آموزش الکترونیکآموزش میکروکنترلر ها

بررسی تفاوت میکروکنترلر و میکروپروسسور

برای اینکه تفاوت میکروپروسسور و میکروکنترلر را بفهمیم، لازم است بدانیم که میکروپروسسور و میکروکنترلر چه هستند.

میکروپروسسور چیست ؟

میکروپروسسور (ریز پردازنده) وظیفه ی محاسبه منطقی و پردازش داده را بر عهده دارد. هر میکرو پروسسور نیازمند تعدادی قطعات و آی سی های جانبی از جمله حافظه دائمی (مثل EPROM، EEPROM و …)، حافظه غیر دائمی (مثل RAM ها)، تایمر و کانتر (مثل IC 82C54) و … می باشد. مبحث میکروپروسسور ها بسیار طولانی است و بحث اصلی ما در مورد تفاوت میکرو پروسسور و میکرو کنترلر است.

میکروکنترلر چیست ؟

میکروکنترلر یک قطعه از نوع IC است. IC نیز به معنای مدار مجتمع است. میکروکنترلر ها قابل برنامه ریزی هستند. یعنی هرچیزی را که شما با استفاده از کامپایلر به میکروکنترلر بدهید، میکروکنترلر آن را انجام میدهد. اگر میخواهید به طور کامل با میکروکنترلر آشنا شوید، مقاله میکروکنترلر چیست را بخوانید. میکروکنترلر ها انواع مختلفی دارند مثل میکروکنترلر های AVR و ARM.

تفاوت ها

مهم ترین تفاوت میکروپروسسور و میکروکنترلر ها، قابلیت افزایش RAM (حافظه) آن ها میباشد. از آنجا که در مدار های الکترونیک، میکروپروسسور ها از یک IC مجزا به عنوان حافظه ی در دسترس (RAM ) خود استفاده میکنند، میتوان با تغییر این آی سی ها حافظه در دسترس پردازنده را تغییر داد.

تفاوت بعدی میکروکنترلر با میکروپروسسور این است که میکروکنترلر ها تنها برای یک هدف مشخص استفاده میشوند و نمیتوان از آن ها برای راه اندازی سیستم های چند منظوره استفاده کرد. اما از میکروپروسسور ها میتوان برای طراحی و راه اندازی سیستم های پیچیده و چمد منظوره استفاده کرد. مثلا شما از یک کامپیوتر که از میکروکنترلر به عنوان هسته مرکزی استفاده میکنند میتوانید برای انجام فعالیت های متفاوت استفاده کنید.

همچنین معماری اکثر میکرو کنترلر های مشهور امروزی از نوع ریسک (RISC) است در حالی که بیشتر میکروپروسسور ها از معماری داخلی سیسک (CISC) استفاده میکنند.

معماری CISC با RISC در موارد زیر تفاوت دارد :

  • برنامه نویسی
  • مصرف توان سیستم
  • قدرت مورد نیاز
  • و …

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *