دیتاشیت

بررسی ماژول Sim800l (رفع چشمک زدن LED سیم 800)

ماژول SIM800L GSM/GPRS یک مودم مینیاتوری GSM است که می تواند با تعداد زیادی از پروژه های اینترنت اشیا ادغام شود. شما می توانید از این ماژول برای انجام تقریباً هر کاری که یک تلفن همراه معمولی انجام میدهد استفاده کنید. پیام های متنی اس ام اس، برقراری یا دریافت تماس تلفنی، اتصال به اینترنت از طریق GPRS و TCP/IP و خیلی از موارد دیگر! این ماژول از شبکه چهار باند GSM/GPRS پشتیبانی می کند، به این معنی که تقریباً در هر نقطه از جهان کار می کند.

معرفی ماژول Sim800L

در قلب ماژول یک تراشه SIM800L GSM از SimCom قرار دارد. ولتاژ کاری تراشه از 3.4 ولت تا 4.4 ولت است که آن را به یک ‘گزینه ایده آل برای تغذیه مستقیم از باتری LiPo تبدیل می کند.

معرفی ماژول Sim800L

تمام پین های تراشه SIM800L GSM به هدرهای 0.1 اینچی تقسیم می شوند. این پین ها شامل تمام موارد مورد نیاز برای ارتباط با یک میکروکنترلر از طریق UART هستند. این ماژول از باود ریت 1200bps تا 115200bps با قابلیت تشخیص خودکار Baud پشتیبانی می کند.

برای شما: آموزش راه اندازی Sim800l (برقراری تماس و پیامک)

ماژول برای اتصال به شبکه به یک آنتن خارجی نیاز دارد. این ماژول معمولاً با یک آنتن حلزونی همراه است و مستقیماً به پین ​​NET روی PCB لحیم می شود. در صورتی که بخواهید آنتن را از برد دور نگه دارید، این برد دارای یک کانکتور U.FL نیز می باشد.

نمای پشتی ماژول GSM sim800l

یک سوکت سیم کارت در پشت ماژول وجود دارد! هر میکرو سیم کارت 2G فعال شده با این ماژول به خوبی کار می کند. اندازه این ماژول تنها 1 اینچ مربع است اما مقدار شگفت انگیزی از ویژگی ها را در اندازه کوچک خود قرار می دهد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر است:

 • پشتیبانی از چهار باند: GSM850، EGSM900، DCS1800 و PCS1900
 • با هر سیم کارت 2G به هر شبکه جهانی GSM متصل میشود
 • با استفاده از بلندگوی خارجی 8Ω و میکروفون تماس صوتی برقرار و دریافت کنید
 • ارسال و دریافت پیامک
 • ارسال و دریافت داده های GPRS (TCP/IP، HTTP و …)
 • و…

چشمک زدن LED ماژول Sim800l

یک LED در سمت راست بالای ماژول SIM800L وجود دارد که وضعیت شبکه تلفن همراه شما را نشان می دهد. این ال ای دی با سرعت های مختلف چشمک می زند تا نشان دهد ماژول در چه وضعیتی است:

چشمک زدن LED ماژول Sim800l

 • اگر هر 1 ثانیه چشمک میزند: ماژول در حال اجرا است اما هنوز به شبکه تلفن همراه متصل نشده است.
 • اگر هر 2 ثانیه چشمک میزند: اتصال داده GPRS که درخواست کردید فعال است.
 • اگر هر 3 ثانیه چشمک میزند: ماژول با شبکه تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و می تواند صدا و پیامک ارسال/دریافت کند.

انتخاب آنتن برای Sim800l

یک آنتن برای استفاده از ماژول برای هر نوع ارتباط صوتی یا داده ای و همچنین برخی از دستورات سیم کارت مورد نیاز است. بنابراین، انتخاب یک آنتن می تواند یک چیز حیاتی باشد. دو راه برای اضافه کردن آنتن به ماژول SIM800L وجود دارد.

اولین مورد یک آنتن Helical GSM است که معمولاً با ماژول همراه است و مستقیماً به پین ​​NET روی PCB لحیم می شود. این آنتن برای پروژه هایی که نیاز به صرفه جویی در فضا دارند، اما در برقراری ارتباط با مشکل مواجه هستند، بسیار مفید است، به خصوص اگر پروژه شما در داخل ساختمان باشد.

ماژول GSM SIM800L با آنتن حلزونی

مورد دوم آنتن 3dBi GSM به همراه یک آداپتور U.FL به SMA است که می توان آن را به صورت آنلاین با قیمت کم تهیه کرد. می‌توانید این آنتن را به کانکتور u.fl کوچک واقع در گوشه سمت چپ بالای ماژول متصل کنید. این نوع آنتن عملکرد بهتری دارد و اجازه می دهد ماژول خود را در داخل یک محفظه فلزی قرار دهید و آنتن بیرون باشد.

ماژول GSM SIM800L با آنتن اردکی 2dBi

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

تغذیه ماژول SIM800L

یکی از مهم ترین مسائل برای کارکرد صحیح ماژول SIM800L تامین برق کافی برای آن است.

بسته به حالتی که در آن قرار دارد، SIM800L می تواند یک دستگاه نسبتاً پر مصرف باشد. حداکثر جریان مصرفی ماژول در حال انتقال حدود 2 آمپر است. معمولاً آنقدر زیاد جریان نمی کشد، اما ممکن است در حین تماس های تلفنی به حدود 216 میلی آمپر یا در هنگام انتقال شبکه به 80 میلی آمپر نیاز داشته باشد. این نمودار از دیتاشیت آنچه را که ممکن است انتظار داشته باشید خلاصه می کند:

حالت ها فرکانس مصرف جریان
خاموش 60 میکرو آمپر
خواب 1 میلی آمپر
آماده به کار 18 میلی آمپر
تماس GSM850 199 میلی آمپر
EGSM900 216 میلی آمپر
DCS1800 146 میلی آمپر
PCS1900 131 میلی آمپر
GPRS 453 میلی آمپر
حداکثر انتقال 2 آمپر

از آنجایی که ماژول SIM800L دارای تنظیم کننده ولتاژ داخلی نیست، یک منبع تغذیه خارجی با ولتاژ بین 3.4 تا 4.4 ولت (ایده آل 4.1 ولت) مورد نیاز است. منبع تغذیه باید بتواند 2 آمپر جریان را تامین کند، در غیر این صورت ماژول پی در پی خاموش می شود. در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید برای تغذیه صحیح ماژول GSM خود در نظر بگیرید.

باتری لیتیوم پلیمر 3.7 ولت (توصیه شده)

یکی از چیزهای جالب در مورد باتری لیتیوم پلیمر این است که ولتاژ آنها به طور کلی در محدوده 3.7 ولت تا 4.2 ولت است که برای ماژول SIM800L مناسب است. هر باتری لیتیوم یون/پلیمر با ظرفیت 1200 میلی آمپر ساعت یا بزرگتر بهترین گزینه برای راه اندازی ماژول Sim800l است زیرا می تواند محدوده ولتاژ صحیح را حتی در هنگام افزایش جریان مصرفی به 2 آمپر نزی تامین کند.

باتری لیتیوم پلیمر 3.7 ولت

مبدل DC به DC

هر مبدل DC-DC با جریان 2 آمپر مانند LM2596 بسیار مناسب کار خواهد کرد. این مبدل ها بسیار کارآمدتر از تنظیم کننده های ولتاژ خطی مانند LM317 یا LM338 هستند.

مبدل باک DC-DC LM2596

هشدار: باید بسیار مراقب باشید که GND را قبل از VCC قطع نکنید و همیشه GND را قبل از VCC وصل کنید. در غیر این صورت، ماژول می تواند از پین های سریال ولتاژ LOW به عنوان GND استفاده کند و می تواند فورا از بین برود.

پایه های ماژول GSM SIM800L

ماژول SIM800L در مجموع دارای 12 پین است که آن را به دنیای خارج متصل می کند. اتصالات به شرح زیر است:

پایه های ماژول GSM SIM800L

 • NET یک پین است که می توانید آنتن هلیکال ارائه شده به همراه ماژول را در آن لحیم کنید.
 • VCC برق ماژول را تامین می کند. این می تواند از 3.4 ولت تا 4.4 ولت باشد. به یاد داشته باشید که اتصال آن به پایه 5 ولت احتمالا ماژول شما را از بین می برد! حتی روی 3.3 ولت هم ماژول به درستی کار نمیکند. یک منبع تغذیه خارجی مانند باتری Li-Po یا مبدل های باک DC-DC با ولتاژ 3.7 ولت 2 آمپر به خوبی کار خواهد کرد.
 • RST (Reset) یک پین بازنشانی سخت افزاری است. اگر کاملاً ماژول را در فضای نامناسبی قرار داده اید، این پین را به مدت 100 میلی ثانیه LOW کنید تا یک هارد ریست انجام شود.
 • پین RxD (گیرنده) برای ارتباط سریال استفاده می شود.
 • پین TxD (فرستنده) برای ارتباط سریال استفاده می شود.
 • GND پایه زمین است و باید به پایه GND در آردوینو متصل شود.
 • پین RING به عنوان یک نشانگر تماس عمل می کند. این اساساً پین خروجی «وقفه» از ماژول است. به طور پیش‌فرض HIGH است و هنگام دریافت تماس، 120 میلی‌ثانیه پالس می‌کند. همچنین می‌توان آن را به گونه‌ای پیکربندی کرد که هنگام دریافت پیامک، پالس کند.
 • پین DTR حالت خواب را فعال/غیرفعال می کند. با HIGH کردن آن، ماژول در حالت خواب قرار می گیرد و ارتباط سریال غیرفعال می شود. با LOW کردن آن، ماژول از خواب بیدار می شود.
 • MIC ± یک ورودی میکروفون دیفرانسیل است. دو پایه میکروفون را می توان مستقیماً به این پایه ها متصل کرد.
 • SPK± یک رابط بلندگوی دیفرانسیل است. دو پایه یک اسپیکر را می توان مستقیماً به این دو پایه متصل کرد.
3/5 - (2 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.