آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه تشخیص حرکت با آردوینو و سنسور PIR

سلام. پروژه تشخیص حرکت با آردوینو و سنسور PIR (آموزش کامل) را آماده کردیم.

راه اندازی سنسور حرکت با برد آردوینو

تشخیص حرکات در پروژه های الکترونیک همیشه مهم بوده است. با وجود ماژول سنسور های PIR تشخیص حرکت انسان و حیوانات بسیار آسان شده است. در این پروژه آردوینو می آموزیم چگونه یک سنسور PIR را به برد های Arduino متصب کنیم. ما با استفاده از یک برد آردوینو و یک ماژول PIR یک تشخیص دهنده حرکت خواهیم ساخت که هنگامی حرکت اتفاق بیافتد، یک ال ای دی چشمک میزند و بازر بوق میزند.

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار این پروژه کمک میکند.

قطعات مورد نیاز

 1. ماژول سنسور PIR
 2. برد Arduino UNO (هر نسخه)
 3. LED
 4. بازر
 5. مقاومت 330 اهم
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

سنسور PIR مخفف سنسور Passive Infrared است. این سنسور ارزان است و می تواند حضور انسان یا حیوان را تشخیص دهد. دو ماده مهم موجود در این سنسور وجود دارد یکی کریستال پیرو الکتریک است که می تواند نشانه های گرما را از یک ارگانیسم زنده (انسان / حیوانات) تشخیص دهد و دیگری لنز Fresnel است که می تواند دامنه کار سنسور را گسترده کند.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

از دو پتانسیومتر (رنگ نارنجی) برای کنترل حساسیت و زمان استفاده می شود. پین Dout سنسور بین پین های Vcc و Gnd وجود دارد. این ماژول با 3.3 ولت کار می کند اما می تواند تا 5 ولت را نیز تحمل کند. در گوشه بالا سمت چپ آن دارای یک تنظیم پین تریگر است که می تواند برای تنظیم ماژول در دو حالت مختلف استفاده شود. یکی حالت “H” است و دیگری حالت “I”.

در حالت “H” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده می شود پین خروجی فعال میشود و پس از مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر غیرفعال میشود. در این حالت پین خروجی با صرف نظر از اینکه شخص هنوز در محدوده حضور دارد یا خیر تا مدت زمان تعیین شده فعال میماند.

در حالت “I” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده شود پین خروجی Dout فعال میشود (3.3 ولت) و تا زمانی که در محدوده سنسورها باقی بماند فعال خواهد ماند. هنگامی که فرد از منطقه خارج شد، پس از مدت مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر ، پین غیر فعال میشود.

توجه: موقعیت پتانسیومتر یا پین ممکن است بسته به مدل سنسور PIR شما متفاوت باشد.

مدار پروژه تشخیص حرکت با آردوینو

در تصویر زیر نحوه اتصال یک ال ای دی ، بازر و سنسور PIR به برد آردوینو Uno نشان داده شده است.

شماتیک پروژه تشخیص حرکت با آردوینوما سنسور PIR را با استفاده از ترمینا 5 ولت آردوینو تغذیه میکنیم. پین خروجی سنسور PIR به پین 2 دیجیتال Arduino متصل میشود. این پین یک پین ورودی برای آردوینو خواهد بود. سپس پین 3 آردوینو به بازر و LED متصل میشود. این پین به عنوان خروجی پیکربندی میشود. در صورتی که ورودی در پین 2 شناسایی شود، در پین 3 خروجی ایجاد میشود.

آموزش کد آردوینو اتصال سنسور PIR

برنامه برای آردوینو بسیار ساده است. برای اتصال سنسور Arduino PIR، باید پین شماره 2 را به عنوان ورودی و پین شماره 3 را به عنوان خروجی تعریف کنیم. سپس طوری برنامه نویسی کنیم که هر وقت پین 2 بالا رفت، پین سه روشن و خاموش شود. کد کامل پروژه در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار داده شده است.

در تابع setup void که در زیر نشان داده شده است ، باید اعلام کنیم که پین ​​2 متصل به خروجی PIR به عنوان ورودی استفاده می شود و پین 3 متصل به LED / Buzzer به عنوان خروجی استفاده می شود.

void setup() {
 pinMode(2, INPUT); //Pin 2 به عنوان ورودی
 pinMode(3, OUTPUT); //PIN 3 به عنوان خروجی
}

سپس به عملکرد loop () میرویم. همانطور که می دانیم این کد تا زمانی که میکروکنترلر روشن باشد پی در پی اجرا میشود. بنابراین همیشه با استفاده از کد زیر در داخل عملکرد loop () میگوییم که اگر پین 2 بالا رفت :

if (digitalRead(2) == HIGH)

اگر آردوینو تشخیص دهد که پین ​​2 بالا رفته است، به این معنی است که ماژول PIR تحریک شده است. بنابراین، در این زمان ما پین 3 را طوری برنامه ریزی میکنیم که به طور پی در پی هر 100 میلی ثانیه روشن و خاموش شود.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
 digitalWrite(3, HIGH); // ال ای دی و بازر را فعال کن

 delay(100); // 100 میلی ثانیه صبر کن

 digitalWrite(3, LOW); // ال ای دی و بازر را غیر فعال کن

 delay(100); // 100 میلی ثانیه صبر کن

هنگامی که آردوینو را به تغذیه متصل میکنید، باید حدود 1 دقیقه صبر کنید تا سنسور PIR کالیبره شود. ممکن است در این زمان خروجی های متغیری بدست آوریذ اما نگران نباشید تا زمانی که ماژول PIR کالیبره شود. با استفاده از دو پتانسیومتر روی سنسور میتوانید حساسیت و زمان فعالیت آن را تنظیم کنید.

موارد موجود در فایل : سورس کامل ، شماتیک کامل

دانلود فایل های پروژه

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

1 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من همین مدار رو می خوام ببندم با این تفاوت که وقتی سنسور pir کسی رو شناسایی کرد به صورت گفتار یه جمله ای رو بگه. شما کد اردوینو رو دارید؟؟ از کجا میشه این کد رو پیدا کرد؟ ممنون میشم زود تر جواب بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *