آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه اندازه گیری گاز آمونیاک با آردوینو و سنسور MQ-137

سلام. اندازه گیری گاز آمونیاک با آردوینو (راه اندازی سنسور MQ-137 با Arduino) را آماده کردیم.

آموزش تشخیص میزان گاز آمونیاک محیط با Arduino

نظارت بر کیفیت هوا از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در این پروژه آردوینو با استفاده از سنسور گاز MQ-137 و برد Arduino یک سنسور تشخیص گاز آمونیاک را راه اندازی میکنیم و میزان گاز آمونیاک محیط را در یک LCD کاراکتری نمایش میدهیم.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. برد آردوینو Uno
  2. ال سی دی کاراکتری 16*2
  3. ماژول سنسور گاز آمونیاک MQ137
  4. مقاومت 47 کیلو اهم
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

در سایت آیرنکس با سنسور های سری MQ پروژه های فراوانی داشته ایم. قبلا دیتاشیت تمامی سنسور های سری MQ را در سایت قرار داده ایم. ما قبلا با استفاده از سنسور MQ3 ، پروژه آردوینو تشخیص گاز مایع LPG و پروژه ساخت تستر الکل با آردوینو (آموزش تشخیص میزان الکل با Arduino) را راه اندازی کردیم. همچنین با سنسور MQ135 ، پروژه اندازه گیری آلودگی هوا و نمایش در اینترنت را طراحی کردیم.

آموزش اندازه گیری PPM آمونیاک با سنسور MQ137

سنسور MQ137 می تواند NH3 ، C2H6O و حتی CO را اندازه گیری کند ، اما در اینجا ما فقط مقدار آمونیاک یعنی NH3 را اندازه گیری میکینم.

ماژول سنسور گاز آمونیاک MQ137

برای اندازه گیری ما به یک نمودار نیاز داریم که (Rs / Ro) به PPM را نشان دهد. نمودار این سنسور را در تصویر پایین ببینید :

آموزش اندازه گیری PPM از سنسورهای گاز MQ

نحوه تنظیم حساسیت سنسور MQ137

همانطور که در شماتیک مدار در تصویر بالا میبیند ما از یک مقاومت 47 کیلو اهمی با نام RL استفاده کردیم. برای تغییر میزان حساسیت سنسور میتوانید مقاومت RL را تغییر دهید. میتوانید از یک پتانسیومتر استفاده کنید اما مقاومت 47 کیلو اهمی مناسب ترین مقاومت برای این پروژه و اندازه گیری PPM آمونیاک است.

تمامی محاسبات بر طبق این نمودار انجام شده است و کد کامل آماده به همراه شماتیک در فایل دانلودی موجود است. فیلم عملکرد پروژه را ببینید. ما برای تست مدار یک ظرف حاوی گاز آمونیاک را در جلوی سنسور میگیریم و مشاهده میکنید که مقادیر PPM روی ال سی دی در حال افزایش هستند.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

دانلود فایل های پروژه

5/5 - (4 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.