آموزش الکترونیکالکترونیک

دیود چیست و انواع آن (نحوه کار و نماد دیود)

هنگامی که اجزای پسیو (passive) ساده یعنی مقاومت ها، خازن ها و سلف ها را مطالعه کردید و شناختید ، وقت آن است که پا به دنیای شگفت انگیز نیمه هادی ها بگذارید. یکی از پرکاربردترین اجزای نیمه هادی دیود است.

در این آموزش ما موارد زیر را توضیح خواهیم داد:

  • دیود چیست ؟
  • نظریه عملکرد دیود
  • خواص مهم دیود
  • انواع مختلف دیود ها
  • دیودها چه شکلی هستند
  • کاربرد های معمولی دیود

مطالب پیشنهادی برای خواندن :

دیود های ایده آل

عملکرد اصلی یک دیود ایده آل کنترل جهت جریان جاری شده است. جریان عبوری از یک دیود فقط در یک جهت می تواند حرکت کند ، به آن مسیر رو به جلو می گویند. جریانی که سعی دارد در جهت معکوس جریان یابد از آن ممانعت می شود . آنها مانند شیر الکتریکی یک طرفه هستند.

اگر ولتاژ دیود منفی باشد ، هیچ جریانی نمی تواند از آن عبور کند * و دیود ایده آل مانند یک مدار باز است. در چنین شرایطی گفته می شود که دیود خاموش یا در جهت معکوس است.

برای یادگیری کامل آردوینو (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط با اندروید، ساخت ربات) ، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

همچنین اگر میخواهید الکترونیک را با فیلم های آموزشی یاد بگیرید، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

همچنین زمانی که ولتاژ دیود منفی نباشد ، دیود”روشن” شده و جریان را هدایت می کند. در حالت ایده آل * اگر جریان در حال جاری شدن در مدار باشد، یک دیود مانند یک اتصال کوتاه عمل می کند (0 ولت در آن). هنگامی که یک دیود جریان را هدایت می کند ، جریان رو به جلو است (اصطلاحات الکترونیکی دیود “روشن” است).

دیود های ایده آل
رابطه ولتاژ جریان یک دیود ایده آل. هر ولتاژ منفی جریان صفر تولید می کند. تا زمانی که ولتاژ غیر منفی باشد ، دیود مانند اتصال کوتاه می باشد.
مشخصات دیود ایده آل
حالت عملیاتی ON OFF
جریان I>0 I=0
ولتاژ V=0 V<0
دیود مشابه است با اتصال کوتاه مدار باز

نماد دیود در مدار

هر دیود دارای دو ترمینال است و انتهای هر کدام به مدار متصل می شود. این ترمینال ها قطبی هستند ، به این معنی که دو ترمینال کاملاً متفاوت هستند. انتهای مثبت دیود را آند و انتهای منفی آن را کاتد می نامند. جریان می تواند از انتهای آند به کاتد جریان یابد ، اما فقط در همین جهت حرکت می کند. اگر فراموش کردید که جریان از چه طریقی از یک دیود عبور می کند ، سعی کنید ACID را به خاطر بسپارید: “جریان آند به کاتد در دیود” (همچنین آند کاتد دیود است).

نماد مدار یک دیود استاندارد یک مثلث است که در برابر یک خط قرار دارد. همانطور که در ادامه این مقاله آموزش خواهیم داد ، انواع دیود های متنوعی وجود دارد ، اما معمولاً نماد مدار آنها شبیه این است:

نماد دیود در مدار

ترمینال ورودی به لبه مسطح مثلث نشان دهنده آند است. جریان در جهتی که مثلث / فلش نشان می دهد جریان دارد ، اما نمی تواند راه دیگری را طی کند.

ترمینال ورودی به دیود

در بالا چند نمونه مدار ساده دیود وجود دارد. در سمت چپ ، دیود D1 مغرض است و اجازه می دهد تا جریان از مدار عبور کند. در اصل به نظر می رسد یک اتصال کوتاه است. در سمت راست ، دیود D2 مغرضانه معکوس است. جریان نمی تواند از طریق مدار جریان یابد و در اصل به نظر می رسد یک مدار باز است.

*علامت ستاره روی کلمات به این خاطر است : متاسفانه چیزی به نام دیود ایده آل وجود ندارد. اما نگران نباشید! دیود ها واقعاً واقعی هستند ، آن ها فقط چند ویژگی دارند که باعث می شود کمی کمتر از مدل ایده آل ما کار کنند …

خصوصیات دیود واقعی

در حالت ایده آل ، دیود ها از عبور جریان های معکوس ممانعت کرده و یا در صورت عبور جریان در جهت رو به جلو فقط مانند یک اتصال کوتاه عمل می کنند. متأسفانه ، رفتار دیود واقعی کاملاً ایده آل نیست. دیود ها هنگام انتقال جریان رو به جلو مقداری برق مصرف می کنند و تمام جریان معکوس را مسدود نمی کنند. دیود های دنیای واقعی کمی پیچیده تر هستند و همه آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند که نحوه عملکرد آنها را مشخص می کند.

رابطه ولتاژ-جریان دیود

مهمترین مشخصه دیود رابطه ولتاژ جریان (i-v) آن است. با توجه به اندازه گیری ولتاژ در آن ، مشخص می شود که جریان عبوری از یک جزء a چیست. به عنوان مثال مقاومت ها یک رابطه ساده و خطی i-v دارند … قانون اهم. منحنی i-v یک دیود ، کاملاً غیر خطی است. به نظر می رسد چیزی شبیه به این است:

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
مطلب پیشنهادی:  رگولاتور جریان چیست؟ (انواع، نحوه کار و طراحی رگولاتور های جریان)
رابطه ولتاژ-جریان دیود
رابطه ولتاژ جریان یک دیود. مقیاس ها در دو نیمه مثبت و منفی برابر نیستند.

بسته به ولتاژ اعمال شده روی آن ، یک دیود در یکی از سه ناحیه کار می کند:

  1. ولتاژ بایاس مستقیم: هنگامی که ولتاژ دیود مثبت باشد ، دیود “روشن” است و جریان می تواند جریان یابد. ولتاژ باید بیشتر از ولتاژ مستقیم(VF) باشد تا جریان قابل توجهی عبور کند.
  2. بایاس معکوس: این حالت “خاموش” دیود است ، جایی که ولتاژ کمتر از VF است اما بیشتر از -VBR است. در این حالت جریان مسدود شده و دیود خاموش است. مقدار بسیار کمی جریان (به ترتیب nA) – که جریان اشباع معکوس نامیده می شود – قادر است به طور معکوس از طریق دیود جریان یابد.
  3.  ولتاژ شکست: وقتی ولتاژ اعمال شده روی دیود بسیار بزرگ و منفی باشد ، جریان زیادی می تواند در جهت معکوس ، از کاتد به آند جریان یابد.

ولتاژ مستقیم رو به جلو (Forward)

به منظور “روشن کردن” و هدایت جریان در جهت جلو ، یک دیود نیاز به مقدار مشخصی ولتاژ مثبت دارد که روی آن اعمال شود. ولتاژ معمولی مورد نیاز برای روشن کردن دیود را ولتاژ مستقیم (VF) می نامند. همچنین به آن ولتاژ قطع یا ولتاژ روشن نیز می گویند.

همانطور که از منحنی i-v می دانیم ، جریان و ولتاژ دیود به یکدیگر وابسته هستند. جریان بیشتر به معنای ولتاژ بیشتر ، ولتاژ کمتر به معنای جریان کمتر است. اگر ولتاژ تقریباً به میزان ولتاژ مستقیم برسد ، افزایش های بزرگ در جریان باید تنها به معنی افزایش بسیار کمی در ولتاژ باشد. اگر یک دیود کاملاً رسانا باشد ، معمولاً می توان فرض کرد که ولتاژ روی آن ، اندازه ولتاژ مستقیم است.

ولتاژ مستقیم رو به جلو (Forward)
برای اندازه گیری (حداقل) افت ولتاژ مستقیم دیود می توان از یک مولتی متر با تنظیم دیود استفاده کرد.

VF یک دیود خاص به این بستگی دارد که از چه مواد نیمه هادی ساخته شده باشد. به طور معمول ، یک دیود سیلیکونی دارای VF در حدود 0.6-1V است. یک دیود مبتنی بر ژرمانیم ممکن است پایین تر از 0.3ولت باشد. نوع دیود همچنین دارای اهمیت قابل توجهی در تعریف افت ولتاژ مستقیم است. دیود های ساطع کننده نور می توانند VF بسیار بزرگتری داشته باشند ، در حالی که دیودهای شاتکی به طور خاص برای ولتاژ مستقیم کمتر از حد معمول طراحی شده اند.

ولتاژ شکست (Breakdown)

اگر به اندازه کافی ولتاژ منفی روی دیود اعمال شود ، آن را تسلیم می کند و اجازه می دهد جریان در جهت معکوس جریان یابد. این ولتاژ منفی بزرگ را ولتاژ شکست می نامند. برخی دیود ها در واقع برای کار در این ناحیه تجزیه وطراحی شده اند ، اما در بیشتر دیود های عادی قرار گرفتن در معرض ولتاژ های منفی زیاد برای آنها خیلی مفید نیست.

برای دیود های معمولی این ولتاژ شکست حدود50 -ولت تا 100- ولت یا حتی خیلی منفی است.

دیتاشیت دیود

تمام مشخصات بالا باید در صفحه داده مربوط به هر دیود به طور دقیق بیان شود. به عنوان مثال ، این صفحه داده برای یک دیود 1N4148 حداکثر ولتاژ مستقیم (1 ولت) و ولتاژ شکست (100 ولت) (در میان بسیاری از اطلاعات دیگر) را لیست می کند:

دیتاشیت دیود

یک صفحه داده حتی ممکن است یک نمودار ولتاژ جریان بسیار آشنا به شما ارائه دهد تا جزئیات بیشتری در مورد رفتار دیود ارائه دهد. این نمودار از صفحه داده دیود ، بخش منحنی و ناحیه جلو به سمت منحنی i-v را افزایش می دهد. توجه کنید که جریان بیشتر به ولتاژ بیشتری نیاز دارد:

آموزش خواندن دیتاشیت دیود

این نمودار مشخصه مهم دیود حداکثر جریان ولتاژ مستقیم را نشان می دهد . درست مثل هر جزء دیگر ، دیود ها فقط قبل از ذوب شدن می توانند انرژی زیادی را تلف کنند. همه دیود ها باید حداکثر جریان ، ولتاژ معکوس و اتلاف توان را ذکر کنند. اگر یک دیود بیشتر از توان تحمل ولتاژ یا جریان دارد ، انتظار گرم شدن آن را داشته باشید (یا بدتر ؛ ذوب ، دود ، …).

برخی از دیودها برای جریان های بالا – 1A یا بیشتر مناسب هستند – سایر موارد مانند دیود با سیگنال کوچک 1N4148 که در بالا نشان داده شده است فقط برای حدود 200 میلی آمپر مناسب است.

این 1N4148 فقط نمونه کوچکی از انواع مختلف دیود های موجود در آن است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که انواع شگفت انگیز دیود ها چیست و هر نوع چه هدفی را دنبال می کند.

انواع دیود

در اینجا انواع مختلف دیود ها را بررسی میکنیم

دیود های سیگنال

دیود های سیگنال استاندارد از ابتدایی ترین و متوسط ترین اعضای خانواده دیود ها هستند. آنها معمولاً افت ولتاژ متوسط به بالا و کمترین میزان جریان را دارند. یک نمونه معمول از دیود سیگنال ، 1N4148 است.

دیود های سیگنال 1N4148

هدف کلی آن ، افت ولتاژ معمولی 0.72 ولت و حداکثر 300mA جریان جاری شده ولتاژ مستقیم است.

مطلب پیشنهادی:  ساخت مبدل ولتاژ به فرکانس (تبدیل کننده با IC AD654)
ساختار داختلی دیود سیگنال 1N4148
یک دیود با سیگنال کوچک ، 1N4148. به دایره سیاه اطراف دیود توجه کنید که نشان می دهد کدام یک از ترمینال ها کاتد است.

دیود های قدرت

یکسو کننده یا دیود قدرت یک دیود استاندارد با بالا ترین میزان جریان است. این درجه بندی جریان بالاتر معمولاً به ازای یک ولتاژ مستقیم بزرگتر انجام می شود. 1N4001 نمونه ای از دیود قدرت است.

و 1N4001 دارای میزان جریان 1A و ولتاژ مستقیم 1.1V است.

دیود قدرت 1N4001
یک دیود 1N4001 PTH. این بار یک نوار خاکستری نشان می دهد که کدام پین کاتد است.

و البته ، اکثر انواع دیود ها نیز در انواع سطح نصب می شوند. مشاهده خواهید کرد که هر دیود به هر روشی (مهم نیست که چقدر ریز یا سخت دیده شود) نشان می دهد که کدام یک از دو پایه کاتد است.

دیود های نصب سطحی

دیود های ساطع کننده نور (LED)

درخشان ترین عضو خانواده دیود ها باید دیود ساطع کننده نور (LED) باشد. این دیود ها در هنگام اعمال ولتاژ مثبت کاملاً روشن می شوند.

دیود های ساطع کننده نور (LED)
تعداد انگشت شماری از LED های پایه دار. از چپ به راست: 3 میلی متر زرد ، 5 میلی متر آبی ، 10 میلی متر سبز ، 5 میلی متر قرمز بسیار روشن ، RGB 5 میلی متر و یک LED 7 بخشی آبی.

مانند دیود های معمولی ، LED ها فقط جریان را از یک جهت عبور می دهند. آن ها همچنین دارای میزان ولتاژمستقیم هستند که همان ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن آن ها است. میزان VF یک LED معمولاً بیشتر از یک دیود معمولی است (1.2 ~ 3V) ، و این به رنگی که LED ساطع می کند بستگی دارد. به عنوان مثال ، ولتاژ نامشخص LED آبی فوق العاده روشن حدود 3.3 ولت است ، در حالی که ولتاژ LED قرمزفوق العاده روشن با اندازه برابر تنها 2.2 ولت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله LED چیست؟ را بخوانید.

بدیهی است که اغلب LED ها را در کاربرد های نورپردازی پیدا خواهید کرد. آن ها چشمک زن و سرگرم کننده هستند! اما علاوه بر آن، کارایی بالای آن ها منجر به استفاده گسترده در چراغ های خیابان ، نمایشگر ها ، نور پس زمینه و موارد دیگر شده است. LED های دیگر نوری از خود ساطع می کنند ، مانند LED های مادون قرمز که اکثرا برای کنترل از راه دور هستند ، برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. یکی دیگر از موارد معمول استفاده از LED ها ، جداسازی نوری یک سیستم خطرناک ولتاژ بالا از یک مدار ولتاژ پایین است. عایق های نوری یک LED مادون قرمز را با یک حسگر نور جفت می کنند ، که در هنگام تشخیص نور اجازه عبور نور ازLED رامی دهد. در زیر نمونه ای از مدار عایق بندی وجود دارد. توجه داشته باشید که نماد شماتیک دیود از دیود طبیعی چگونه متفاوت است. نمادهای LED دو فلش به سمت بیرون از نماد اضافه می کنند.

مدار عایق بندی شده با دیود نوری

دیود های شاتکی

دیود بسیار رایج دیگر دیود شاتکی است.

دیود های شاتکی

ترکیب نیمه هادی دیود شاتکی با دیود طبیعی کمی متفاوت است و این منجر به افت ولتاژ مستقیم بسیار کمتری می شود که معمولاً بین 0.15 ولت و 0.45 ولت است. گرچه هنوز ولتاژ شکست بسیار بزرگی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله دیود شاتکی را بخوانید.

دیود های شاتکی مخصوصاً در کاهش تلفات بسیار مفید هستند ، درصورتی که باید آخرین ولتاژ را نگه داشت. آن ها به اندازه کافی منحصر به فرد هستند که نماد مدار خود را بدست می آورند ، و در انتهای خط کاتد خم می شوند.

نماد دیود شاتکی

دیود های زنر

دیود های زنر نوع عجیبی از خانواده دیود می باشند. آن ها معمولاً برای انجام عمدی جریان معکوس استفاده می شوند.

دیود های زنر

و دیود زنر به گونه ای طراحی شده است که ولتاژ شکست بسیار دقیقی دارد که به آن شکست زنر یا ولتاژ زنر می گویند. هنگامی که جریان به اندازه کافی برای معکوس کردن استفاده می شود ، افت ولتاژ روی آن در ولتاژ شکست ثابت می ماند.

دیود های زنر با بهره گیری از ویژگی شکست خود ، اغلب برای ایجاد ولتاژ مرجع شناخته شده دقیقاً در ولتاژ زنر خود استفاده می شوند. آن ها می توانند به عنوان تنظیم کننده ولتاژ برای بار های کوچک مورد استفاده قرار گیرند ، اما در واقع برای تنظیم ولتاژ مدار هایی ساخته نشده اند که مقدار قابل توجهی جریان را جذب می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله دیود زنر را بخوانید.

زنرها به اندازه کافی خاص هستند که نماد مدار خود را با انتهای موجی در خط کاتد به دست آورند.این نماد ممکن است حتی چیزی را تعریف کند که دقیقا همان ولتاژ دیود زنر است. در اینجا یک دیود زنر 3.3 ولت برای ایجاد یک مرجع ولتاژ 3.3 ولت وجود دارد:

مدار استفاده از دیود زنر

فوتودیود ها

فوتوديود ها ديود هايي هستند كه بطور ويژه ساخته شده اند و براي توليد جريان الكتريكي از فوتون هاي نور (به فيزيك ، كوانتوم مراجعه كنيد) انرژي مي گيرند. نوع عملکرد آن ها  به عنوان ضد LED می باشد.

فوتودیود BPW34
یک فوتودیود BPW34 . آن را زیر آفتاب قرار دهید و می تواند تقریباً میکرو وات نیرو تولید کند.

سلول های خورشیدی بخش اصلی فناوری فوتودیود هستند. اما از این دیود ها می توان برای تشخیص نور یا حتی ارتباط نوری نیز استفاده کرد.

کاربرد های دیود

برای چنین جزء ساده ای ، دیود ها طیف وسیعی از کاربرد ها را دارند. تقریباً در هر مدار یک نوع دیود پیدا خواهید کرد. آن ها می توانند در هر چیزی از یک ناحیه دیجیتال با سیگنال کوچک گرفته تا یک مدار تبدیل ولتاژ بالا وجود داشته باشند. بیایید برخی از این کاربرد ها را بررسی کنیم.

مطلب پیشنهادی:  جبران فرکانس آپ امپ و دلیل اهمیت آن در مدار Op-amp

یکسو کننده ها

مدار یکسو کننده جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند. این تبدیل برای انواع وسایل الکترونیکی خانگی حیاتی است. سیگنال های AC از پریزهای دیواری خانه شما بیرون می آیند ، اما جریان برق DC است که برق اکثر کامپیوتر ها و قطعات کوچک الکترونیک ها را تأمین می کند.

جریان در مدارهای AC به معنای واقعی کلمه متناوب است – به سرعت بین دو جهت مثبت و منفی سوئیچ حرکت می کند – اما جریان در سیگنال DC فقط در یک جهت کار می کند. بنابراین برای تبدیل از AC به DC فقط باید اطمینان حاصل کنید که جریان نمی تواند در جهت منفی کار کند. به نظر می رسد مانند دیود ها هستند!

یکسوساز نیم موج را فقط از یک دیود می توان ساخت. اگر سیگنال AC ، به عنوان مثال موج سینوسی ، از طریق دیود ارسال شود ، هر جزء منفی به سیگنال قطع می شود.

ساخت یکسوساز با دیود
شکل موج ولتاژ ورودی (قرمز / چپ) و خروجی (آبی / راست) ، پس از عبور از مدار یکسو کننده نیمه موج (وسط) می باشد.

یکسوکننده موج کامل از چهار دیود برای تبدیل آن برآمدگی های منفی در سیگنال AC به برآمدگی های مثبت استفاده می کند.

ساخت مدار یکسو ساز با استفاده از دیود
مدار یکسوساز پل (وسط) ، و شکل موج خروجی که ایجاد می کند (آبی / راست).

این مدار ها یک قطعه حیاتی در منابع تغذیه AC-DC هستند ، که سیگنال 120 / 240VAC پریز دیواری را به سیگنال های DC 3.3V ، 5V ، 12V و … تبدیل می کنند. اگر یک سطح فلزی دیواری را پاره کنید ، به احتمال زیاد تعدادی دیود در آنجا مشاهده خواهید کرد که آن را اصلاح می کند.

4 دیود یکسوکننده در مدار
آیا می توانید چهار دیود را ببینید که یک یکسو کننده پل در این سطح دیواری ایجاد می کنند؟

حفاظت جریان معکوس

تا به حال شده که باتری را به روش غلط جا بزنید؟ یا سیم های قرمز و سیاه برق را روشن کنید؟ در این صورت ، ممکن است یک دیود بخاطر روشن بودن مدار از شما تشکر کند. دیودی که به صورت سری با سمت مثبت منبع تغذیه قرار می گیرد ، دیود محافظت جریان معکوس نامیده می شود. این اطمینان را می دهد که جریان فقط می تواند در جهت مثبت جریان یابد و منبع تغذیه فقط ولتاژ مثبت را به مدار شما وارد می کند.

حفاظت جریان معکوس

این برنامه کاربردی دیود زمانی مفید است که اتصال دهنده منبع تغذیه قطبی نباشد و به راحتی جابجا شود و به طور تصادفی منبع منفی را به مثبت مدار ورودی متصل کند.

اشکال دیود محافظت معکوس این است که به دلیل افت ولتاژ مستقیم ، ولتاژ مقداری از دست می دهد. این امر باعث می شود که دیود های شاتکی گزینه ای عالی برای دیود های محافظت معکوس باشند.

گیت های منطقی

ترانزیستورها را فراموش کنید! گیت های منطقی دیجیتال ساده ، مانند AND یا OR ، می توانند از دیودها ساخته شوند.

برای مثال،یک دیود دارای دو ورودی و یا گیت ORرا می توان از دو دیود با گره های مشترک کاتد ساخت. خروجی مدار منطقی نیز در آن گره قرار دارد. هر زمان که یک ورودی (یا هر دو) منطق 1 باشد (بالا / 5 ولت) ، خروجی نیز به منطق یک تبدیل می شود. وقتی هر دو ورودی منطقی 0 باشند (کم / 0 ولت) ، خروجی از طریق مقاومت کم می شود.

گیت های منطقی

یک گیت AND نیز به روشی مشابه ساخته می شود. آند های هر دو دیود به هم متصل می شوند ، جایی که خروجی مدار قرار دارد. هر دو ورودی منطقی باید 1 باشند تا جریان به سمت خروجی برود اما اگر هر یک از ورودی ها کم باشد ، جریان از منبع 5 ولت از طریق دیود عبور می کند.

ایجاد گیت های منطقی با دیود

برای هر دو گیت منطقی ، ورودی های بیشتری می توانند با اضافه کردن تنها یک دیود ایجاد شوند.

دیود های فلای بک و کاهش ولتاژ گذرای کوتاه مدت

از دیود ها اغلب برای محدود کردن آسیب احتمالی ناشی از افزایش ناگهانی ولتاژ استفاده می شود. دیود های فلای بک کاهش ولتاژ گذرا (TVS) دیود های خاصی هستند ، مانند دیود های زنر -با ولتاژهای شکست کم (غالباً در حدود 20 ولت) – اما دارای میزان توان بسیار زیاد (اغلب در محدوده کیلووات) هستند. آن ها برای جابجایی جریان ها و جذب انرژی در هنگام ولتاژ بیشتر از ولتاژ شکست طراحی شده اند.

دیود های فلای بک کار مشابهی را در کاهش ولتاژ گذرا انجام می دهند ، به ویژه آن هایی که توسط یک جزء القایی مانند موتور ایجاد می شوند. وقتی جریان از طریق یک سلف به طور ناگهانی تغییر می کند ، یک سنسور ولتاژ ایجاد می شود ، احتمالاً این یک کاهش بسیار بزرگ و منفی است. یک دیود فلای بک قرار گرفته در برابر بار القایی ، به آن سیگنال ولتاژ منفی یک مسیر ایمن برای تخلیه می دهد ، در واقع بیش از حد از طریق سلف و دیود حلقه می زند تا در نهایت خاموش شود.

دیود های فلای بک و کاهش ولتاژ گذرای کوتاه مدت

این فقط تعداد کمی از کاربرد های این جزء نیمه هادی شگفت انگیز است.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *