آموزش الکترونیکالکترونیک

ال سی دی کاراکتری 16 در 2 (معرفی کامل LCD کاراکتری 16*2)

دلیل نام گذاری به صورت LCD 16 × 2 به این خاطر است که دارای 16 ستون و 2 سطر است. ترکیبات زیادی مانند 8 × 1، 8 × 2، 10 × 2، 16 × 1 و … وجود دارد اما یکی از پر استفاده ترین آن ها LCD 16 * 2 است، بنابراین ما در اینجا از آن استفاده می کنیم.

ال سی دی کاراکتری 16 در 2 چیست؟

نمایشگر ال سی دی ذکر شده در بالا دارای 16 پین است و هر یک از آن ها روش برنامه نویسی یکسانی دارد، بنابراین انتخاب هر یک برای شما امکان پذیر است. در زیر Pinout و Pin برای ماژول LCD 16×2 آورده شده است:

ال سی دی کاراکتری 16 در 2 چگونه کار میکند

این دو دایره سیاه از جمله چیزهایی است که در پشت LCD ما قرار دارد.

دایره های سیاه پشت ال سی دی کاراکتری

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

این دایره های سیاه از یک رابط IC و اجزای مرتبط با آن تشکیل شده است تا به ما در استفاده از این LCD با میکروکنترلر کمک کند. از آنجا که LCD ما یک LCD ماتریس 16 * 2 نقطه است، در مجموع (16*2=32)32 کاراکتر خواهد داشت و هر کاراکتر از 5 * 8 نقطه های پیکسل ساخته خواهد شد. یک کاراکتر با تمام پیکسل های فعال شده در تصویر زیر نشان داده شده است.

پیکسل های کاراکتری LCD کاراکتری 16*2

بنابراین اکنون، ما می دانیم که هر کاراکتر دارای (5 * 8 = 40) 40 پیکسل و برای 32 کاراکتر (32 * 40) 1280 پیکسل خواهیم داشت. علاوه بر این، در مورد موقعیت پیکسل ها باید به LCD نیز مراجعه شود.

این یک کار گیج کننده است که همه کار ها را با کمک MCU انجام دهید، بنابراین یک IC رابط مانند HD44780 استفاده می شود که روی خود ماژول LCD نصب شده است. عملکرد این IC دریافت دستورات و داده ها از MCU و پردازش آن ها برای نمایش اطلاعات معنی دار بر روی صفحه LCD ما است.

بیایید در مورد انواع مختلف حالت و گزینه های موجود در LCD صحبت کنیم که باید توسط پین های کنترلر، کنترل شوند.

حالت 4 بیتی و 8 بیتی LCD

LCD می تواند در دو حالت مختلف یعنی حالت 4 بیتی و 8 بیتی کار کند. در حالت 4 بیتی ما داده ها را به نیبل ارسال می کنیم، ابتدا نیبل بالا و سپس نیبل پایین.

برای آن دسته از شما که نمی دانید نیبل چیست: نیبل یک گروه چهار بیتی است، بنابراین چهار بیت پایین (D0-D3) یک بایت، نیبل پایین را تشکیل می دهد در حالی که چهار بیت بالا (D4-D7) از یک بایت، نیبل بالاتر را تشکیل می دهد که ما اینگونه می توانیم داده های 8 بیتی ارسال کنیم.

در حالی که در حالت 8 بیتی، ما می توانیم داده های 8 بیتی را مستقیماً با یک حرکت ارسال کنیم، زیرا ما از همه 8 خط داده استفاده می کنیم.

پس حالت 8 بیتی سریعتر و بی عیبتر از حالت 4 بیتی است. اما اشکال عمده ای که دارد این است که به 8 خط داده متصل به میکروکنترلر نیاز دارد. با این کار پین های ورودی و خروجی MCU ما همه مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین حالت 4 بیتی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. برای تنظیم این حالت ها از هیچ پین کنترلی استفاده نمی شود و فقط روش برنامه نویسی تغییر می کند.

مطلب پیشنهادی:  تحلیل جریان مش (آنالیز جریان مش با حل مثال)

حالت های خواندن و نوشتن روی LCD

همانطور که گفته شد، ال سی دی خود از یک رابط IC تشکیل شده است. MCU می تواند این IC رابط را بخواند یا روی آن بنویسد. بیشتر اوقات ما فقط در حال ارسال متن به IC هستیم، زیرا خواندن فرایند پیچیده تری است و چنین دستورهایی بسیار کم است. در صورت نیاز می توان اطلاعاتی مانند موقعیت مکان نما، وقفه های تکمیل وضعیت و …را خواند، اما از محدوده این آموزش خارج است.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

IC رابط موجود در اکثر LCD ها HD44780U است، به منظور برنامه ریزی LCD خود، باید اطلاعات کامل IC را یاد بگیریم.

دستورات LCD

برخی دستورات از پیش تعیین شده در LCD وجود دارد که باید آن ها را از طریق برخی از میکروکنترلر ها به LCD ارسال کنیم. برخی از دستورالعمل های مهم در زیر آورده شده است:

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *