آموزش الکترونیک

معرفی قطعات الکترونیکی و کاربرد آنها (مهم ترین قطعه ها)

در این مقاله مهم ترین قطعات الکترونیکی را معرفی میکنیم. کاربرد قطعه های الکترونیکی را توضیح میدهیم. اگر مبتدی هستید باید قطعات الکترونیکی را بشناسید و نقش آن ها در مدار های مختلف را بدانید. این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد. لیست قطعات مهم در زیر قرار گرفته است آن ها را بخوانید.

مقاومت Resistor

مقاومت قطعه ای است که ویژگی اصلی آن مقاومت کردن در برابر جریان الکتریکی است. این قطعه باعث محدود شدن حرکت الکترون در مدار های الکترونیکی میشود. مقاومت ها پسیو هستند یعنی فقط توان را مصرف میکنند و نمیتوانند توان الکتریکی تولید کنند. تقریبا در همه مدار های الکتریکی مقاومت ها وجود دارند و بسیار پرکاربرد هستند. بیشترین کاربرد مقاومت پول آپ یا پول دان کردن است.

نماد شماتیک مقاومت
نماد شماتیک مقاومت

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله مقاومت چیست را بخوانید.

خازن Capacitor

خازن یک قطعه است که انرژی الکتریکی را ذخیره میکند و در هنگام نیاز انرژی الکتریکی را به مدار میدهد. خازن برای ذخیره انرژی الکتریکی (ولتاژ) توسط بار الکتریکی در مدار استفاده میشود. با توجه به این که بار الکتریکی در خازن ذخیره میشود میتوان از خازن برای ایجاد میدان های الکتریکی یکنواخت و پایدار استفاده کرد. کاربرد دیگر خازن ها فیلتر هست زیرا خازن ها جریان متناوب را به راحتی عبور میدهند اما از عبور جریان مستقیم جلوگیری میکنند. خازن ها میتوانند قطبی یا غیر قطبی باشند.

نماد شماتیک خازن
نماد شماتیک خازن

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله خازن چیست را بخوانید.

دیود Diode

به طور کلی دیود قطعه ای است که باعث میشود جریان الکتریکی فقط در یک جهت جاری شود. دیود دو پایه دارد و قطبی است. دیود از اتصال دو نیم رسانا N و P ساخته میشود. پایه ای که به N متصل است کاتد و پایه ای که به P متصل است آند است. از دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم هم استفاده میشود. اگر دیود بایاس مستقیم باشد یعنی کاتد به منفی مدار و آند به مثبت مدار متصل باشد، دیود جریان را عبور میدهد. در صورتی که بایاس معکوس باشد یعنی آند دیود به منفی مدار و کاتد به مثبت مدار متصل باشد، دیود جریانی را عبور نمیدهد.

دیود و نماد شماتیک دیود در مدار
دیود و نماد شماتیک دیود در مدار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله دیود چیست را بخوانید.

ترانزیستور Transistor

ترانزیستور یک قطعه بسیار مهم در الکترونیک است. ترانزیستور ها از مواد نیمه هادی مختلف در اندازه های مختلف و با ویژگی های مخصوص به خود تولید میشوند. ترانزیستور ها در شرایط مختلف میتوانند به عنوان یک عایق را رسانا عمل کنند. این ویژگی ترانزیستور باعث میشود دو کاربرد مهم خود یعنی سوئیچینگ و تقویت کنندگی را به خوبی انجام دهد. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامد است که از مواد نیمه‌ رسانایی مانند سیلیسیم و ژرمانیم ساخته می‌شود. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوند های نوع N و نوع P است. ترانزیستور ها برای انواع مختلف دارای نماد های مختلفی هستند، نماد ترانزیستور های NPN و PNP را در زیر مشاهده میکنید:

نماد ترانزیستور ها در مدار
نماد ترانزیستور در مدار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ترانزیستور چیست را بخوانید.

مدار مجتمع IC

یک ic یا مدار مجتمع حاوی تعداد زیادی مدار های الکترونیکی است که روی یک قطعه کوچک از نیمه هادی قرار گرفته است. ترکیب مدار های مختلف در یک قطعه باعث میشود حجم مدار بسیار کاهش یابد و کارایی آن بیشتر شود. مدار های الکتریکی از المان های مختلف مثل مقاومت، سلف، خازن و ترانزیستور تشکیل میشود. مدار های مجتمع در شکل‌ و اندازه‌ های مختلفی تولید میشوند و به طور کلی در سه دسته آی سی های دیجیتال، آی سی های آنالوگ و آی سی سیگنال مخلوط قرار میگیرند. در مدار های مجتمع قرار دادن ترانزیستور بسیار آسان تر از بقیه قطعات است بنابراین در آی سی ها سعی میشود کاملا از ترانزیستور ها استفاده شود.

ic آی سی

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آی سی چیست را بخوانید.

پتانسیومتر Potentiometer

پتانسیومتر که به آن POT نیز گفته میشود در واقع نوعی تقسیم کننده یا کنترل کننده ولتاژ است که برای اندازه گیری پتانسیل الکتریکی (Voltage) مورد استفاده قرار می گیرد. پتانسیومتر یک قطعه آنالوگ سه پایه است که به صورت مکانیکی میتواند بچرخد. پتانسیومتر یک قطعه پسیو است. پتانسیومتر ها برای کنترل سرعت، ولتاژ و یا فرکانس استفاده می شوند. پتانسیومتر ها انواع مختلفی دارند اما اصل کارکرد همه آن ها یکسان است.

نماد پتانسیومتر در مدار
نماد پتانسیومتر در مدار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله پتانسیومتر چیست را بخوانید.

ال ای دی LED

ال ای دی (LED) یا دیود ساطع کننده نور (نور افشان) در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد بسیاری دارند. تقریبا تمامی مدار ها و دستگاه های الکتریکی ال ای دی دارند. ال‌ ای‌ دی‌ از یک لایه بسیار نازک از نیمه‌ رسانا با ناخالصی زیاد ساخته میشود و با توجه به نوع نیمه‌ رسانا و مقدار ناخالصی، یک نور رنگی با طول موج طیفی مشخص ایجاد می‌کند. همانطور که از نام این قطعه مشخص است LED یک نوع دیود است که نور را ساطع میکند. در حقیقت در صورتی که این نوع دیود به صورت بایاس مستقیم متصل شود نور تولید میکند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
نماد ال ای دی LED در مدار
نماد ال ای دی LED در مدار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ال ای دی چیست را بخوانید.

سوئیچ Switch

سوئیچ الکتریکی یک قطعه در مدار است که باز و بسته بودن آن مدار را کنترل میکند. در حقیقت سوئیچ تعیین میکند که جریان الکتریکی عبور کند یا خیر. سوئیچ ها کار ما را آسان میکنند زیرا دیگر نیاز نیست برای غیرفعال کردن مدار سیم را قطع کنیم یا برداریم، کافیست حالت سوئیچ را تغییر بدهیم. سوئیچ ها انواع مختلف و کاربرد های فراوانی دارند. در حالت کلی یک سوئیچ SPST (تک حالته) به شکل زیر است.

نماد سوئیچ SPST در مدار
نماد سوئیچ SPST در مدار

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله سوئیچ الکتریکی چیست را بخوانید.

باتری Battery

باتری در حقیقت یک سلول شیمیایی است که میتواند انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.  باتری بر خلاف برق معمولی عمل میکند و به آرامی مواد شیمیایی درونش را به نیروی الکتریکی تبدیل میکند. باتری ها در خود واکنش های شیمیایی انجام میدهند و میتوانند انرژی الکتریکی تولید کنند. باتری ها انواع مختلفی دارند برخی ولتاژ پایین و برخی ولتاژ بالا هستند. برای کاربرد های مختلف از انواع مختلف باتری ها استفاده میشود. باتری های تنوع بسیار بالایی دارند و میتوانند با توجه به مصرف و مشخصاتشان چند ساعت تا چند سال عمر کنند.

انواع باتری و نماد باتری در مدار
انواع باتری و نماد باتری در مدارپ

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله باتری چیست را بخوانید.

قطعات الکترونیک چند نوع هستند؟

بسته به نوع دسته بندی میتوان انواع مختلفی از قطعات الکترونیکی را نام برد.

تفاوت ماژول با قطعه الکترونیکی در چیست؟

بهترین بیان کننده تفاوت این است که ماژول ها از چند قطعه تشکیل میشوند.

3.9 (38 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

14 نظر

 1. سلام خسته نباشید دستتون درد نکنه. درمورد led ها. ابعاد و اندازه و ولتاژ چاهک led هارو برای من بفرستید. ممنون میشم.. باسپاس

 2. باسلام‌ شکل‌ خازن‌ 10nf 100v رو اگه‌ لطف‌ کنین‌ و اینکه‌ از روی‌ کدام‌ برد های‌ کهنه‌ میتونم‌ پیداش‌ کنم‌ چون‌ قطعات‌ الکترونیکی‌ رو رفتم‌ پیدا نکردم

  1. سلام عزیز
   متن “خازن 10 نانو فاراد 100 ولت” سرچ کنید در گوگل پیدا میشه

 3. سلام عرض ادب
  مطالبتون عالی بود
  فقط یه چیز کار اسیلوسکوپ چیه؟
  با تشکر

 4. سلام در قسمت توضیح دیود گفته شده دیود جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند انگار برعکس گفته شده . خیلی ممنون

  1. سلام عزیز
   ممنون از اطلاع رسانی شما، اصلاح شد

 5. عالیه من به خوبی متوجه شدم ولی اگه به زبان روان تر و ساده تر بود بهتر می شد

  1. سلام عزیز، خوشحالم که براتون مفید بوده

 6. سلام. ببخشید مزاحم شدم. میخواستم بپرسم. که آیا تمام فیلمها مثل نمونه هست. البته جسارت نباشه. من هفته قبل از یک موُسسه آموزش تعمیرات کامل و جراحی برد رو خریدم که مثلا زیرنظر ایزایران هست ایابعداز واریز مبلغ چندتا فیلم که معلومه تکه تکه از روی اینترنت لود شده و …. بگذریم یعنی عین کلاه برداری هست. آیا تمامی درسها وفیلمهای شما درمورد هرچی که درس میده کامل هست. ممنون

  1. سلام عزیز، بله اموزش ها کامل و با کیفیت هست، تمام موارد نوشته شده در سرفصل های هر دوره آموزش داده میشه

  2. با سلام و تشکر فراوان سوال این است که آیا برای کولر آبی سنسور یا قطعه ای با قیمت مناسب وجود دارد که هم در وقت و هم هزینه آب وبرق صرفه جویی بشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *