آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه تشخیص حرکت دست و رنگ با آردوینو

سلام. پروژه تشخیص رنگ آردوینو و پروژه تشخیص حرکت دست Arduino با سنسور APDS9960 را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید !

پروژه تشخیص رنگ آردوینو

در حال حاضر اکثر تلفن های همراه دارای ویژگی تشخیص حرکت برای باز کردن یا بستن برنامه یا عملکرد دیگر هستند. این ویژگی به کاربران برای صرفه جویی در وقت کمک میکند. ما در این پروژه آردوینو یاد میگیریم یک سیستم تشخیص حرکت دست با Arduino و سنسور APDS9960 بسازیم. سنسور تشخیص حرکت APDS9960 ، همچنین دارای قابلیت تشخیص رنگ RGB است که ما از آن هم استفاده کردیم. یعنی در این پروژه ما همزمان هم پروژه تشخیص حرکت و هم پروژه تشخیص رنگ را با آردوینو راه اندازی میکنیم.

قطعات مورد نیاز پروژه تشخیص حرکت دست

 1. برد آردوینو Uno
 2. ال سی دی کاراکتری
 3. سنسور تشخیص حرکت و رنگ APDS9960
 4. پتانسیومتر 100 کیلو اهم
 5. مقاومت 10 کیلو اهم
 6. سوئیچ DPDT
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

اگر دنبال پروژه ای هستید که بحث تشخیص رنگ را جدی تر دنبال کنید از این مطلب استفاده کنید : پروژه آردوینو مرتب سازی بر اساس رنگ ( تشخیص رنگ با آردوینو )

همچنین پیشنهاد میکنم پروژه کنترل آسانسور با حرکت دست را نیز مشاهده کنید.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

آموزش سنسور تشخیص رنگ و حرکت APDS9960

سنسور تشخیص حرکت و رنگ APDS9960 
سنسور تشخیص حرکت و رنگ APDS9960

حسگر APDS9960 یک سنسور چند منظوره است. این سنسور میتواند حرکات را تشخیص دهد و نور محیط و مقدار RGB را بدست آورد. همجنین این سنسور میتواند به عنوان یک سنسور مجاورت استفاده شود مانند سنسوری که در تلفن های هوشمند استفاده میشود. (به طور مثال برای خاموش کردن صفحه و لمس در هنگام تماس)

این سنسور شامل چهار دیود تصویری است. این فتودیود ها انرژی مادون قرمز منعکس شده از محیط را توسط یک LED که روی سنسور قرار دارد تشخیص میدهند. یعنی این LED ابتدا انرژی مادون قرم را منتشر میکند و هنگامی که این انرژی به جسمی مثلا دست برخورد کند منعکس میشود و به سنسور برمیگردد و به این طریق جهت و سرعت حرکت توسط حسگر به داده های دیجیتالی تبدیل میشود.

دیتاشیت سنسور APDS9960 
دیتاشیت سنسور APDS9960

دیتاشیت سنسور APDS9960 در بالا نشان داده شده است. این سنسور بر روی پروتکل ارتباطی I2C کار می کند. این حسگر جریان 1μA را مصرف می کند و با 3.3 ولت تغذیه می شود بنابراین مراقب باشید که آن را به پین 5 ولت متصل نکنید. پین INT در اینجا یک پین اینتراپت است که برای هدایت ارتباطات I2C استفاده می شود. پین VL یک پین قدرت اختیاری است.

مدار پروژه تشخیص رنگ و حرکت دست با آردوینو

مدار پروژه تشخیص رنگ و حرکت دست با آردوینو

اتصال حسگر رنگ و حرکت APDS960 با آردوینو بسیار ساده است. ما از سوئیچ DPDT برای جابجایی بین دو حالت تشخیص رنگ و تشخیص حرکت استفاده خواهیم کرد. در مرحله اول پین های ارتباطی SDA و SCL از APDS9960 به ترتیب به پین A4 و A5 آردوینو وصل می شوند. همانطور که قبلاً گفته شد ولتاژ این سنسور 3.3 ولت است ، بنابراین VCC و GND از APDS9960 به 3.3V و GND آردوینو وصل می شوند. پین اینتراپت سنسور به پین D2 آردوینو متصل است.

برای LCD ، پین های داده (D4-D7) به پین های دیجیتالی D6-D3 از برد Arduino وصل می شوند و پین های RS و EN به D6 و D7 برد آردوینو وصل می شوند. V0 ال سی دی کاراکتری به پتانسیومتر 100K برای کنترل روشنایی LCD متصل میشود. برای دکمه های DPDT فقط از 3 پین استفاده کرده ایم. پین دوم به پین D7 آردوینو وصل می شود و دو تای دیگر به GND و VCC وصل می شوند و به دنبال آن یک مقاومت 10K قرار دارد.

با مشاهده تصویر شماتیک قسمت اتصال را کاملا درک خواهید کرد.

آموزش نصب کتابخانه سنسور APDS9960 در آردوینو

آموزش نصب کتابخانه سنسور APDS9960 در آردوینو
آموزش نصب کتابخانه سنسور APDS9960 در آردوینو

برای نصب کتابخانه این سنسور به ترتیب زیر عمل کنید :

 1. وارد نرم افزار آردوینو شوید.
 2. روی زبانه Sketch در بالای نرم افزار کلیک کنید.
 3. Include Library را انتخاب کنید.
 4. Manage Libraries را انتخاب کنید.
 5. در قسمت جستجو ” Sparkfun APDS9960 ” را وارد کنید و اینتر را بزنید.
 6. روی Install کلیک کنید.

موارد موجود در فایل : فایل سورس آردوینو ، شماتیک کامل و …

دانلود فایل های پروژه

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

دوره آموزش الکترونیک

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *