آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

راه اندازی سنسور اثر انگشت GT511C3 با آردوینو

سلام. آموزش کامل پروژه راه اندازی سنسور اثرانگشت GT511C3 با آردوینو را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید.

پروژه راه اندازی سنسور اثرانگشت

سنسور های تشخیص اثر انگشت مدت هاست که به عنوان سیستم تایید اعتبار مدت هاست که استفاده میشوند. امروزه سیستم های پیچیده تشخیص هویت وجود دارد که شخص را با توجه به ضربان یا حتی توسط DNA تشخیص میدهند. سایر روش ها عبارتند از: تشخیص صدا ، تشخیص چهره ، اسکن عنبیه چشم و … امروز تشخیص اثرانگشت یکی از پر استفاده ترین سیستم های تشخیص هویت به شمار میرود و در انواع گوشی های تلفن همراه ، لپتاپ ها و … استفاده میشود.

در این پروژه آردوینو ما نحوه استفاده از سنسور اثر انگشت محبوب GT511C3 را آموزش خواهیم داد. بسیاری از سنسور های اثر انگشت این روز ها در دسترس است و ما قبلا با سنسور دیگر این سیستم را راه انداخته ایم : آموزش باز کردن در با اثر انگشت آردوینو

قطعات مورد نیاز پروژه

  • برد آردوینو Uno یا آردوینو نانو
  • سنسور اثر انگشت GT511C3
  • ال سی دی کاراکتری 16*2
  • پتانسیومتر 10 کیلو اهم
  • مقاومت 1 کیلو اهم
  • مقاومت 10 کیلو اهم
  • مقاومت 22 کیلو اهم
  • دکمه
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

ماژول سنسور اثر انگشت GT511C3

ماژول سنسور اثرانگشت GT511C3
ماژول سنسور اثرانگشت GT511C3

ما این ماژول را قبلا در یک مطلب معرفی کرده ایم اینجا بخشی از آن را می آوردیم :

این سنسور با حسگر اثر انگشت خازنی و اولتراسونیک که معمولاً در تلفن های هوشمند ما استفاده می شود بسیار متفاوت است. GT511C3 یک حسگر اثر انگشت نوری است ، به این معنی که برای تشخیص الگوی آن از تصاویر اثر انگشت شما استفاده میکند. بله درست می خوانید ، سنسور در واقع یک دوربین درون آن دارد که از اثر انگشت شما عکس می گیرد و سپس این تصاویر را با استفاده از ARM Cortex M3 پردازش می کند.

اتصالات مدار پروژه

شماتیک کامل پروژه را میتوانید در فایل دانلودی مشاهده کنید. از آنجا که پین ​​های Rx و Tx تنها تحمل 3.3 ولت دارند از مقاومت 10k و مقاومت 22k استفاده کردیم تا ولتاژ 5 ولت آردوینو را به 3.3 ولت تبدیل کند. ما LCD را در حالت 4 بیتی به پین ​​5 ولت آردوینو متصل کرده ایم. یک دکمه فشار به پین ​​D2 وصل می شود که هنگام فشردن پروژه در حالت ثبت نام قرار می گیرد که در آن کاربر می تواند انگشت جدیدی را ثبت کند. پس از ثبت نام این برنامه در حالت اسکن باقی می ماند تا هر انگشتی که سنسور را لمس می کند اسکن شود.

آموزش نحوه کار پروژه اتصال سنسور اثرانگشت به آردوینو

آموزش نحوه کار پروژه اتصال سنسور اثرانگشت به آردوینو

وقتی پروژه را روشن کنید ابتدا روی ال سی دی کاراکتری پیغام Hi نمایش داده میشود. این یعنی سنسور شما آماده اسکن اثر انگشت است. وقتی هر انگشت را روی آن بگذارید پیغام “Welcome” نمایش داده میشود و بعد از آن یک عدد که شناسه آن اثرانگشت است نمایش داده میشود.

در صورتی که بخواهید یک اثر انگشت جدید ثبت کنید دکمه را یکبار بزنید تا به حالت ثبت نام بروید. سپس میتوانید انگشت خود را بگذارید تا اثر انگشت شما ثبت شود. توجه داشته باشید در این حالت وقتی انگشت خود را روی سنسور میگذارید پیغام Remove Finger نشان داده میشود. یعنی شما باید انگشت خود را بردارید و دوباره روی سنسور بگذارید. این کار را باید سه بار تکرار کنید. سپس اثر انگشت شما ثبت میشود. فیلم عملکرد مدار را ببینید تا خوب متوجه شوید.

توضیحات کد پروژه اثر انگشت آردوینو

در قسمت اول کد مثل همیشه ما کتابخانه های مورد نیاز را فراخوانی کردیم. دانلود کتابخانه FPS_GT511C3.h

#include "FPS_GT511C3.h" //توسط لینک بالا کتابخانه سنسور را دانلود کنید
#include "SoftwareSerial.h" //کتابخانه ارتباط سریال
#include <LiquidCrystal.h> //کتابخانه برای ال سی دی کاراکتری

در این قسمت از کد شما پیغام اولیه را که نشان دهنده آماده اسکن بودن سنسور است را میتوانید تغییر دهید، ما برای مثال از Hi!….. استفاده کردیم.

lcd.clear(); lcd.print("Hi!.....");
موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …
5/5 - (3 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.