آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

تشخیص مجاورت با امواج ماکروویو و اثر داپلر و آردوینو

حسگر مجاورت یک سنسور رایج برای هشدار مزاحمت، کلیدهای چراغ و سایر پروژه هوشمند سازی خانگی و صنعتی است. از روش های متعددی برای تشخیص مجاورت در صنعت الکترونیک استفاده می شود. متداول ترین روش استفاده از سنسور PIR است که تغییر موج های مادون قرمز محیط ناشی از یک جسم گرم را حس می کند. سایر روش‌های رایج شامل استفاده از پرتوهای فراصوت یا نور منعکس شده است، که در آن جسم نفوذی پرتو را به منبع خود باز میگرداند. به طور مثال: سنسور های التراسونیک

در این آموزش قصد داریم روش دیگری برای تشخیص مجاورت با استفاده از امواج مایکروویو و اثر داپلر بررسی کنیم. همانطور که به نظر می رسد پیشرفته است اما می توان آن را به راحتی با استفاده از یک سنسور ارزان قیمت به نام RCWL-0516 انجام داد.

ماژول RCWL 0516

ماژول سنسور رادار مایکروویو RCWL-0516 به عنوان جایگزینی برای سنسور PIR که به طور گسترده در دزدگیر و چراغ های امنیتی استفاده می شود، طراحی شده است. همانند سنسور PIR، این سنسور نیز فقط حرکات را در محدوده تشخیص خود تشخیص می دهد. اما این حسگر به جای بررسی تابش مادون قرمز از یک فرد در حال حرکت، از تکنیک “رادار داپلر مایکروویو” برای تشخیص اجسام متحرک استفاده می کند.

نحوه کار ماژول سنسور رادار ماکروویو

از ویژگی های این ماژول میتوان به حساسیت بالا، فاصله القایی بالا، قابلیت اطمینان بالا، زاویه القایی بزرگ، محدوده ولتاژ منبع تغذیه گسترده و … اشاره کرد. این ماژول از ولتاژ ورودی گسترده، از 4 تا 28 ولت DC پشتیبانی می کند و به تراشه RCWL-9196 RCWL مجهز شده است. دامنه حساسیت آن ~7 متر است. هنگامی که سنسور فعال شود، پین خروجی TTL (OUT) آن برای مدت زمان محدود (2 تا 3 ثانیه) از LOW (0 V) به HIGH (3.3 V) تغییر می کند.

ماژول RCWL0516 در مجموع دارای 5 پین است. که در آن 4 پین ضروری است. پین های این ماژول به شرح زیر است:

ماژول RCWL 0516

 • VCC – برق ماژول را تامین می کند، به پین ​​5 ولت آردوینو متصل می شود
 • GND – اتصال زمین به پایه زمین آردوینو
 • SCL – خروجی ماژول (تشخیص حرکت HIGH (3.3 ولت) در غیر اینصورت LOW (0 ولت))
 • CDS – غیرفعال کردن سنسور (LOW = غیرفعال)
 • 3.3 ولت – 3.3 ولت با جریان حداکثر 100 میلی آمپر

مشخصات فنی:

 • ولتاژ تغذیه: 4-28 DC
 • فرکانس کاری: ~3.2 گیگاهرتز
 • توان انتقال: 20 مگاوات (معمولی) / 30 مگاوات (حداکثر)
 • فاصله سنجش: 5-7 متر

مدار اتصال ماژول رادار RCWL 0516 به آردوینو

تصویر زیر شماتیک مدار اتصال ماژول RCWL0516 به آردوینو را نشان می دهد. RCWL0516 فقط از یک پین برای نشان دادن تشخیص حرکت استفاده می کند. VIN و GND را به پایه های 5 ولت و GND آردوینو وصل کنید. پایه VOUT را به پایه D2 آردوینو وصل کنید. همچنین LED را از طریق یک مقاومت به پایه D3 و GND متصل کنید.

مدار اتصال ماژول رادار RCWL 0516 به آردوینو 

قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

کد آردوینو برای ماژول RCWL 0516

در این مثال قصد داریم بعد از تشخیص مجاورت، LED را روشن و خاموش کنیم. هنگامی که مجاورت تشخیص داده شود LED روشن می شود و در صورت عدم نزدیکی پس از 2 ثانیه خاموش می شود. برنامه بسیار ساده است. در ابتدا، پایه سنسور و پایه خروجی LED را تعریف کرده ایم. در تابع setup این پین ها را به عنوان ورودی و خروجی مقداردهی اولیه کرده ایم.

int Sensor = 2;   // RCWL-0516 پین
int LED = 3;    // LED پین
void setup() {
 pinMode (Sensor, INPUT); // RCWL-0516 ورودی
 pinMode (LED, OUTPUT);  // LED خروجی
 digitalWrite(LED, LOW);  // خاموش بودن ال ای دی
}

در تابع loop، ما پین ​​سنسور را بررسی می کنیم و زمانی که پین مربوط به سنسور HIGH شود، یعنی مجاورت تشخیص داده شده و آردوینو ال ای دی را روشن میکند. در ادامه زمانی که این پین LOW شود، آردوینو ال ای دی را خاموش میکند.

void loop() {
 Bool SensValue = digitalRead(Sensor); // خواندن وضعیت پایه سنسور
 if (sensorval == HIGH) {  
  digitalWrite(LED, HIGH); // روشن کردن ال ای دی
 }
 else {   
  digitalWrite(LED, LOW); // خاموش کردن ال ای دی
 }
}

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل

5 (1 نفر)

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *