تکنولوژی

برق اضطراری چیست؟ آموزش برق اضطراری ساختمان

طیف گسترده ای از بلایای طبیعی می تواند باعث قطع برق طولانی مدت شود. مواردی مانند گردباد ، طوفان ، رعد و برق ، طوفان های یخی و کولاک می تواند ساعت ها یا روز ها برق را به طور کامل از بین ببرد. حتی برخورد یک اتومبیل به یک تیر برق اساسی میتواند برق منطقه ای را برای مدتی قطع کند.

چرا ما به برق نیاز داریم ؟

همه ما به برق وابسته هستیم. بنابراین قطع شدن برق بیش از چند دقیقه بسیار آزار دهنده است. قطع برق به مدت بیشتر از 1 ساعت میتواند به مراتب مشکلات شدیدتری را بوجود آورد. مثلا در زمستان گرمایش خانه را از بین میبرد و باعث یخ زدگی لوله ها میشود. یا در تابستان با قطع برق و از کار افتادن کولر، هوای خانه غیرقابل تحمل میشود. همچنین قطع برق به این معنی است که یخچال و فریزر ها دیگر کار نمیکنند، یعنی غذای منجمد ذوب میشود و میتواند دردسر عظیمی را ایجاد کند. یا اگر بیماری در خانه است که تجیهزات درمانی آن نیازمند برق است، قطع برق میتواند به سلامت او آسیب بزند. اگر در یک منطقه روستایی باشید، قطع برق باعث قطع پمپ آبکش و در نتیجه قطع آب میشود.

برای جلوگیری از مشکلات گفته شده و هزاران مشکل دیگر، ما امروز در این مقاله به صورت کامل سیستم برق اضطراری را بررسی میکنیم و به شما راهکاری برای انتخاب و پیکربندی سیستم برق اضطراری مناسب منزل و ساختمان مسکونی ارائه میدهیم تا دیگر هرگز نگران قطع شدن برق نباشید.

پیشنهاد میکنم مقاله مخترع برق را بخوانید.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

برق اضطراری چیست؟

سیستم برق اضطراری منبع مستقلی از انرژی الکتریکی است که از سیستم های الکتریکی مهم تر در صورت از دست دادن منبع تغذیه طبیعی پشتیبانی میکند. سیستم برق اضطراری ممکن است شامل ژنراتور، باتری، اینورتر یا … باشد. سیستم های برق اضطراری برای محافظت از جان و مال و عواقب قطع برق طبیعی استفاده میشوند. این سیستم ها باعث میشوند که برق به طور مداوم در دسترس وسایل باشد.

سیستم های برق اضطراری در طیف گسترده ای از مکان ها استفاده میشوند مثل بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، دیتاسنتر ها ، تجهیزات مخابراتی، کشتی ها و … در تصویر زیر میتوانید یک سیستم برق اضطراری برای آپارتمان مسکونی را مشاهده کنید.

سیستم برق اضطراری ساختمان مسکونی

انتخاب سیستم برق اضطراری منزل

به منظور انتخاب منبع تغذیه اضطراری مناسب و اندازه گیری صحیح آن ، باید مصرف برق وسایل مورد نیاز خود را بدانید. واحد اصلی اندازه گیری توان الکتریکی وات است و در یک منبع تغذیه اضطراری دو درجه وات وجود دارد که مهم هستند: وات معمول و وات موج. یک لامپ رشته ای 60 واتی معمولی ، همانطور که انتظار دارید به 60 وات نیاز دارد و هم هنگام روشن کردن و هم در حین روشن بودن به همین مقدار نیاز دارد. از طرف دیگر ، یک موتور پنکه ممکن است برای شروع به کار 150 وات و در هنگام کار به 75 وات نیاز داشته باشد. آن وات اضافی برای راه اندازی موتور وات موج نامیده می شود و برای هر چیزی که حاوی موتور الکتریکی باشد مشخص است. در اینجا وات های معمول و وات موج برخی از دستگاه های الکترونیکی را در جدول زیر آورده ایم.

وسیله
وات معمولی
وات موج Surge Wattage
لامپ
60 وات
60 افزایش وات
فن
75 وات
150 افزایش وات
تلویزیون سیاه و سفید
100 وات
150 افزایش وات
تلویزیون رنگی
300 وات
400 افزایش وات
کامپیوتر خانگی و مانیتور
400 وات
600 افزایش وات
پتو برق
400 وات
400 افزایش وات
مایکرو ویو
750 وات
1,000 افزایش وات
پنکه
750 وات
1,500 افزایش وات
یخچال
1,200 وات
2,400 افزایش وات
پمپ
2,400 وات
3,600 افزایش وات
آبگرمکن
4,500 وات
4,500 افزایش وات
پمپ حرارتی خانه
15,000 وات
30,000 افزایش وات

چیزی که از این جدول می بینید این است که پمپ حرارتی یا تهویه هوا برای کل خانه نیاز زیادی به برق دارد. اگر خانه شما دارای پمپ حرارتی است و می خواهید در هنگام قطع برق در زمستان خانه را گرم نگه دارید ، یا باید یک ژنراتور بسیار بزرگ خریداری کنید (که هزینه زیادی دارد) یا به یک نسخه پشتیبان نیاز دارید مثل چوب یا پروپان.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که اگر قصد دارید تجهیزات حساس مانند تلویزیون و کامپیوتر را از طریق منبع تغذیه اضطراری تغذیه کنید ، باید از UPS استفاده کنید. زیرا نقش محافظت را ایفا میکند. مثلا وقتی که یخچال روشن شود، به هیچ وجه نمیتوان یک ژنراتور کوچک را پایدار نگه داشت. و در اینجا UPS مانع از خراب شدن دستگاه های شما میشود.

برای محاسبه انرژی مورد نیاز خود ، باید ارقام عادی و ولتاژ موج را برای همه دستگاه هایی که می خواهید همزمان کار کنند جمع کنید. در اینجا دو مثال آورده شده است :

 1. اگر قصد استفاده از یک تلویزیون کوچک و دو لامپ 60 واتی را دارید ، به منبع تغذیه اضطراری نیاز دارید که حداقل 220 وات ظرفیت داشته باشد و نیز دارای وات بیش از حد 270 باشد. برای احتیاط، ما به یک منبع ولتاژ نیاز داریم که 250 وات در حالت عادی و 300 وات را در حالت موج به ما بدهد.
 2. اگر قصد دارید یخچال ، تلویزیون رنگی و مایکروویو خود را به طور همزمان با سیستم برق اضطراری ساختمان تغذیه کنید ، در بدترین حالت به 2250 وات عادی و 3800 وات موج نیاز دارید (اگر هر سه در یک لحظه روشن شوند). اگر مایلید کمی توان خود را مدیریت کنید و اطمینان حاصل کنید که همه آنها به یک باره روشن نمی شوند ، پس برق مورد نیاز شما فقط 2400 وات است. اگر می خواهید همزمان فقط یکی از این دستگاه ها را راه اندازی کنید ، از آنجا که یخچال شما بزرگترین مصرف کننده برق است ، باید سیستم برق اضطراری خود را به اندازه ای بزرگ کنید که توانایی تغذیه یخچال را داشته باشد.

در مورد مثال دوم، نکته مهم دیگری نیز هست، باید بدانید که با بالاتر رفتن توان از 5000 وات، ژنراتور ها به میزان زیادی گران میشوند. مثلا یک ژنراتور ارزان قیمت قیمت 5000 وات ممکن است حدود 600 دلار باشد، اما یک ژنراتور برق اضطراری 10000 وات حدود 2000 دلار هزینه دارد. اگر میتوانید از وسایل خانه به صورت جداگانه (غیر همزمان) استفاده کنید، میتوانید یک ژنراتور برق اضطراری ساختمان کوچک خریداری کنید.

یک دستگاه برق اضطراری غیر ثابت در کانتینر
یک دستگاه برق اضطراری غیر ثابت در کانتینر

سیستم برق اضطراری ساختمان

برای تولید برق 120 ولت به صورت برق اضطراری ساختمان ، شما دو گزینه دارید :

 1. می توانید یک ژنراتور با موتور بخرید. موتور می تواند بنزین ، دیزل یا پروپان را بسوزاند.
 2. می توانید اینورتر بخرید و آن را با باتری اتومبیل یا … تغذیه کنید.

برای تصمیم گیری در مورد گزینه مناسب برای شما ، باید بدانید که سیستم برق اضطراری را برای چه کاری نیاز دارید. شاید به طور کلی چهار هدف مختلف برای استفاده از برق اضطراری وجود داشته باشد:

1. استفاده کم از برق اضطراری : روشن کردن چند لامپ، شارژ کردن تلفن همراه، روشن کردن رادیو و موارد کم مصرف

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

گزینه مناسب : شما می توانید این کار را با یک ژنراتور کوچک یا با یک اینورتر کوچک که به سوکت فندک ماشین شما وصل می شود ، انجام دهید.

2. استفاده متوسط از برق اضطراری : روشن کردن مایکروویو، تلویزیون، چند لامپ، کامپیوتر و مواردی با مصرف معمولی-زیاد

گزینه مناسب : می توانید این کار را با یک ژنراتور کوچک 1000 واتی انجام دهید و با سیم کشی اتصال آن را به برق متصل کنید.

3. استفاده زیاد از برق اضطراری : روشن کردن یخچال و فریزر، لامپ ها، و وسایل کوچک

گزینه مناسب : می توانید این کار را با یک ژنراتور 2500 تا 3500 واتی انجام دهید و با سیم های الحاقی وسایل را به آن متصل کنید.

4. استفاده خیلی زیاد از برق اضطراری : روشن کردن پمپ چاه، آبگرمکن، دمنده، تهویه مطبوع، یخچال و سایر وسایل اصلی

گزینه مناسب : شما می توانید این کار را با یک ژنراتور 5000 واتی انجام دهید که به سیم کشی خانه شما متصل شده است.

ژنراتور برق اضطراری

ژنراتور مجهز به موتور راهی آسان برای تأمین برق اضطراری ساختمان مسکونی است. زیرا آن ها نسبتاً ارزان هستند (قیمت معمول برای یک ژنراتور 5000 وات بین 600 تا 1200 دلار است) ، قدرت موج سینوسی مناسبی دارند، 120 یا 240 ولت تولید می کنند و هر دو ساعت تقریباً یک گالن گاز مصرف می کنند (با 1000 -وات خروجی). همچنین می توانید ژنراتور هایی را خریداری کنید که از سوخت دیزل یا پروپان استفاده میکنند.

ژنراتور 5000 وات بنزینی
ژنراتور 5000 وات بنزینی

این ژنراتور دارای یک موتور 10 اسب بخار و یک ژنراتور 5000 واتی با 6500 وات موج است. مخزن بنزین (سیاه و سفید ، نصب شده در بالای قاب) 7 گالن را در خود نگه می دارد و با استفاده از 1000 وات حدود 12 ساعت کار می کند. این ژنراتور خروجی 120 ولت یا 240 ولت تولید می کند. با کابل اتصال به زمین و کابل 240 ولتی به سیستم برق خانه متصل میشود.

ذخیره سوخت می تواند اذیت کننده باشد (بنزین بیش از یک ماه ذخیره نمی شود مگر اینکه از ماده شیمیایی تثبیت کننده سوخت استفاده کنید و حتی در این صورت ماندگاری نسبتاً کوتاه است) شما باید موجودی خود را به طور منظم تعویض کنید تا مشکلی پیش نیاید.

معایب ژنراتور های موتوری

 • ذخیره سوخت
 • سر و صدا (به خصوص مدل های ارزان قیمت)
 • نگهداری موتور

اینورتر برق اضطراری

اینورتر وسیله ای الکتریکی است که برق 12 ولت را به 120 ولت تبدیل می کند. معمولاً اینورتر از باتری اتومبیل تغذیه میشود. اگر بتوانید تقاضای برق خود را در محدوده 200 وات حفظ کنید ، اینورتر یک راه حل بسیار آسان و ارزان است. اگر مایل به ساختن یک سیستم پیچیده تر هستید ، اینورترها می توانند تا حدود 2500 وات گزینه خوبی باشند ، اگرچه در این توان اینورتر ها گران می شوند (اینورتر 2500 وات ممکن است 600 تا 1000 دلار هزینه داشته باشد و همچنین شما نیازمند خرید باتری هستید). اگر با اینورتر ها آشنایی ندارید، مقاله اینورتر چیست را بخوانید.

مزیت اینور تر ها

 1. اینورتر ها بسیار بی صدا هستند.
 2. آنها نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. (در صورتی که از باتری استفاده میکنید باتری ها نیاز به نگهداری دارند)

نکات مهم در خرید اینورتر

در این قسمت به بررسی نکات مهم در خرید یک اینورتر برای اجرای برق اضطراری میپردازیم.

اینورتر برق اضطراری
اینورتر برق اضطراری
 • شما می توانید یک اینورتر شبه سینوسی 150 یا 300 واتی کوچک با قیمت حدود 50 دلار خریداری کرده و آن را به سوکت فندک اتومبیل خود متصل کنید. این می تواند چندین لامپ ، رادیو ، تلویزیون کوچک و … را تغذیه کند.
 • باتری اتومبیل دارای درجه ظرفیت ذخیره است. درجه بندی معمولی 80 دقیقه است ، این بدان معنی است که باتری می تواند 25 آمپر را با ولتاژ 12 ولت به مدت 80 دقیقه تأمین کند. اگر 120 وات به طور مداوم مصرف می کنید ، به این معنی است که شما به طور مداوم حدود 10 آمپر از باتری ماشین خود تخلیه می کنید. یک باتری ماشین معمولی می تواند برای مدت سه ساعت در آن سطح انرژی را تأمین کند. یک باتری سیکل عمیق می تواند به مدت شش یا هشت ساعت در آن سطح انرژی تأمین کند. سپس باید باتری را دوباره شارژ کنید (که مدتی طول می کشد). با این حال ، اگر دو لامپ فلوئورسنت جمع و جور با فشار 15 وات کار می کنید ، کل مصرف فقط 30 وات یا 2.5 آمپر در 12 ولت است. یک باتری ماشین می تواند حدود 12 ساعت در آن سطح انرژی را تأمین کند. یک باتری سیکل عمیق می تواند برای یک یا دو روز در آن سطح برق را تأمین کند.
 • دینام یک ماشین معمولی می تواند حداکثر 700 وات تأمین کند. برای راه اندازی اینورتر با ظرفیت بیش از 300 وات از ماشین ، باید آن را مستقیماً با کابل به باتری ماشین متصل کنید و باید موتور ماشین را به طور مداوم روشن کنید. در آن مرحله ، خرید یک ژنراتور بنزین بسیار کارآمد تر است.

باید نتیجه بگیریم که اینورتر فقط برای سیستم بسیار کم مصرف در بازه های زمانی نسبتاً کوتاه کارایی دارد. اگر به اینورتر ها خیلی علاقه دارید میتوانید برای استفاده از اینورتر ها برای سیستم های برقی پیچیده، از باتری ها استفاده کنید که هزینه بالایی دارد.

(توجه داشته باشید که یک باتری بزرگ متصل به اینورتر قسمت مهمی از اکثر سیستم های انرژی خورشیدی در مقیاس خانگی است. در این حالت از پنل های خورشیدی برای شارژ مجدد باتری استفاده می شود.)

سوالات متداول

برق اضطراری چیست؟

سیستم برق اضطراری منبع مستقلی از انرژی الکتریکی است که از سیستم های الکتریکی مهم تر در صورت از دست دادن منبع تغذیه طبیعی پشتیبانی میکند.

برق اضطراری در کجا استفاده میشود؟

سیستم های برق اضطراری در طیف گسترده ای از مکان ها استفاده میشوند مثل بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، دیتاسنتر ها ، تجهیزات مخابراتی، کشتی ها و …

چرا به سیستم برق اضطراری نیاز داریم؟

قطع برق به مدت زیاد میتواند مشکلاتی را بوجود آورد. مثلا در زمستان گرمایش خانه را از بین میبرد و باعث یخ زدگی لوله ها میشود.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *