آموزش PICپروژه PIC

پروژه ربات عدم برخورد با مانع میکروکنترلر PIC

سلام. پروژه عدم برخورد ربات با مانع PIC ( آموزش کامل ساخت ربات با سنسور التراسونیک ) را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید !

پروژه عدم برخورد ربات با مانع PIC

پروژه عدم برخورد ربات با مانع یکی دیگر از روبات های معروف است که پروژه PIC آن را آماده کردیم. روش های زیادی برای ساخت یک ربات برخورد نکننده با مانع وجود دارد که در این پروژه قصد داریم از یک سنسور اولتراسونیک (جلو) و دو سنسور IR (سمت چپ / راست) استفاده کنیم تا ربات ما از هر سه جهت چشم داشته باشد. همچنین از میکروکنترلر PIC16F877A استفاده کردیم. این شیوه عملکرد ربات های جلوگیری از برخورد به مانع را در ربات های تمیز کننده خانه استفاده میکنند. هرچند آن ربات ها بسیار پیچیده اند اما مفهوم همه آن ها یکی است.

آموزش نحوه کار پروژه ربات عدم برخورد به مانع

مفهوم این ربات بسیار ساده است. ما از سنسورها برای شناسایی وجود اشیاء در اطراف ربات استفاده می کنیم و از این داده ها برای عدم برخورد روبات به آن اشیاء استفاده می کنیم. برای تشخیص یک شی می توانیم از سنسور حسگر IR و سنسور اولتراسونیک استفاده کنیم.

در ربات ما از سنسور HC-SR04 به عنوان سنسور جلو و دو سنسور IR در سمت چپ و راست استفاده کرده ایم. بنابراین روبات به جلو حرکت خواهد کرد تا سنسور اولتراسونیک (US) هر شیء را تشخیص دهد. وقتی یک شی توسط سنسور التراسونیک شناسایی می شود ، زمان آن رسیده است که جهت ربات تغییر کند. ما می توانیم به چپ یا راست بپیچیم برای اینکه تصمیم بگیریم به کدام جهت چرخش انجام شود از سنسور مادون قرمز استفاده می کنیم تا بررسی کنیم که آیا جسم دیگری در سمت چپ یا راست ربات وجود دارد یا خیر.

مثلا اگر در قسمت جلویی و سمت راست ربات چیزی شناسایی شده باشد ، ربات بر می گردد و به سمت چپ می چرخد. یا اگر در قسمت جلویی و سمت چپ ربات چیزی شناسایی شده باشد ، ربات دوباره برمی گردد و به راست می چرخد.

توضیحات سنسور التراسونیک HC-SR04

ما باید یه اطلاعات کلی نسبت به سنسور التراسونیک داشته باشیم. ما میدانیم که ارتعاش صدا نمیتواند از طریق جامدات نفوذ کند. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش شود ، آن ارتعاش از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکند. همانطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتوانند از طریق جامدات نفوذ کنند ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنند ، با همان سرعت برمیگردند به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده است.

پروژه التراسونیک آردوینو

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کند. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده سنسور ایجاد می کند، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای بازگشت صدا منتظر می ماند.

نحوه کار سنسور التراسونیک
نحوه کار سنسور التراسونیک

مدار پروژه ربات عدم برخورد به مانع با PIC

مدار پروژه ربات عدم برخورد به مانع با PIC

مدار از یک سنسور التراسونیک دو سنسور IR و یک جفت Gear موتور DC به همراه یک ماژول درایور موتور تشکیل شده است. ماژول درایور موتور مورد استفاده در این پروژه L293D است.

توضیحات مدار پروژه ربات با سنسور التراسونیک

ما به درایور موتور احتیاج خواهیم داشت زیرا پین خروجی میکروکنترلر PIC نمی تواند منبع کافی را برای حرکت موتور ایجاد کند. همانطور که در شماتیک میبینید ، این ماژول مستقیماً از منبع تغذیه (5 ولت) تغذیه می شود. این ماژول دارای چهار پین (دو پین برای هر موتور) است که برای کنترل جهت موتورها به PIC وصل می شوند. شماتیک کامل را میتوانید از انتهای صفحه دانلود کنید. شما میتوانید مثل من از یک پاور بانک استفاده کنید یا از باتری 9 یا 12 ولت استفاده کنید و با استفاده از یک رگولاتور 7805 آن جریان 5 ولت را تنظیم کنید.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. میکروکنترلر PIC16F877A ( دیتاشیت PIC16F877A )
  2. سنسور مادون قرمز – 2 عدد
  3. سنسور التراسونیک HC-SR04
  4. Gear DC موتور – 2 عدد
  5. موتور درایو L293D
  6. پاور بانک یا منبع تغذیه 12 ولت به همراه رگولاتور 7805
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل و …

PRAda(irenx.ir) دانلود فایل های پروژه

5/5 - (4 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.