آموزش الکترونیکآموزش ها

مخترع برق و لامپ چه کسی بود؟ (تسلا یا ادیسون)

برق را کی اختراع کرد ؟ این سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد. ما در این مقاله مخترع لامپ و مخترع برق را معرفی خواهیم کرد. مایکل فارادی، نیکولا تسلا و ادیسون هر سه در اختراع برق ، لامپ و ماشین ها نقش فراوانی داشته اند. بسیاری از افراد فکر میکنند که ادیسون مخترع برق بود، اما این عقیده صحیح نیست. در این مقاله ابتدا به کاشف برق، مخترع برق و سپس به مخترع لامپ میپردازیم.

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنم مقاله ” برق چیست ” را بخوانید.

مخترع برق

توجه داشته باشید که نمیتوان فرد خاصی را به عنوان مخترع برق مطرح کرد، زیرا برق در طبیعت وجود دارد و قابل اختراع نیست. بنابراین دانشمندان فقط برق را توسعه دادند و در اینجا منظور از برق، همان برق شهری (جریان متناوب AC) است. یکی از افرادی که در زمینه توسعه الکتریسیته کمک و خدمات بسیار زیادی کرد، مایکل فارادی بود. اما در نهایت تسلا بود که بهترین طراحی را برای برق AC ارائه داد.

تسلا در شروع کار خود به ایالات متحده آمریکا رفت و در شرکت توماس ادیسون مشغول به کار بود. ادیسون در شرکت شخصی است مشغول به رقابت با وستینگهاوس بود. ادیسون بر این عقیده بود که جریان برق مستقیم یا همان DC باید در تمامی شهر ها وجود داشته باشد. ادیسون با جریان متناوب AC مخالف بود و دلیل اصلی این مخالفت، حفظ جان انسان ها بود.

مخترع برق نیکولا تسلا

در آن زمان، بخش هایی از آمریکا با برق AC و بخش هایی با برق DC کار میکردند. نیکولا تسلا جریان AC را بیشتر قبول داشت زیرا او میدانست که با جریان AC میتوان برق را به مسیر های طولانی تری بدون افت جریان منتقل کرد. دلیل بعدی نیکولا تسلا نیز این بود که جریان AC به مراتب هزینه کمتری را نسبت به جریان DC متحمل میکرد. به دلیل علاقه تسلا به جریان AC، وی از شرکت ادیسون خارج شد و شرکت خود را تاسیس کرد. هدف تسلا طراحی موتور مولد الکتریکی AC بود.

در آخر بنابر دلایل منطقی تسلا، جریان AC به عنوان برق شهری انتخاب شد و اکنون در تمامی شهر ها از برق AC استفاده میشود.

مایکل فارادی شیمی ‌دان و فیزیک دان برجسته، مولد مغناطیسی الکتریسیته را اختراع کرد. در سال 1880 نخستین نیروگاه مولد برق توسط توماس ادیسون در شهر نیویورک راه اندازی شد و توانست بخشی از شهر نیویورک را روشن کند. نیروگاه برق ادیسون جریان مستقیم تولید می‌کرد، در نتیجه مشکل انتقال جریان وجود داشت، تا آنکه در سال‌های بعد، نیکلا تسلا نیروگاه جریان متناوب را راه اندازی کرد و الکتریسیته اهمیت ویژه‌ای در علم و صنعت پیدا نمود.

مخترع لامپ

نام ادیسون برای همگان آشنا است. توماس ادیسون در طول زندگی خود بسیاری از اختراعات را انجام داده است. اما در بین اختراع های ادیسون، لامپ الکترونیکی به دلیل کاربرد فراوان و جذابیت بالا، به عنوان شناسه ادیسون است. ادیسون در طول عمر خود بیش از 1200 اختراع به ثبت رسانید که مهمترین و مشهورترین آنها اختراع «لامپ برق» می باشد. توماس ادیسون در 21 اکتبر 1879 موفق به اختراع لامپ خلا رشته ای (لامپ های معمولی) گردید.

مخترع لامپ توماس ادیسون

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

ادیسون لامپ را اختراع نکرد، بلکه روش کار بهینه را برای آن پیدا کرد و توانست که آن را به صورت تجاری تولید کند. دانشمندان دیگری به غیر از ادیسون بر روی لامپ ها کار میکردند اما تولید اغلب لامپ ها به صرفه نبود تا زمانی که ادیسون روش فوق العاده ای را برای اختراع لامپ بدست آورد.

به طور مثال همفری دیوی که دانشمندی انگلیسی بود، نخستین کسی بود که توانست در سال 1813 اولین چراغ برق را با استفاده از دو میله زغالی که بین آنها جریان برق می گذشت، اختراع کند. سالها از این چراغ برای روشنایی خیابان ها و میدان های برخی کشور های اروپایی و همچنین برای فانوس های دریایی استفاده می شد. اما این نوع لامپ مصرف بالایی داشت و چندان مقرون به صرفه نبود.

کاشف برق

در آن زمان که توماس ادیسون صدای پر شور و هیجان خود را بلند کرده بود که کاشف برق است. اما به گواهی تاریخ میتوان گفت ادیسون نخستین شخصی نبوده است که برق را کشف کرده است. بلکه بر اساس تاریخ، نخستین کسانی که به وجود الکتریسیته در اجسام پی بردند، دانشمندان یونانی بودند. سال ها پیش اقلیدس متوجه شد که اگر کهربا را به یک پارچه مالش دهد، باعث میشود که چیز های سبک مثل کاه را جذب کند.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *