تکنولوژی

باتری لیتیوم پلیمر چیست؟ تکنولوژی باتری Li-poly

شما حتما تا بحال با اصطلاح باتری لیتیوم پلیمر روبرو شده اید. برخی از باتری هایی که برای پاور بانک ها و موبایل ها استفاده میشوند لیتیوم پلیمری هستند. در این مقاله با مزایا و معایب تکنولوژی باتری های لیتیوم پلیمر آشنا میشویم.

قبل از خواندن ادامه، مقاله انواع باتری را بخوانید.

باتری لیتیوم پلیمر چیست؟

اصطلاحات زیادی وجود دارد که هنگام مشاهده باتری های لیتیوم پلیمر و حتی لیتیوم یون استفاده می شود.  از نظر فن آوری پایه ، باتری لیتیوم پلیمر از نظر الکترولیتی با سایر اشکال باتری لیتیوم یون تفاوت دارد ، زیرا این باتری نوعی پلیمر است. الکترولیت های لیتیوم پلیمر مدرن از یک ژل استفاده می کنند و این ژل رسانایی خوب را در دمای اتاق امکان پذیر می کند. همچنین بیشتر این باتری ها از جداکننده میکرو متخلخل استفاده می کنند.

باتری لیتیوم پلیمر چیست؟

باتری های لیتیوم پلمیر یک فناوری جداگانه نیستند و در کنار بقیه باتری های لیتیوم یونی مثل لیتیوم کبالت، لیتیوم فسفات، لیتیوم منگنز و … استفاده میشود. در واقع باتری لیتیوم پلیمر یک نوع تقویت شده از انواع باتری های لیتیومی به شمار میرود.

مشخصات شارژ شدن و کصرف شارژ باتری های لیتیوم پلیمری با انواع استاندارد یکسان است و بنابراین می توان از مکانیزم های معمول شارژ استفاده کرد. غالباً برای مواردی مانند پاوربانک و … از تغذیه USB استفاده می شود ، اما سخت افزار داخلی الکترونیکی شارژ روند را کنترل می کند که معمولا می توان از همان مدار استفاده کرد.

داخل باتری لیتیوم پلیمر
داخل باتری لیتیوم پلیمر

شکل باتری های لیتیوم پلیمری

باتری ها وسلول های لیتیوم پلیمری به روش های مختلفی تولید و ساخته میشوند. باتری های لیتیوم یونی معمولا از پیکربندی  استوانه ای یا جعبه ای استفاده میکنند.

سلولهای پلیمر لیتیوم از نوعی کیسه فویلی استفاده می کنند که شبیه بسته های آدامس است. بنابراین استفاده از باتری های لیتیوم پلیمری برای کاربرد هایی با محدودیت فضا مثل لپتاپ ها و گوشی ها بسیار مناسب است. باتری های لیتیوم پلیمری از یک نوع فویل و ورق های چند لایه درون باتری استفاده می کنند. این باعث می شود که باتری ها بسیار سبک تر شوندو در واقع حدود 20٪ یا بیشتر صرفه جویی می شود.

باتری های لیتیوم پلیمر را میتوان به اشکال خاصی تولید کرد که این قضیه بسیار برای طراحی لپتاپ ها و موبایل ها مفید است. زیرا در لپتاپ ها وموبایل ها باتری ها به شکل های عجیبی در محفظه قرار میگیرند.

شکل باتری های لیتیوم پلیمری

لیتیوم یون در مقابل لیتیوم پلیمر

برای تولیدکنندگان تجهیزاتی مانند لپ تاپ ، تلفن همراه و سایر تجهیزات مشابه ، نکات زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب بین لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر در نظر بگیرند.

باتری لیتیوم پلیمر

 • میتوانند بسیار باریک تولید شوند.
 • در اشکال و طرح های متنوعی قابل ساخت هستند.
 • وزن کمی دارند.
 • نسبت به وزن انرژی بالایی را ایجاد میکنند.
 • هزینه ساخت کمی دارند.
 • در مدل های قابل خم شدن نیز تولید میشوند.

باتری لیتیوم یون

 • نسبت به حجم انرژی خوبی تولید میکنند.
 • به طور گسترده تر در دسترس است.
 • نسخه استوانه ای هزینه کمی دارد.

از برخی جنبه ها ، این اختلافات می توانند نسبتاً جزئی باشند و ممکن است برای برخی از کاربران مهم نباشد. اما هنگام مقایسه باتری های لیتیوم پلیمر در مقابل باتری های لیتیوم یون ممکن است این تفاوت ها مهم باشد. باتری های لیتیوم پلیمری مزایای بیشتری نسبت باتری لیتیوم یون دارند. در اکثر موارد ، نسخه پلیمری یک باتری بهبود کمی در عملکرد دارد ، اما هزینه آن نیز کمی بیشتر است.

5/5 - (3 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

2 نظر

 1. سلام اکثر باتری های لیتیوم پلیمری 3.7 ولت است ، آیا می توان باتری های پلیمری 3.7 ولت را برای آردوینو استفاده کرد ؟

  1. بستگی به برد آردوینو شما داره، مثلا برد اونو به حداقل 5 ولت نیاز داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.