آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

آموزش ساخت ردیاب نویز تلفن همراه (آنالوگ)

سلام. آموزش ساخت ردیاب تلفن همراه (پروژه نویز گیر موبایل آنالوگ) را آماده کردیم.

مدار الکترونیکی ردیابی موبایل

ردیاب تلفن همراه میتواند حضور موبایل فعال را نزدیکی خود حس کند. در اصل ردیابی تلفن همراه با استفاده از یک آشکار ساز فرکانس استفاده میکند. فرکانس های مربوط به تلفن همراه در محدوده 0.8 تا 3.0 مگا هرتز قرار میگیرند. ما مداری را میسازیم که بتواند فرکانس های این محدوده را حس کند و پس از تشخیص بازر و ال ای دی را فعال کند. فیلم عملکرد مدار در انتهای مطلب قرار گرفته است و به شما کمک میکند این پروژه آنالوگ را متوجه شوید.

مدار ردیاب موبایل می تواند تماس های ورودی / خروجی ، پیامک و استفاده از اینترنت را در محدوده 1 متری تشخیص دهد. این مدار برای تشخیص تلفن های همراه در مکان هایی استفاده از تلفن همراه محدود است مثل سالن های امتحان، اتاق اجتماعات، بیمارستان ها و … استفاده میشود. همچنین در تشخیص استفاده غیر مجاز یا جاسوسی با استفاده از تلفن همراه مخفی نیز مفید است. این مدار الکترونیکی میتواند انتقال RF را از طریق تلفن همراه تشخیص دهد و باعث می شود Buzzer برای تولید صدای بوق فعال شود.

همچنین پروژه زیر را مشاهده کنید احتمالا برای شما مفید است :

نحوه کار پروژه ردیاب گوشی موبایل

از LED و بازر برای نشان دادن حضور تلفن همراه استفاده می شود. Op-amp به عنوان مبدل فرکانس استفاده شده است و خروجی آن با استفاده از ترانزیستورهای NPN و PNP به یک LED و یک بازر متصل می شود.

مدار الکترونیکی ردیابی موبایل

کار ردیاب موبایل ساده است. دو خازن 100nF ، به طور موازی، برای تشخیص سیگنال RF از تلفن همراه استفاده می شوند. این خازن ها به عنوان آنتن حلقه ای برای سیستم کار می کنند. هنگامی که تماس یا پیامکی وجود دارد، خازن ها به طور موازی فرکانس های انتقال داده یا سیگنال RF را شناسایی می کنند و خروجی op-amp به دلیل جریان در سمت ورودی آپ امپ بالا یا پایین (نوسان) می رود. با توجه به این نوسانات، LED از طریق ترانزیستور NPN روشن و خاموش می شود.

شماتیک مدار پروژه تشخیص حضور تلفن همراه

در این مدار ما از یک CA3130 OP-Amp برای تشخیص سیگنال ورودی یا خروجی در اطراف مدار استفاده کرده ایم. انتهای غیر معکوس Op-amp از طریق مقاومت 2.2M به Vcc وصل می شود و از طریق مقاومت 100K و خازن 100uF نیز به Gnd وصل می شود. دو خازن 100nF بین ترمینال معکوس و غیر معکوس متصل شده و به عنوان آنتن حلقه ای برای سیستم کار می کنند. دو خازن 100 نانومتر به صورت سری بین پین 1 و 8 آپ آمپ به هم متصل می شوند تا باعث افزایش ولتاژ در پین خروجی آن شوند.

شماتیک مدار پروژه تشخیص حضور تلفن همراه

خروجی این op-amp در پایه ترانزیستور NPN یعنی BC547 از طریق یک مقاومت 1k متصل شده و یک LED به آن متصل می باشد. همچنین با استفاده از ترانزیستور PNP یعنی BC557 از بازر استفاده میشود. از باتری 9 ولت برای تغذیه مدار استفاده می شود. بقیه اتصالات در شماتیک مدار نشان داده شده است.

قطعات مورد نیاز

 1. آپ امپ CA3130
 2. مقاومت 100K
 3. مقاومت 1K
 4. خازن 100nF – چهار عدد
 5. خازن 22pF – دو عدد
 6. خازن 100uF
 7. باتری 9 ولت
 8. LED
 9. ترانزیستور BC547 NPN
 10. ترانزیستور BC557 PNP
 11. بازر
 12. آنتن
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.
5/5 - (4 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

3 نظر

  1. سلام عزیز
   فکر نمیکنم مکشلی وجود داشته باشه تست کنید

 1. سلام ببخشید من توی هیچ کتابخونه ای آنتن پیدا نمیکنم. چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.