آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

آموزش اتصال جوی استیک به آردوینو (کنترل LED با JoyStick)

سلام. آموزش اتصال جوی استیک به آردوینو (کنترل LED با JoyStick و Arduino) را آماده کردیم.

پروژه کنترل ال ای دی با جوی استیک و آردوینو

وقتی کلمه جوی استیک را میشنویم، اولین چیزی که به ذهن ما می آید ، دسته کنترل بازی است. بله دقیقا با هم یکسان هستند. joy stick ها علاوه بر بازی کاربرد های زیادی از جمله در الکترونیک دارند. جوی استیک ها ترکیبی از دو پتانسیومتر برای X و Y هستند. ولتاژ از طریق پتانسیومتر ارسال میشود و توسط آردوینو خوانده میشود. مقدار ولتاژ آنالوگ خروجی از پتانسیومتر با تکان دادن جوی استیک تغییر میکند.

در این پروژه آردوینو ما با کنترل چهار چراغ ال ای دی بر حسب جهت حرکت جوی استیک نحوه اتصال جوی استیک به Arduino را یاد میگیریم.

ما قبلا پروژه های دیگری را با جوی استیک طراحی کرده ایم :

قطعات مورد نیاز

  1. برد آردوینو UNO
  2. ماژول جوی استیک
  3. ال ای دی – 5 عدد
  4. مقاومت 100 اهم – 3 عدد
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

ماژول جوی استیک چیست ؟

ماژول جوی استیک چیست ؟

ماژول جوی استیک دارای دو محور است یعنی افقی و عمودی. هر محور جوی استیک به یک پتانسیومتر یا مقاومت یا … متصل است. نقاط میانی به عنوان Rx و Ry قرار میگیرند. این پین ها به عنوان پین سیگنال خروجی برای جوی استیک قرار دارند. هنگامی که دسته جوی استیک را در محور افقی حرکت بدهیم، ولتاژ در پین Rx تغییر میکند.

ولتاژ در Rx هنگامی که دسته را به جلو حرکت بدهیم افزایش پیدا میکند و ولتاژ در پین Rx هنگام حرکت به عقب کاهش پیدا میکند. همچنین وقتی که به سمت جلو حرکت بدهیم ولتاژ Ry افزایش پیدا میکند و وقتی به سمت پایین حرکت بدهیم ولتاژ در Ry کاهش پیدا میکند.

ماژول جوی استیک

نحوه کار پروژه کنترل ال ای دی با جوی استیک

نحوه کار پروژه کنترل ال ای دی با جوی استیک

پس از بارگذاری کد روی آردوینو و اتصال اجزاء طبق شماتیک مدار، اکنون می توان LED ها را با Joystick کنترل کرد. می توانیم مطابق حرکت شافت Joystick چهار LED را روشن کنیم. جوی استیک همانطور که گفته شد دارای دو پتانسیلومتر در داخل آن است، یکی برای حرکت محور X و دیگری برای حرکت محور Y. هر پتانسیومتر از آردوینو 5 ولت می گیرد. بنابراین با حرکت جوی استیک ، مقدار ولتاژ تغییر می کند و مقدار آنالوگ در پین های آنالوگ A0 و A1 نیز تغییر می کند.

بنابراین ما در حال خواندن مقدار آنالوگ برای محور X و Y هستیم و چراغ ها را مطابق حرکت محور Joystick روشن می کنیم.

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل

5 (6 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *