رپورتاژ آگهی

آموزش برطرف کردن سوختگی موتور جاروبرقی و رفع سوختگی موتور جاروبرقی

یکی از لوازم خانگی که روزانه از آن استفاده می شود جاروبرقی می باشد که به مرور زمان مستهلک می شود و تعمیر موتور جاروبرقی، یکی از متداول ترین اتفاقاتی است که جاروبرقی به مرور زمان به آن نیاز پیدا می کند؛ با ما همراه باشید تا بیشتر با تعمیر موتور جاروبرقی و دلایل سوختگی آن آشنا شوید؛ چون تعمیر جاروبرقی یا تعمیرات موتور جاروبرقی به دانش تخصصی نیاز دارد در صورت خرابی، با نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در تماس باشید.

نشانه های سوختگی موتور جاروبرقی عبارتند از:

  • بوی سوختگی موتور جاروبرقی

اگر زمانی که از جاروبرقی در حال استفاده هستید بوی سوختگی به مشام شما رسید نشان از خرابی و سوختگی موتور جاروبرقی یا نیم سوز شدن آن دارد؛ و در قدم اول دستگاه جاروبرقی را خاموش نمایید و دوشاخه آن را از برق بکشید، البته این امکان وجود دارد که قطعات دیگری همچون سیم پیچی یا کلکتور یا کمربند جاروبرقی خراب شده باشد و بوی سوختگی ناشی از ذوب شدن پلاستیک یکی از قطعات باشد، اما معمولا در صورت متوجه شدن بوی سوختگی سه قسمت باید مورد بازبینی قرار گیرد: 1. ترموستات 2.موتورجاروبرقی 3. پروانه موتور جاروبرقی، که در ادامه این سه قسمت را باهم بررسی می نماییم.

1. ترموستات وظیفه خاموش کردن جاروبرقی بعد از روشن بودن به مدت طولانی را بر عهده دارد و اگر ترموستات دچار خرابی شود دیگر دستور خاموش کردن دستگاه را صادر نمی نماید و این کار باعث روشن ماندن و یکسره شدن موتور می شود و به مرور زمان با گرد و خاک نشستن بر روی پروانه موتور و داغ شدن موتور به دلیل یکسره شدن، بوی سوختگی را استشمام خواهید کرد.

2. موتور جاروبرقی یکی از مهم ترین و اصلی قطعات جاروبرقی به شمار می آید که در صورت استفاده زیاد از جاروبرقی به مرور زمان مستهلک شده و امکان خرابی در این قطعه بالا می رود، هر چقدر قدرت مکش دستگاه بیشتر باشد احتمال خرابی دستگاه هم بالا خواهد رفت، و در اکثر مواقع به دلیل اینکه احتمال خرابی در قسمت سیم پیچ اصلی و راه انداز وجود دارد که در صورت نیم سوز شدن و سوختن سیم ها، بوی بد سوختگی ایجاد می شود که در اکثر موارد با تعویض سیم پیچی مشکل حل می شود، اما اگر به هر دلیل مشکل برطرف نشد بهترین راه حل، تعویض موتور جاروبرقی می باشد.

نشانه های سوختگی موتور جاروبرقی

3. پروانه موتور جاروبرقی وظیفه انتقال هوای داخل جاروبرقی به بیرون از دستگاه را بر عهده دارد و در صورت خرابی پروانه امکان داغ شدن موتور بالا می رود و در صورت روشن ماندن دستگاه به مدت طولانی باعث ایجاد بوی سوختگی در دستگاه می شود که برای برطرف کردن این موضوع بهتر است که پروانه تعویض شود، البته به خاطر داشته باشید که موتور به وسیله ابر یا نمد پوشانده می شود و به مرور زمان با نشستن گرد و غبار بر روی موتور و پروانه؛ با خرابی در این قسمت بوی سوختگی بلند می شود.

همواره در صورت مشاهده این مسئله با نمایندگی تعمیرات جاروبرقی در تماس باشید و موضوع را با کارشناسان این حوزه در میان بگذارید.

  • در حین استفاده جاروبرقی خاموش می شود

اگر در حال جارو کردن ناگهان دستگاه خاموش می شود به دلیل قطع برق، اتصالی در قسمت سیم برق دستگاه، خراب شدن کلید خاموش روشن کردن جاروبرقی، و در نهایت می تواند بخاطر سوختگی موتور جاروبرقی باشد.

اگر در حین کار با دستگاه خاموش شد در:

قدم اول وجود جریان برق در کنتور را چک نمایید که آیا برق در جریان می باشد یا خیر، در قدم بعدی دو شاخه سیم جاروبرقی را چک نمایید که در داخل پریز قرار داشته باشد و در قدم سوم سالم بودن پریز جاروبرقی و دوشاخه را تست نمایید اگر همه موارد سالم بودند کلید خاموش روشن دستگاه را چک نمایید که سالم باشد در صورت سالم بودن کلید، ایراد سوختگی موتور جاروبرقی می باشد که باید برای حل این مسئله تعمیر موتور جاروبرقی صورت پذیرد.

  • پایین بودن قدرت مکش

یکی دیگر از دلایلی که نشان از سوختگی موتور جاروبرقی می دهد پایین بودن قدرت مکش جاروبرقی می باشد، اما برای مطمئن شدن از این موضوع ابتدا چک نمایید که پایین بودن مکش جاروبرقی از قسمت های دیگر جاروبرقی نباشد، مانند کیپ شدن یا ترک خوردن لوله جاروبرقی، پر بودن کیسه جاروبرقی، کثیف بودن فیلترها و… را می توان بازبینی نمود.

برای برطرف نمودن بوی سوختگی نکات ذیل را انجام دهید:

برطرف نمودن بوی سوختگی

برای اینکه نگهداری بهتری از جاروبرقی داشته باشید بهتر است که هر 10دقیقه که دستگاه روشن می باشد 5دقیقه برای استراحت دستگاه، آن را خاموش نمایید تا طول عمر موتور دستگاه بالاتر رود.

همواره به لوله خرطومی دستگاه توجه نمایید و در صورت پیچ خوردگی و کیپ شدن آن را آزاد نمایید و هر از گاهی با برداشتن روپوش جاروبرقی گرد و خاک روی موتور و پروانه را تمیز نمایید.

در صورت بروز هرگونه مشکل از تعمیر جاروبرقی اجتناب نمایید و مشکل را با کارشناسان نمایندگی تعمیر جاروبرقی مطرح نمایید و از آنها درخواست کمک کنید.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله به بررسی دلایل خرابی جاروبرقی و تعمیر موتور جاروبرقی از سایت http://www.ostadeh.com جمع آوری شده است. در پایان خوشحال می شویم نظرات و تجارب خود را درباره تعمیر جاروبرقی با ما و دیگر دوستانتان در میان بگذارید شاد و پیروز باشید.

نظر خود را اعلام کنید

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.