آموزش الکترونیک

آزمایش سالم بودن مولتی متر و نکات کاربردی

مولتی مترها یک دستگاه فوق العاده کاربردی از تجهیزات تست الکتریکی هستند و همانطور که از نام آن پیداست، می توانند پارامترهای مختلفی مانند ولتاژ، مقاومت، جریان و بسیاری موارد دیگر را اندازه گیری کنند. جدای از این، می توان از آن برای رفع اشکال مدارهای معیوب، آشنایی با طراحی های الکترونیکی دیگران و حتی تست باتری استفاده کرد. از این رو نام آن مولتی متر (یعنی چند چیز را اندازه گیری میکند) است. اما چگونه می توان از مولتی متر استفاده کرد؟ این آموزش به شما نشان می دهد که چگونه می توانید تست کنید که آیا مولتی متر شما به درستی کار می کند یا خیر. من همچنین چند نکته در مورد نحوه استفاده از این دستگاه به شما ارائه خواهم داد. بنابراین، اجازه دهید ابتدا با آزمایش اینکه آیا مولتی متر کار می کند یا نه، شروع کنیم.

اگر میخواهید کار با مولتی متر را یاد بگیرید، مقاله آموزش کار با مولتی متر را مشاهده کنید.

مرحله اول: تست باتری و روشن کردن مولتی متر

اولین چیزی که باید بررسی کنید برای اینکه بفهمید آیا مولتی متر شما کار می کند یا خیر این است که چرخنده مولتی متر خود را از حالت خاموش به هر موقعیت دیگری بچرخانید و باید تغییرات را در صفحه نمایش ببینید. شما باید ببینید که مولتی متر روشن میشود و با چرخاندن چرخنده، حالت های نمایشگر تغییر میکند.

تست باتری و روشن کردن مولتی متر

اگر صفحه نمایش شما چیزی را نشان نمی دهد، دو حالتوجود دارد. در حالت اول ممکن است باتری مولتی متر شما خالی شده باشد، پس محفظه را باز کنید و باتری را تعویض کنید. نکته دوم این است که ممکن است فیوز مولتی متر خراب شده باشد. بنابراین، شما باید بدنه مولتی متر را باز کنید و فیوز آن را تعویض کنید.

مرحله دوم: پراب ها را تست کنید

اگر صفحه نمایش به درستی عمل میکند اما در اندازه گیری مشکل دارید، ممکن است بخاطر خرابی پراب ها باشد. بنابراین، برای انجام این کار، مولتی متر خود را در حالت بررسی اتصال کوتاه قرار دهید. هر مولتی متر یک حالت پیوستگی دارد که می توانید با استفاده از نماد پیوستگی (چیزی شبیه موج صوتی) آن را شناسایی کنید. هنگامی که مولتی متر را در حالت پیوستگی قرار دادید، دو پراب را بردارید و آنها را به هم وصل کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، باید صدای بیپ ممتد را بشنوید. این بدان معناست که اتصال مناسبی بین هر دو سیم وجود دارد و مولتی متر شما کار می کند. بنابراین هنگامی که این کار را انجام دادید، می توانید تقریباً 90٪ مطمئن شوید که مولتی متر شما خوب کار می کند و می توانید با اندازه گیری ولتاژ، جریان، مقاومت یا هر چیز دیگری که هست ادامه دهید.

تست پراب مولتی متر

اگر صفحه نمایش شما کار می کند اما قادر به شنیدن صدای بیپ اتصال نیستید، به این معنی است که پراب های شما مشکل دارد و باید پراب ها را تغییر دهید.

اکنون، با فرض اینکه مولتی متر شما کار می کند چند نکته وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا مطمئن شوید که همیشه با خیال راحت از این دستگاه استفاده می کنید بدون اینکه به آن آسیب برسد.

چطور از مولتی متر به درستی استفاده کنیم؟

در این بخش به نحوه استفاده ایمن از مولتی متر برای کاربردهای مختلف می پردازیم.

 • هنگام اندازه گیری ولتاژ متناوب، از دست زدن به نوک پراب زمانی که هنوز به نقاط مربوطه خود در مدار الکتریکی متصل هستند، خودداری کنید. این کار برای جلوگیری از اتصال کوتاه شدن مدار است که می تواند منجر به جرقه یا شعله شود که می تواند به شما آسیب برساند.
 • اگر عایق محافظ روی پراب ها شکسته یا آسیب دیده است از پراب های خراب استفاده نکنید. انگشتان شما ممکن است با فلز رسانا پراب در تماس باشند و این ممکن است منجر به شوک الکتریکی شود.
 • بدانید که همه مولتی مترها از اندازه گیری جریان AC پشتیبانی نمی کنند. بنابراین، هرگز و هرگز جریان AC را با مولتی متری که از اندازه گیری جریان AC پشتیبانی نمی کند، اندازه گیری نکنید. زیرا در این صورت به مولتی متر خود آسیب خواهید رساند.
 • هنگام اندازه گیری جریان، همیشه باید مراقب باشید که پراب های خود را کجا قرار می دهید. پراب سیاه همیشه باید در پورت com قرار گیرد. حالا برای پروب قرمز می توانید در دو مکان از آن استفاده کنید. می توان از آن برای اندازه گیری ولتاژ و جریان بر حسب میلی آمپر استفاده کرد. یا اگر جریان و ولتاژ بالا اندازه گیری میکنید آن را باید به درگاه دیگر متصل کنید.

تست سلامت خرابی مولتی متر

این فقط یک مقدمه ابتدایی در مورد نحوه آزمایش اینکه آیا مولتی متر شما کار می کند و چند نکته در مورد نحوه استفاده صحیح از آن است.

4.1 (10 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

3 نظر

 1. سلام و عرض ادب
  برای تعمیرات در خانه ( کارهای شخصی الکتریکی تو خونه) چه مولتی متری پیشنهاد می کنید؟
  ممنون

 2. سلام جناب رحیمی
  لطفا نحوه ترکیب سنسورها ، ماژول هاوسری کردن آنها ونمایش آنها درlcd مطلب یا فیلم قرار دهید

  1. سلام عزیز
   دوره آردوینو برای شما مفید هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *