آموزش آردوینوآموزش رزبری پایپروژه رزبری پایپروژه های آردوینو

آموزش برقراری ارتباط سریال بین آردوینو و رزبری پای

سلام. برقراری ارتباط سریال بین آردوینو و رزبری پای (آموزش کامل Arduino Raspberry Pi) را آماده کردیم.

چگونه بین آردوینو رزبری پای ارتباط برقرار کنیم ؟

Raspberry Pi و Arduino دو برد محبوب منبع باز (open Source) در الکترونیک هستند. محبوبیت آردوینو و رزبری پای به دلیل سادگی و سهولت استفاده و برنامه نویسی آن ها است. این دو برد نه تنها در بین مهندسان الکترونیک بلکه در بین دانش آموزان و همچنین در بین علاقه مندان به الکترونیک نیز مشهور هستند. حتی بعضی از مردم با مشاهده سادگی آردوینو و رزبری پای تصمیم گرفتند به دنیای الکترونیک وارد شوند. این برد ها دارای قدرت بسیار خوبی هستند که به راحتی میتوان با آن ها انواع پروژه های ساده و حرفه ای را راه اندازی کرد.

محبوبیت این دو برد، باعث شد تصمیم بگیریم پروژه ای طراحی کنیم که در آن آردوینو و رزبری پای به صورت ارتباط سریال به هم متصل شوند. همانطور که میدانید رزبری پای فقط 26 پین GPIO دارد. رزبری پای نمیتواند برای پروژه های بزرگ مثل پرینتر سه بعدی استفاده شود. پس ما نیاز داریم تا راه حلی پیدا کنیم. این راه حل میتواند استفاده از شیفت رجیستر برای رزبری پای باشد یا اتصال یک برد آردوینو Uno به آن.

رزبری پای و آردوینو

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

Arduino یک پلت فرم بزرگ برای توسعه پروژه است و دارای برد های زیادی مانند Arduino Uno ، Arduino Pro mini ، Arduino due و .. است. اگرچه برد های زیادی مانند آردوینو وجود دارند، اما Arduino Uno بخاطر سهولت در انجام پروژه ها، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. محیط توسعه برنامه مبتنی بر آردوینو روشی آسان برای نوشتن برنامه در مقایسه با دیگر پلتفرم ها است.

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار این پروژه کمک میکند.

خب حالا سراغ پروژه میرویم.

مدار پروژه ارتباط رزبری پای و آردوینو

در اینجا ما از رزبری پای 2 Model B با سیستم عامل Raspbian Jessie استفاده می کنیم. در قسمت های قبل، در مورد کلیه نیازهای اولیه سخت افزار و نرم افزار بحث کرده ایم. تصویر زیر شماتیک مدار را نشان میدهد. همچنین در قسمت آردوینو ، از برد Uno استفاده میکنیم.

مدار پروژه ارتباط رزبری پای و آردوینو

همانطور که در شماتیک مدار بالا نشان داده شده است، ما UNO را با استفاده از کابل USB به درگاه USB رزبری پای متصل خواهیم کرد. چهار درگاه USB برای PI وجود دارد. می توانید آن را به هر یک از آنها متصل کنید. دکمه ای برای شروع اولیه ارتباط سریال و LED (چشمک زدن) وصل شده است تا نشانگر ارسال داده باشد.

قطعات مورد نیاز

  1. مقاومت 1 کیلو اهم
  2. ال ای دی
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

توضیحات کد ارتباط بین آردوینو و رزبری پای

به قسمت برنامه نویسی رسیدیم. بگذارید ابتدا آردوینو را برنامه ریزی کنیم.

برنامه نویسی آردوینو Uno

ابتدا UNO را به رایانه متصل کنید و سپس کد (کد کامل در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار گرفته است) را در نرم افزار Arduino IDE بنویسید و برنامه را در UNO بارگذاری کنید. سپس UNO را از رایانه جدا کنید. UNO را پس از برنامه نویسی به PI وصل کنید و همانطور که در نمودار مدار نشان داده شده است ، یک LED و دکمه را به UNO وصل کنید.

اکنون برنامه در اینجا Arduino ارتباطات سریال را آغاز می کند. وقتی دکمه متصل به UNO را فشار می دهیم، UNO تعداد کمی از کاراکتر ها را از طریق پورت USB به سریال PI می فرستد.

برنامه نویسی رزبری پای

پس از آن ما باید برای PI برنامه ای بنویسیم تا داده های ارسال شده توسط Uno دریافت شود. کد کامل برنامه در فایل دانلودی قرار داده شده است. در اینجا قسمت های مهم کد را توضیح میدهیم.

ما قصد داریم کتابخانه سریال را وارد کنیم، این کار ما را قادر می سازد داده ها را به صورت سریال یا از طریق پورت USB ارسال یا دریافت کنیم.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
import serial

حال باید پورت دستگاه و نرخ بیت را برای PI اعلام کنیم تا داده ها را از UNO بدون هیچ خطایی دریافت کند. دستور زیر بیان می کند که ، ما در حال برقراری ارتباط سریالی 9600 بیت بر ثانیه در درگاه ACM0 هستیم.

ser = serial.Serial('/dev/ttyACM0', 9600)

برای پیدا کردن درگاهی که UNO به آن وصل شده است ، به ترمینال PI بروید و وارد کنید :

ls /dev/tty*

لیست تمام دستگاههای متصل به رزبری پای را مشاهده خواهید کرد. حالا Arduino Uno را با کابل USB به Raspberry Pi وصل کنید و دوباره فرمان را وارد کنید. می توانید درگاه اتصال UNO را از لیست نمایش داده شده به راحتی شناسایی کنید.

از دستور زیر به عنوان حلقه بی پایان استفاده می شود، با این دستور عبارات داخل این حلقه بطور مداوم اجرا می شود.

While 1:

بعد از دریافت داده های سریال ، کاراکترها را روی صفحه PI نمایش می دهیم.

print (ser.readline())

بعد از فشردن دکمه که به UNO متصل است، خواهیم دید که کاراکترها روی صفحه Raspberry Pi چاپ می شوند. در نهایت ما یک ارتباط بین رزبری پای و آردوینو ایجاد کرده ایم.

موارد موجود در فایل : سورس کامل ، شماتیک پروژه

دانلود فایل های پروژه

5/5 - (4 امتیاز)

دوره آموزش الکترونیک

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *