آموزش الکترونیکتکنولوژی

مخترع برق و لامپ چه کسی بود؟ (تسلا یا ادیسون)

برق را کی اختراع کرد ؟ این سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد. ما در این مقاله مخترع لامپ و مخترع برق را معرفی خواهیم کرد. مایکل فارادی، نیکولا تسلا و ادیسون هر سه در اختراع برق ، لامپ و ماشین ها نقش فراوانی داشته اند. بسیاری از افراد فکر میکنند که ادیسون مخترع برق بود، اما این عقیده صحیح نیست. در این مقاله ابتدا به کاشف برق، مخترع برق و سپس به مخترع لامپ میپردازیم. قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنم مقاله ” برق چیست ” را بخوانید.

مخترع برق کیست؟

توجه داشته باشید که نمیتوان فرد خاصی را به عنوان مخترع برق مطرح کرد، زیرا برق در طبیعت وجود دارد و قابل اختراع نیست. بنابراین دانشمندان فقط برق را توسعه دادند و در اینجا منظور از برق، همان برق شهری (جریان متناوب AC) است. یکی از افرادی که در زمینه توسعه الکتریسیته کمک و خدمات بسیار زیادی کرد، مایکل فارادی بود. اما در نهایت تسلا بود که بهترین طراحی را برای برق AC ارائه داد.

تسلا در شروع کار خود به ایالات متحده آمریکا رفت و در شرکت توماس ادیسون مشغول به کار بود. ادیسون در شرکت شخصی است مشغول به رقابت با وستینگهاوس بود. ادیسون بر این عقیده بود که جریان برق مستقیم یا همان DC باید در تمامی شهر ها وجود داشته باشد. ادیسون با جریان متناوب AC مخالف بود و دلیل اصلی این مخالفت، حفظ جان انسان ها بود.

مخترع برق نیکولا تسلا

در آن زمان، بخش هایی از آمریکا با برق AC و بخش هایی با برق DC کار میکردند. نیکولا تسلا جریان AC را بیشتر قبول داشت زیرا او میدانست که با جریان AC میتوان برق را به مسیر های طولانی تری بدون افت جریان منتقل کرد. دلیل بعدی نیکولا تسلا نیز این بود که جریان AC به مراتب هزینه کمتری را نسبت به جریان DC متحمل میکرد. به دلیل علاقه تسلا به جریان AC، وی از شرکت ادیسون خارج شد و شرکت خود را تاسیس کرد. هدف تسلا طراحی موتور مولد الکتریکی AC بود.

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

در آخر بنابر دلایل منطقی تسلا، جریان AC به عنوان برق شهری انتخاب شد و اکنون در تمامی شهر ها از برق AC استفاده میشود.

تسلا در امپراتوری اتریش متولد و بزرگ شده است و در دهه 1870 بدون دریافت مدرک مهندسی و فیزیک تحصیل کرده است. در سال 1884 به ایالات متحده مهاجرت کرد ، و در آنجا به یک شهروند طبیعی تبدیل شد. او مدت کوتاهی قبل از شروع کار خود در ماشین کار ادیسون در شهر نیویورک کار کرد. تسلا با کمک شرکا برای تأمین مالی و بازاریابی ایده های خود ، آزمایشگاه ها و شرکت هایی را در نیویورک ایجاد کرد تا طیف وسیعی از دستگاه های الکتریکی و مکانیکی را تولید کند.

مطلب پیشنهادی:  ESR و ESL در خازن (ESR و ESL چیست؟)

موتور القایی جریان متناوب (AC) و اختراعات ثبت شده پلی فاز متناوب وی ، که در سال 1888 از وستینگهاوس الکتریک مجوز گرفت ، مبلغ قابل توجهی برای او درآمد کسب کرد و به سنگ بنای سیستم چند فازی تبدیل شد که در نهایت این شرکت به بازار عرضه کرد.

در پادکست زیر به معرفی مخترع لامپ و اینکه چه کسی برق را اختراع کرد میپردازیم:

کمی در مورد نیکولا تسلا مخترع برق

تسلا یکی از مشهورترین مخترعان و مهندسان است. جریان متناوب یکی از بزرگترین کشفیات وی بود. این مسئله او را درگیر جنگی سخت با ادیسون و دوستی پایدار با وستینگهاوس کرد. وی موتور القایی جریان متناوب را در آزمایشگاه های وستینگهاوس توسعه داد. نیکولا تسلا یک سیستم چند فازی برای انتقال برق در مسافت های طولانی طراحی کرد و اولین فرستنده رادیویی جهان را تولید کرد و امکان ارسال انرژی الکترومغناطیسی از یک مکان به مکان دیگر را بدون استفاده از کابل فراهم کرد.

او به همراه دوست خود وستینگهاوس برتری جریان متناوب را در مقایسه با سیستم های جریان مستقیم نشان داد. آنها با هم موفق شدند کشف خود را به بخشی از مرکز آزمایش در آبشارهای نیاگارا تبدیل کنند. نظریه میدان چرخشی ، سیم پیچ تسلا و ژنراتورهای با فرکانس بالا از دیگر اختراعات وی است. او دهه ها بر سر اختراعات مختلف با ادیسون جنگید.

جورج وستینگهاوس آینده خود را در سیستم جریان متناوب نیکولا تسلا دید. او پروژه های نیکولا تسلا را خریداری کرد و آن ها را کامل کرد، از جمله ترانسفورماتور بهبود یافته، دینام و … وی شرکت برق وستینگهاوس را برای اجرای یک سیستم جریان متناوب که جایگزینی سیستم جریان مستقیم ادیسون بود، تأسیس کرد. وی همچنین حدود 400 حق اختراع ثبت شده به نام خود دارد از جمله یک سیستم ابتکاری برای انتقال گاز و…

ادیسون مخترع لامپ

نام ادیسون برای همگان آشنا است. توماس ادیسون در طول زندگی خود بسیاری از اختراعات را انجام داده است. اما در بین اختراع های ادیسون، لامپ الکترونیکی به دلیل کاربرد فراوان و جذابیت بالا، به عنوان شناسه ادیسون است. ادیسون در طول عمر خود بیش از 1200 اختراع به ثبت رسانید که مهمترین و مشهورترین آنها اختراع «لامپ برق» می باشد. توماس ادیسون در 21 اکتبر 1879 موفق به اختراع لامپ خلا رشته ای (لامپ های معمولی) گردید.

مخترع لامپ توماس ادیسون

ادیسون لامپ را اختراع نکرد، بلکه روش کار بهینه را برای آن پیدا کرد و توانست که آن را به صورت تجاری تولید کند. دانشمندان دیگری به غیر از ادیسون بر روی لامپ ها کار میکردند اما تولید اغلب لامپ ها به صرفه نبود تا زمانی که ادیسون روش فوق العاده ای را برای اختراع لامپ بدست آورد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

به طور مثال همفری دیوی که دانشمندی انگلیسی بود، نخستین کسی بود که توانست در سال 1813 اولین چراغ برق را با استفاده از دو میله زغالی که بین آنها جریان برق می گذشت، اختراع کند. سالها از این چراغ برای روشنایی خیابان ها و میدان های برخی کشور های اروپایی و همچنین برای فانوس های دریایی استفاده می شد. اما این نوع لامپ مصرف بالایی داشت و چندان مقرون به صرفه نبود.

مطلب پیشنهادی:  نشتی خازن چیست؟ (آموزش کاهش نشت جریان خازن)

اگرچه بسیاری بر این باورند که ادیسون مخترع لامپ بود ، اما در واقع کاری که توماس آلوا ادیسون انجام داد عملکرد کامل آن بود به طوری که از نظر تجاری سودآوری پیدا کرد. پیشرفت های وی باعث شد شهرهایی در اروپا و ایالات متحده سیستم های روشنایی الکتریکی جریان مستقیم را نصب کنند. سالها بعد ، این سیستم با سیستم جریان متناوب ساخته شده توسط تسلا و وستینگهاوس جایگزین شد، که در نهایت کارآیی و ایمنی آن بیشتر اثبات شد. اکتشافات و تحقیقات ادیسون در ایجاد شیر رادیویی و الکترونیکی بسیار اساسی بود.

 کمک فارادی به اختراع برق

مخترع برق یعنی مایکل فارادی

مایکل فارادی توجه خود را بر روی مغناطیس مغناطیسی متمرکز کرد و چندین کشف کلیدی مانند القای الکترومغناطیسی را پایه و اساس ژنراتورها و موتورهای الکتریکی قرار داد. بدست آوردن برق با استفاده از آهن ربا و سیم پیچ نیز به او نسبت داده می شود. وی همچنین الکترولیز را که سالها قبل توسط ویلیام نیکلسون کشف شده بود ، به طور کامل بررسی کرد. بلافاصله پس از این ، فارادی دو قانون ایجاد کرد که نام او را بر خود دارند: قوانین الکترولیز فارادی. این کشف او را بنیانگذار الکترومغناطیس و الکتروشیمی کرد. فارادی نشان داد كه مغناطیس با حركت برق تولید می كند.

مایکل فارادی شیمی ‌دان و فیزیک دان برجسته، مولد مغناطیسی الکتریسیته را اختراع کرد. در سال 1880 نخستین نیروگاه مولد برق توسط توماس ادیسون در شهر نیویورک راه اندازی شد و توانست بخشی از شهر نیویورک را روشن کند. نیروگاه برق ادیسون جریان مستقیم تولید می‌کرد، در نتیجه مشکل انتقال جریان وجود داشت، تا آنکه در سال‌های بعد، نیکلا تسلا نیروگاه جریان متناوب را راه اندازی کرد و الکتریسیته اهمیت ویژه‌ای در علم و صنعت پیدا نمود.

مایکل فارادی توجه خود را بر روی مغناطیس مغناطیسی متمرکز کرد و چندین کشف کلیدی مانند القای الکترومغناطیسی را پایه و اساس ژنراتورها و موتورهای الکتریکی قرار داد. بدست آوردن برق با استفاده از آهن ربا و سیم پیچ نیز به او نسبت داده می شود.

وی همچنین الکترولیز را که سالها قبل توسط ویلیام نیکلسون کشف شده بود ، به طور کامل بررسی کرد. بلافاصله پس از این ، فارادی دو قانون ایجاد کرد که نام او را بر خود دارند: قوانین الکترولیز فارادی. این کشف او را بنیانگذار الکترومغناطیس و الکتروشیمی کرد.

فارادی نشان داد كه مغناطیس با حركت برق تولید می كند.

کاشف برق که بود؟

در آن زمان که توماس ادیسون صدای پر شور و هیجان خود را بلند کرده بود که کاشف برق است. اما به گواهی تاریخ میتوان گفت ادیسون نخستین شخصی نبوده است که برق را کشف کرده است. بلکه بر اساس تاریخ، نخستین کسانی که به وجود الکتریسیته در اجسام پی بردند، دانشمندان یونانی بودند. سال ها پیش اقلیدس متوجه شد که اگر کهربا را به یک پارچه مالش دهد، باعث میشود که چیز های سبک مثل کاه را جذب کند.

جیمز کلرک مکسول و تلگراف بی سیم

جیمز کلرک مکسول کار فارادی را در پیش گرفت و مطالعات خود را در زمینه های الکترومغناطیسی گسترش داد. او چهار معادله دیفرانسیل ایجاد کرد که از نظر ریاضی با میدان های الکتریکی و مغناطیسی مرتبط بودند. این معادلات به نام وی نامگذاری شده و به معادلات ماکسول معروف هستند.

مطلب پیشنهادی:  آموزش و معادلات مدار خازن ها : بستن موازی، سری و AC

تحقیقات انجام شده توسط این فیزیکدان امکان دستیابی امواج رادیویی الکترومغناطیسی توسط هاینریش رودولف هرتز را فراهم کرد. بعلاوه ، تلگراف بی سیم و رادیو به لطف پیشرفت های وی متولد شدند. در حقیقت ، میراث ماکسول در همه زمینه ها یکی از برجسته ترین کمک ها است.

فیلم زیر شما را با مخترع برق و مخترع لامپ آشنا خواهد کرد :

سوالات متداول

مخترع برق کیست؟

کسی را نمیتوان به طور دقیق به عنوان مخترع برق معرفی کرد. اما نزدیک ترین فرد را میتوان نیکولا تسلا در نظر گرفت. دانشمندان زیادی برای تبدیل شدن برق به چیزی که ما اکنون آن را برق مینامیم تلاش کردند.

مخترع لامپ کیست؟

لامپ در سال 1813 توسط همفری دیوی اختراع شد. لامپ های رشته ای را میتوان اختراع توماس ادیسون در نظر گرفت که معروف ترین اختراع ادیسون نیز به شمار میرود.

برق اختراع شد یا کشف شد؟

در حقیقت برق اختراع نشد، بلکه کشف شد. الکتریسیته یا همان برق در رعد برق، سلول های عصبی بدن ما و … به طور طبیعی وجود دارند. بنابراین برق کشف شد. کاشفان برق را میتوان دانشمندان یونانی مثل اقلیدس در نظر گرفت.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

9 نظر

  1. مقاله رو کامل بخونید و ویدئو رو مشاهده کنید.

 1. سلام، خیلی ممنون
  مطلب بسیار مهم و آموزنده‌ای بود.
  خیلی ها معتقدند که حق آقای تسلا پایمال شده، به این دلیل که الان اکثر مردم نام او را حتی نشنیده‌اند.

  1. سلام جناب، بله بسیاری از افراد این عقیده رو دارند، واقع بین باشیم کم لطفی هایی در حق تسلا شده.

 2. ممنون از توضیحاتی که در مورد اختراع کننده برق و لامپ به صورتی ویدئویی و کامل دادین

 3. پس در واقع میشه گفت تسلا کمک زیادی به تبدیل شدن برق به این چیزی که ما الان میشناسیم کرده ولی نمیشه بهش گفت مخترع برق چون برق قابل اختراع نیست.

  1. سلام
   برق و تولید آن یک اختراع محسوب میشه این که بگیم برق در آسمان بوسیله صاعقه بوده و اختراع نمی خواهد عجیب است . برق و تولید و انتقال آن اختراع محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *