آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

مدار کنترل Bass ، Treble و Volume صدا به صورت آنالوگ

سلام. مدار کنترل شدت صدا و تنظیم میزان بلندی به صورت آنالوگ را آماده کردیم. در این پروژه آپ امپ ما میتوانیم Bass ، Treble و Volume را کنترل کنیم.

مدار کنترل میزان بلندی و شدت صدا با آپ امپ

ما در این پروژه آنالوگ ، با استفاده از آپ امپ ، مدار کنترل میزان بلندی ، بیس و تریبل صدا را میسازیم. به این معنی است که می توانیم Volume، Treble و Bass خروجی Audio را کنترل کنیم. می توان از این مدار برای ساخت اسپیکر با قیمت بسیار ارزان استفاده کرد. زیرا اجرای این پروژه بسیار آسان است و اگر از بلندگو های وات بالاتر استفاده کنیم، بازده خوبی خواهد داشت.

برای دستیابی به این هدف ، باید فرکانس خروجی را کنترل کنیم.  برای کنترل فرکانس خروجی ، ما باید از انواع فیلترها استفاده کنیم، که فقط به سیگنالهای محدوده فرکانس خاص اجازه می دهند و سیگنال های دیگر را مسدود می کنند. برای این منظور ، دو نوع فیلتر داریم،

  1. High Pass Filter : فیلتر عبور بالا
  2. Low Pass Filter : فیلتر عبور پایین

فیلتر عبور بالا:

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

یک فیلتر گذر بالا (HPF) یک فیلتر الکترونیکی است که امکان عبور سیگنال های فرکانس بالاتر از فرکانس cut off را می دهد و همه سیگنال های فرکانس پایین دیگر را که پایین تر از فرکانس cut off هستند مسدود می کند. همچنین برای از بین بردن نویز صدا استفاده می شود و در مدارهای تقویت کننده صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

High Pass Filter : فیلتر عبور بالافیلتر عبور پایین:

فیلتر کم گذر (LPF) فیلتری است که امکان عبور سیگنالهای فرکانس پایین تر از فرکانس cut off را می دهد و همه سیگنال های فرکانس را که بالاتر از فرکانس cut off است مسدود می کند.یک فیلتر کم گذر دقیقاً مخالف یک فیلتر عبور بالا است.

حالا سیگنال صوتی چیست ؟

سیگنال صوتی چیزی نیست جز ترکیبی از فرکانس های پایین و فرکانس های بالا. باس به محدوده فرکانس پایین یا نت های پایین گفته می شود. و Treble به فرکانس های زیاد و یا نت های بالاتر گفته میشود.

در این مقاله چگونگی کنترل Bass ، Treble و Volume با استفاده از مدار آنالوگ را توضیح خواهیم داد. این مدار به حداقل تعداد قطعات نیاز دارد و بسیار مقرون به صرفه است.

قطعات مورد نیاز پروژه

در جدول زیر قطعات مورد نیاز این پروژه را مشاهده میکنید.

قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.
نام قطعه تعداد مورد نیاز
آپ امپ TL072 1
پتانسیومتر 100k 3
مقاومت ها: 2.2 MΩ (R1) 1
10 kΩ (R2, R3) 2
100kΩ (R4, R5) 2
1 kΩ (R6, R7) 2
خازن ها: 100 pF (C1) 1
1 μF (C2) 1
2.2 μF (C3) 1
22 nF (C4, C5) 2
220 nF (C6) 1
2.2 nF (C7) 1

 

مدار منبع تغذیه دوگانه برای کنترل صدا با آپ امپ

برای OP-AMP در مدار کنترلر صدا ، ما به دو منبع  + 15V و -15V نیاز داریم. نمودار اتصال این مدار در زیر نشان داده شده است. ما برای بدست آوردن +15 ولت و -15 ولت از IC7815 و IC7915 استفاده می کنیم. این +15 ولت و -15 ولت به TL072C داده می شود.

مدار منبع تغذیه دوگانه برای کنترل صدا با آپ امپ

ما از ترانسفورماتور 12-0-12 برای تولید 15 ولت از منبع تغذیه 230 ولت استفاده کرده ایم. ترانسفورماتور ولتاژ را از 230 ولت به 12 ولت کاهش می دهد. در اینجا ما با استفاده از دیود IN4007 یکسو کننده Bridge را به هم وصل می کنیم. با این کار منبع تغذیه 12 ولت اصلاح خواهد شد. ما 2 خازن 2200μF ، 25V را به یکدیگر وصل می کنیم. سپس به IC7815 و IC7915 داده می شود. IC 7815 جریان +15 ولت را به ما می دهد و IC7915 جریان -15 ولت به ما می دهد.

مدار منبع تغذیه دوگانه برای کنترل صدا با آپ امپ

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

مدار کنترل کننده Bass ، Treble و بلندی صدا چگونه کار میکند ؟

مدار کنترل صدای صوتی عمدتاً برای کنترل پهنای باند سیگنال موسیقی استفاده می شود. ما می توانیم این موضوع را به دو قسمت تقسیم کنیم: مدار تقویت کننده (Amplifier) و مدار کنترلر صدا.

مدار Amplifier :

Amplifier شامل تقویت کننده عملیاتی غیر معکوس TL072 است. مقاومت R3 برای بازخورد استفاده می شود و مقاومت R4 به زمین وصل می شود. این دو مقاومت (R3 و R4) میزان افزایش تقویت کننده عملیاتی را کنترل می کنند. برای کاهش تأثیر افست بر روی خروجی تقویت کننده عملیاتی ، از مقاومت R2 استفاده می شود. خازن C2 در اینجا به عنوان خازن جداکننده و همچنین برای قطع فرکانس های پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

مدار کنترل کننده صدا :

مقاومت متغیر RV1 برای کنترل BASS استفاده می شود ، RV2 برای کنترل Treble و RV3 برای کنترل ولوم استفاده می شود. مقاومت R7 جداسازی بین باس و تریبل را می دهد.

برای عملی کردن مدار، قطعات را مطابق شماتیک پاییم وصل کنید ، +15v و -15v را به آپ امپ TL072 بدهید و از طریق اتصال جک صوتی 3.5 میلی متری به مدار ، از طریق تلفن همراه یک آهنگ پخش کنید. اکنون می توانید با چرخاندن سه پتانسیومتر روی مدار ، Bass ، Treble و Volume را کنترل کنید.

شماتیک مدار کنترل بیس ، Treble و میزان بلندی صدا به صورت آنالوگ

شماتیک مدار کنترل بیس ، Treble و میزان بلندی صدا به صورت آنالوگ

در مدار می توانیم ببینیم که ورودی صوتی به مدار داده می شود و بعد از استفاده از فیلتر عبور کم و فیلتر عبور بالا ، از منبع تغذیه دوگانه +15 ولت و – 15 ولت را دریافت می کنیم که بیشتر به آپ امپ TL072 داده می شود. در اینجا +15 ولت به ترمینال 8 داده می شود و -15 ولت به ترمینال 4 آپ امپ TL072 داده می شود. ورودی صوتی به ترمینال 3 TL072 داده می شود و ما از ترمینال 1 TL072 خروجی می گیریم. سپس این خروجی به مقاومت متغیر (پتانسیومتر) داده می شود. و با استفاده از این پتانسیومتر ها می توانیم Volume ، Treble و Bass را تغییر دهیم.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *