آموزش الکترونیک

سون سگمنت چیست ؟ (آموزش مالتی پلکس و اثر فلیکر)

سلام. نمایشگر سون سگمنت چیست ؟ آموزش کامل 7 Segment ، مالتی پلکس و اثر فلیکر را آماده کردیم.

سون سگمنت چیست ؟

نمایشگر سون سگمنت چیست ؟

سون سگمنت یکی از معمولی ترین، ارزان ترین، پرکاربرد ترین و … قطعه در بین نمایشگر ها است. چرا اسم آن سون سگمنت است ؟ به تصویر بالا دقت کنید. این نمایشگر از 7 قطعه برای نمایش اعداد تشکیل شده است. در واقع سون سگمنت از 7 ال ای دی تشکیل شده است که ما با برنامه ریزی صحیح میتوانیم عدد مورد نظرمان را با استفاده از آن نشان دهیم.

هر کدام از این 7 “سگمنت” با یک حرف از a تا g  مشخص میشوند. تصویر زیر را ببینید.

پین های سون سگمنت تکی

همانطور که گفتیم سون سگمنت از 7 عدد ال ای دی ساخته شده است و همانطور که میدانید هر LED یک پایه کاتد و یک پایه آند دارد. پس در مجموع میشود 14 پایه. برای اینکه جریان مورد نیاز هر LED را بتوان تامین کرد،معمولا در سون سگمنتها چند ترانزیستور وجود دارد که وظیفه تامین جریان مورد نیاز برای روشن شدن LED ها را بر عهده دارند.

انواع سون سگمنت

انواع سون سگمنت

ما به طور کلی و فارغ از بحث سون سگمنت چند تایی، دو نوع سون سگمنت داریم. یعنی آند مشترک و کاتد مشترک

سون سگمنت کاتد مشترک چیست ؟

در این دسته از سون سگمنت ها کاتد تمامی ال ای دی های موجود به هم متصل هستند. خب به چه دلیل ؟

این کار باعث میشود پایه های ما از 14 برسد به 8 ! یعنی برای روشن و خاموش کردن هر کدام از این 7 سگمنت، باید پایه آند آن ها را کنترل کنیم و پایه کاتد همه 7 ال ای دی به کاتد مدار متصل است.

سون سگمنت آند مشترک چیست ؟

در این دسته از سون سگمنت ها آند تمامی ال ای دی های موجود به هم متصل هستند. داستان این نوع سون سگمنت ها نیز مانند نوع اول است تنها فرق آن این است که برای کنترل 7 ال ای دی باید پایه کاتد آن ها را کنترل کنیم زیرا پایه آند تمام ال ای دی ها به آند مدار متصل است.

تصویر زیر را ببینید تا به طور کامل متوجه شوید.

انواع سون سگمنت

مالتی پلکس (Multiplexing) چیست ؟

مالتی پلکسر (تسهیم کننده) : مداری است که دارای چندین خط ورودی و تنها یک خط خروجی است و در هر لحظه تنها یک خط ورودی میتواند بر روی خط خروجی ظاهر شود. مالتی پلکسرها در مدارات مخابراتی جایگاه ویژه ای دارند و مهمترین کاربرد آنها کاهش تعداد خطوط ارتباطی است.

خب ببینید ما در هر سون سگمنت 8 ال ای دی داریم (نقطه ممیز را فراموش نکنید !) و هر ال ای دی دو پایه دارد. یعنی در کل 16 پایه نیاز است. حالا تصور کنید ما مجبور بودیم از سون سگمنت 4 تایی استفاده کنیم. اینطور تعداد پایه های ما 64 عدد میشد و باید از چند میکروکنترلر برای کنترل این سون سگمنت استفاده میکردیم.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

خب اینجا مولتی پلکس کردن به کمک ما می آید.

به طور مثال ، ما میخواهیم یک 7 ُSegment چهارتایی کاتد مشترک را راه اندازی کنیم. در روش مالتی پلکس کردن تمامی سگمنت های مشابه به هم متصل هستند. یعنی تمامی B ها با هم متصل هستند ، تمام C ها با هم و … همچنین پایه کاتد آن ها نیز همه به هم متصل است.

در سون سگمنت هایی که در بازار وجود دارد ، این کار ها انجام شده است اما اگر بخواهیم چهار سون سگمنت تکی را به هم متصل کنیم تا یک 7 segment چهار تایی بسازیم باید اتصال B ها به یکدیگر ، A ها به یکدیگر و … را خودمان انجام دهیم. (چه کاریه خب چهارتاییش رو میخریم).

روشن کردن یک ال ای دی در سون سگمنت

تصویر پایین را ببینید، این تصویر مدار داخلی یک سون سگمنت چهارتایی را نشان میدهد.

سون سگمنت چهارتایی آند مشترک

به طور مثال اگر ما بخواهیم ال ای دی A در سون سگمنت دوم از سمت راست را روشن کنیم. همانطور که گفتیم A ها همه به هم متصل هستند. پس به پایه A مقدار 1 را میدهیم و پایه کاتد مشترک سون سگمنت 0 را میدهیم. متوجه شدید انشالله ؟

با این کار فقط ال ای دی a سون سگمنت مورد نظر روشن میشود.

خب حالا فهمیدیم چطور ال ای دی مورد نظر را روشن کنیم. اما مشکل بعدی که داریم این است که در یک زمان فقط میتوان ال ای دی های یک 7 seg را روشن کرد. وقتی که ما فقط میتوانیم یک سون سگمنت را روشن کنیم چطور میتوانیم یک عدد چهار رقمی را نشان دهیم ؟ اثر فلیکر به کمک ما می آید.

اثر فلیکر چیست ؟

اثر فلیکر به ما میگوید ” اثر نور در چشم انسان،برای مدتی کوتاه باقی می ماند “.

خب این اثر چطور به کمک ما می آید ؟ ما در اینجا از یک ترفند استفاده میکنیم. به طور مثال ما میخواهیم عدد 1234 را در یک سون سگمنت چهارتایی نشان بدهیم. مراحل زیر را پیش میرویم :

 1. سون سگمنت اول را روشن میکنیم.
 2. در سون سگمنت اول عدد 1 را نشان میدهیم.
 3. تاخیر خیلی کم
 4. سون سگمنت اول را خاموش میکنیم.
 5. سون سگمنت دوم را روشن میکنیم.
 6. در سون سگمنت دوم عدد 2 را نمایش میدهیم.
 7. تاخیر خیلی کم
 8. سون سگمنت دوم را خاموش میکنیم.
 9. و …

تاخیر خیلی کم = معمولا 20 میلی ثانیه

یعنی ما تک به تک سون سگمنت ها را روشن میکنیم، اما فاصله بین روشن و خاموش شدن سون سگمنت ها انقدر کوتاه است که چشم ما متوجه خاموش شدن سون سگمنت نمیشود. یعنی ما حس میکنیم چهار سون سگمنت با هم روشن هستند ! مانند تصویر ابتدای مطلب !

4.3/5 - (6 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

3 نظر

 1. وقتی در هر قسمت این شماره ها ما دارای 8 عدد ال ای دی هستیم پس چرا آنرا به نام سون خطاب می کنید؟
  البته چه بسا شماره های بدون نقطه ممیز نیز در بازار یا صنعت وجود داشته باشند که آنها به طور واقع سون سگمنت هستند لذا قطعات فوق در حقیقت ایت سگمنت هستند که به غلط رایج به نام سون سگمنت مشهور شده اند.

 2. سلام تشکر از سایت مفیدتون
  به همین روش با آردوینو چهار عدد سون سگمنت رو روشن کردم منتها مشکلی که هست اینه که ال ای دی های خاموش یک سون سگمنت متاثر از سون سگمنت های قبل با نور بسیار ضعیفی سوسو میزند و کاملا خاموش نمی‌شوند . چرا؟

  1. سلام وقتی ی سگمنت رو روشن کردی دیتا رو بهش دادی بعد از ی تاخیر کوتاه که نمایش دادی حالا اول خاموشش میکنی بعد میری سراغ سگمنت بعدی دیگو سوسو نخواهند زد.اکی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.