آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه تغییر رنگ گلدان با لمس مبتنی برد آردوینو

در این مقاله ما یاد میگیریم چطور یک گلدان با قابلیت تغییر رنگ با لمس مبتنی بر آردوینو ایجاد کنیم. در این پروژه اگر گلدان را لمس کنید، رنگ گلدان به طور خودکار تغییر میکند. این پروژه برای تزئین داخلی خانه بسیار عالی است و همچنین یک سرگرمی فوق العاده است. برای تشخیص لرزش لرزش گلدان، از سنسور لمسی استفاده میکنیم. وقتی کسی گیاه را لمس کند، سنسور یک جریان خروجی به آردوینو میدهد.

فیلم زیر را مشاهده کنید تا درک کنید چطور با لمس گیاه، رنگ گلدان تغییر میکند.

انواع سنسور های لمسی

امروزه میتوان سنسور های لمسی را در همه دستگاه های مدرن پیدا کرد از تلفن های همراه گرفته تا دستگاه های فروش اتوماتیک. سنسور های لمسی عمدتا دو نوع هستند ، یعنی نوع لمسی مقاومتی و نوع لمسی خازنی. نام هرکدام خود نشانگر نحوه عملکرد و اصل کار است.

 • سنسور لمس مقاومتی: همانطور که از نام آن مشخص است، سنسور لمسی مقاومتی براساس مقاومت کار می کند. هنگامی که لمس با بدن انسان اتفاق می افتد ، مقاومت هادی تغییر می کند و همچنین یک تغییر ولتاژ نیز بوجود می آید ، این تغییر ولتاژ توسط مدار تشخیص داده می شود و اتفاق می افتد.
 • سنسور لمس خازنی: این سنسور لمسی متداول ترین نوع است. به این دلیل که ما می توانیم چندین لمس را همزمان انجام دهیم. سنسور لمسی خازنی بر اساس تغییر ظرفیت کار می کند ، یعنی وقتی سنسور را لمس می کنیم ظرفیت مدار تغییر می کند و این به عنوان لمس تشخیص داده می شود. حالا بیایید مدار خود را با جزئیات بحث کنیم.

مدار ما نیز مبتنی بر حسگر لمسی خازنی است. یعنی ما یک سیم را به گیاه خود متصل می کنیم تا مانند الکترود عمل کند ، سپس وقتی گیاه را لمس می کنیم (به دلیل وجود بدن) ظرفیت تغییر می کند و این لمس توسط مدار ما تشخیص داده می شود.

مدار برای تغییر رنگ گلدان با آردوینو و LED RGB

شماتیک مدار کامل استفاده شده در این پروژه در زیر نشان داده شده است. این مدار با استفاده از Easy EDA ایجاد شده است و همانطور که مشاهده می کنید یک مدار بسیار ساده است.

مدار برای تغییر رنگ گلدان با آردوینو و LED RGB

ابتدا یک مقاومت 1 مگا اهم را بین پایه آردوینو 2 و پایه 4 وصل کنید. سپس یک سیم بلند (مس) را به پایه 4 وصل کنید. این سیم به عنوان الکترود عمل می کند ، سپس پایه مشترک RGB را به GND وصل کنید. سرانجام سیم را به بدنه گیاه متصل کنید و تمام. مدار من پس از ایجاد اتصالات مانند تصویر زیر است.

نحوه ساخت سنسور لمسی مقاومتی با آردوینو

قطعات مورد نیاز

 1. برد آردوینو
 2. RGB LED کاتد مشترک
 3. مقاومت 1 مگا اهم (قهوه ای ، سیاه ، سبز)
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

برنامه آردوینو برای تشخیص لمس در گیاه و تغییر رنگ LED

کد کامل پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است. در اینجا بعضی از قسمت های کد را بررسی میکنیم. برای این پروژه ما نیاز به کتابخانه ظرفیت خازنی داریم که در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار داده شده است. برای نصب، آموزش نصب کتابخانه در آردوینو را مشاهده کنید.

#include <CapacitiveSensor.h>

ما قبلاً مقاومت را بین پین 2 و 4 متصل کرده ایم ، بنابراین باید ظرفیت پین 4 را اندازه گیری کنیم ، برای این منظور ، با دستور زیر پین 2 و 4 را تعریف میکنیم.

CapacitiveSensor  cs_2_4 = CapacitiveSensor(2,4); 

در قسمت void setup حالت پین ها را تعریف میکنیم.

 pinMode(4, INPUT);
 pinMode(5, OUTPUT);
 pinMode(6, OUTPUT);
 pinMode(7, OUTPUT);

در بخش void loo[ با کمک digitalRead ، می توانیم وضعیت پین 4 را بخوانیم و مقدار را در متغیر “r” ذخیره می کنیم.

 r = digitalRead(4);
 if (r == HIGH && p == LOW && millis() - time > debounce) {
  cnt++;
 if (state == HIGH)
   state = LOW;
if(cnt == 1){
  digitalWrite(5, HIGH);
  digitalWrite(6, LOW);
  digitalWrite(7, LOW);
 }
 if(cnt == 2){
  digitalWrite(5, LOW);
  digitalWrite(6, HIGH);
  digitalWrite(7, LOW);
 }
 if(cnt == 3){
  digitalWrite(5, LOW);
  digitalWrite(6, LOW);
  digitalWrite(7, HIGH);
 }
 if(cnt > 3){
   cnt = 1;
 }
 p = r;

هر بار لمس تشخیص داده می شود ، متغیر cnt تغییر میکند و به نسبت همان رنگ های مختلفی روشن میشود و در نتیجه رنگ گلدان تغییر میکند.

پس از آماده شدن کد ، به راحتی آن را در برد آردوینو خود بارگذاری کنید و LED ها را در زیر گلدان خود قرار دهید. در اینجا من از یک گلدان شیشه ای استفاده می کنم.

موارد موجود در فایل : سورس کامل

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
4.3 (6 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

5 نظر

 1. سلامخسته نباشید
  ایا می شود به جای مقاومت یک مگا اهم یک کیلو اهم گذاشت

  متشکرم

 2. سلام. ببخشید
  میشه کتابخونه ظرفیت خازنی رو بفرستین
  خیلی نیازمندم

 3. سلام led ها چطور به هم متصل شده اند منظورم اینکه هر led چند بایه دارد دو تا یا چهارتا (یکی مشترک)جنابعالی سه عدد led استفاده کرده اید

  1. سلام جناب. این نوع LED RGB هست که در داخلش 3 ال ای دی و در کل چهار پایه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *