آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه سوئیچ لمسی با آردوینو (روشن کردن لامپ با لمس)

سلام. آموزش پروژه سوئیچ لمسی آردوینو ( روشن کردن لامپ با لمس آردوینو ) را آماده کردیم که با آن یک کلید لمسی میسازیم و میتوانیم از آن برای روشن و خاموش کردن وسایل و … استفاده کنیم.

آموزش پروژه سوئیچ لمسی آردوینو

در بعضی جاها برای کنترل یک کار ، مثلا روشن خاموش کردن ، کم و زیاد کردن ، و … حضور فیزیکی کاربر لازم است ، و روش های متفاوتی هست از جمله دکمه های فشاری ، چرخشی ، لمسی و …

ما در این پروژه آردوینو از روش لمسی استفاده میکنیم. سنسور لمسی یک وسیله مهم و گسترده ست که ما از آن برای ارتباط بین شخص و میکروکنترلر استفاده میکنیم.

این پروژه شامل :

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

مدار پروژه آردوینو روشن کردن لامپ با لمس

مدار پروژه آردوینو روشن کردن لامپ با لمس

قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

روشن کردن لامپ با لمس سنسور TTP223

سنسوری که برای این پروژه استفاده میکنیم TTP223 است و یک ماژول لمسی خازنی است. ولتاژ عملکرد این ماژول از 2 ولت تا 5.5 ولت است. این سنسور به دلیل مصرف کم فضا و انرژی و قیمت مناسب به یکی از محبوب ترین سنسور های لمسی تبدیل شده است.

روشن کردن لامپ با لمس سنسور TTP223
روشن کردن لامپ با لمس سنسور TTP223

در تصویر بالا پشت و روی سنسور را نشون دادیم که پین های خروجی به وضوح قابل مشاهده اند. در هنگام لمس، سنسور خروجی که در حالت Low بود تبدیل میشود به حالت High . میشود پیکربندی این سنسور را تغییر داد که ما در این پروژه از حالت فابریک آن استفاده میکنیم.  برای روشن کردن وسایل الکترونیکی با ولتاژ بالا ما نمیتوانیم به طور مستقیم از آردوینو استفاده کنیم. پس باید از یک رله مناسب استفاده کنیم.

از رله چطور در پروژه آردوینو استفاده کنیم ؟

برای استفاده از رله باید یک دانش کلی راجع به رله داشته باشید ، تصویر زیر که یک شماتیک از رله است را مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله رله چیست را بخوانید.

از رله چطور در پروژه آردوینو استفاده کنیم ؟
از رله چطور در پروژه آردوینو استفاده کنیم ؟

همانطور که میبینید No به طور معمول باز است و Nc به طور معمول بسته است. L1 , L2 دو پایانه سیم پیچ رله هستند که هنگامی که ولتاژ ایجاد میشود با ایجاد میدان مغناطیسی ، رابط بین Pole و Nc را به سمت پایین جذب میکند و جریان به No میرود. حتما مشخصات رله ای که میخواهید استفاده کنید را با دقت مطالعه کنید زیرا رله ها انواع مختلفی دارند. به طور مثال بعضی رله ها با ولتاژ 6 ، بعضی ها با 12 و بعضی ها با … کار میکنند. توجه داشته باشید که تمامی پایه های رله میتوانند دارای ولتاژ کار های متفاوتی باشند. ما در این پروژه از رله ای با قسمت کنترل 5 ولت و قسمت خروجی 250 ولت 2 آمپر استفاده میکنیم.

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …
4.3/5 - (6 امتیاز)

دوره آموزش الکترونیک

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *