آموزش الکترونیکنرم افزار

آموزش مولتی سیم (شبیه سازی مدار در مولتی سیم)

مهندسان الکترونیک از انواع ابزارهای مختلف شبیه سازی مدار برای تحلیل رفتار مدار های الکترونیکی استفاده می کنند. در این آموزش گام به گام فرآیند شبیه سازی مدار را با استفاده از نرم افزار شبیه سازی Multisim SPICE National Instrument پیش خواهیم برد.

مقدمه ای بر MULTISIM

Multisim (دانلود مولتی سیم) یک ابزار طراحی و شبیه سازی مدار قوی است که از SPICE برای شبیه سازی مدارهای آنالوگ و دیجیتال استفاده می کند. در Multisim ابزارهای آنالیز مدار مانند اسیلوسکوپ داخلی، تحلیلگر منطقی، مولتی متر، ژنراتور تابع و فرکانس شمار را خواهید یافت.

علاوه بر انجام شبیه‌سازی مدار، می‌توانید مدارها و PCB ها را نیز طراحی کنید و هر کار دیگری را که می‌توانید در ابزار معمولی EDA/ECAD انجام دهیددر مولتی سیم انجام دهید.

رابط کاربری پایه Multisim

رابط کاربری Multisim از چندین نوار ابزار، یک جعبه ابزار طراحی و یک پنجره فضای کاری (Work Space) تشکیل شده است. نوار ابزار اصلی شامل دکمه هایی برای عملکردهای رایج است، در حالی که نوار ابزار Tools شامل دکمه هایی برای افزودن اجزا به پنجره ویرایشگر است.

آموزش کار با مولتی سیم

برای نشان دادن نحوه استفاده از Multisim، مداری را برای تقویت کننده امیتر مشترک BJT شبیه سازی می کنیم. یک شماتیک از مدار در زیر آورده شده است:

آموزش کار با مولتی سیم

برای شروع شبیه سازی مدار، Multisim را باز کنید و یک پنجره مدار را در فضای کاری باز کنید.

“Place” را در نوار ابزار انتخاب کنید، سپس روی “Component” کلیک کنید. این شما را به کادر محاوره ای “Select a Component” می برد.

حتماً «Master Database» را انتخاب کنید.

در قسمت Group، گزینه “Basic” و سپس خانواده RESISTOR را انتخاب کنید. با این کار تمام مقاومت های آن خانواده نمایش داده می شود.

سپس مقدار مقاومت مورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید و روی «OK» کلیک کنید.

اضافه کردن قطعات در مولتی سیم

برای مدار تقویت کننده بالا به پنج مقاومت نیاز داریم، بنابراین باید چهار مقاومت مختلف قرار دهیم. برای قرار دادن خازن ها در مدار، مراحل بالا را تکرار کنید، اما به جای آن خانواده CAPACITOR را انتخاب کنید.

برای قدرت، گروه Sources را انتخاب کنید و خانواده SIGNAL_VOLTAGE_SOURCES را انتخاب کنید. AC_VOLTAGE را انتخاب کرده و OK کنید.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

در نهایت، در زیر گروه Sources، خانواده POWER_SOURCES را انتخاب کنید و VCC و GROUND را انتخاب کنید.

اکنون آماده سیم کشی مدار خود هستیم.

با اضافه شدن تمام اجزای مدار، اکنون می توانیم همه چیز را متصل کنیم. برای اتصال اجزا در Multisim، روی یک پین کلیک کنید و سیم را به پینی که می خواهید به آن متصل شود بکشید:

سیم کشی مدار در مولتی سیم

شبیه سازی مدار در مولتی سیم

این همان چیزی است که ما منتظر آن بوده ایم. اکنون می توانیم مدار را شبیه سازی کنیم و نتایج را روی یک اسیلوسکوپ مجازی مشاهده کنیم.

برای تنظیم ابزارهایی که برای تجزیه و تحلیل این مدار استفاده خواهیم کرد، روی “Simulate” در نوار ابزار کلیک کنید و سپس “Instruments” را انتخاب کنید. در لیستی که ظاهر می شود، «Oscilloscope» را انتخاب کنید و آن را در هر نقطه از پنجره طراحی که میخواهید قرار دهید.

حال همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است ورودی مدار را به کانال A اسیلوسکوپ وصل می کنیم و خروجی را به کانال B وصل می کنیم. در نهایت روی دکمه Run کلیک کنید تا شبیه سازی شروع شود.

اگر همه چیز به درستی تنظیم شده باشد، باید پیام زیر را دریافت کنید:

—— Checking SPICE netlist for Simulation1 – Wednesday, 11 August 2021, 3:09:41 PM ——
======= SPICE Netlist check completed, 0 error(s), 0 warning(s) =======

برای مشاهده نتایج حاصل از شبیه سازی مدار، روی اسیلوسکوپ دوبار کلیک کنید و نمودار شکل موج زیر را مشاهده خواهید کرد:

شبیه سازی مدار در مولتی سیم

می توانید ولتاژ و زمان پایه اسیلوسکوپ را تا زمانی که شکل موج شما در پنجره قابل مشاهده باشد تنظیم کنید.

تبریک می گویم! شما یک شبیه سازی مدار ساده را با استفاده از یک اسیلوسکوپ در Multisim تکمیل کرده اید. راه های زیادی برای تجزیه و تحلیل خروجی مدارهای شبیه سازی شده در Multisim وجود دارد.

4.7 (3 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

3 نظر

  1. سلام
    من تازه با مولتی سیم آشنا شدم،طول صفحه کار از 1 تا 8 و عرض آن از a تا g آیا امکان گسترش و بزرگ تر کردن صفحه نمایش وجود دارد؟

  2. سلام ضمن خسته نباشید استاد بزرگوار نرم‌افزار مولتی سیم درتبلت هم قابل اجرا هست توضیح بدهید سپاسگزارم. حسن پور

    1. سلام عزیز
      خیر باید ویندوز باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *