تکنولوژیرپورتاژ آگهی

آموزش کد‌نویسی در اکسل Excel – از سطح مقدماتی تا پیشرفته

با ورود رایانه ها و هوشمند شدن بسیاری از فرایندهای اداری، انجام محاسبات و امور حسابداری نیز به صورت مکانیزه و با استفاده از رایانه ها صورت می گیرد و از حالت دستی خارج شده است. به همین منظور شرکت مایکروسافت با طراحی نرم افزارهای مجموعه آفیس، موفق شده است تا یک سری نرم افزار مرتبط با امور اداری را طراحی و عرضه کند که یکی از این نرم افزارها برنامه اکسل است و یادگیری آن برای تمامی حسابداران یک الزام به حساب می آید. در نتیجه فرادرس با بکارگیری بهترین اساتید و متخصصان حوزه حسابداری و نرم افزار، آموزش کدنویسی در اکسل را برای حسابداران و کاربران تازه کار از سطح مقدماتی تا پیشرفته تدارک دیده است. اما در ابتدا باید یک دید کلی نسبت به نرم افزار اکسل داشته باشیم تا بتوانیم با دید باز در خصوص یادگیری آن اقدام کنیم.

اکسل چیست؟

نرم افزار اکسل را می توان یکی از زیر مجموعه های مجموعه اداری آفیس است. این برنامه یک صفحه گسترده است که توسط شرکت مایکروسافت برای سیستم عامل های ویندوز و MacOS اپل، تولید و منتشر شده است. صفحه گسترده به طور کلی یک روش برای جمع آوری و ساماندهی داده ها و اطلاعات است که در قالب یک صفحه بسیار بزرگ شامل سطرها و ستون های بسیار زیادی است که با اعداد و حروف انگلیسی نمایش داده می شود. در این روش، تعداد بسیار زیادی سلول درون سطرها و ستون های مختلف وجود دارد که می توان اطلاعات را در درون آن ها وارد کرد و به سازماندهی آنها پرداخت.

آموزش کد‌نویسی در اکسل

نرم افزار اکسل در زمان عرضه به قدری مورد توجه قرار گرفت که تا به امروز در کنار نرم افزار ورد، یکی از پراستفاده ترین نرم افزارهای اداری تبدیل شده است و یادگیری آن برای کارمندان بخش حسابداری، منشی ها و بخش بایگانی به یکی از الزام های استخدام تبدیل شده است. برای یادگیری تمام ترفندها و نکات کار با اکسل به مجموعه آموزش زیر در فرادرس مراجعه کنید:

کاربردهای نرم افزار اکسل

همانطور که اشاره شد، اکسل به صورت گسترده در خصوص جمع آوری، ساماندهی داده ها و انجام محاسبات مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان کاربردهای زیر را برای نرم افزار اکسل در نظر گرفت:

  1. استفاده به عنوان ماشین حساب
  2. ثبت دارایی ها و محاسبات مربوط
  3. رسم نمودارها و گراف های ستونی، نرمال و…
  4. تهیه گزارشات آماری
  5. ایجاد لیست حقوق کارمندان با اعمال زمان ورود و خروج، میزان دیرکردها و…
  6. ثبت خرید و فروش متقاضیان
  7. محاسبات مربوط به بدهکاری و بستانکاری شرکت

در نتیجه هرکس با کمترین سطح دانش از نرم افزار اکسل می تواند از این نرم افزار استفاده کرده و آموزش کدنویسی در اکسل را یاد بگیرد. اما داشتن دانش کافی از نحوه کار با این نرم افزار است که باعث تمایز کارمندان و حسابداران خواهد بود.

رابط کاربری نرم افزار اکسل

کلیه نرم افزارهای حاضر در مجموعه آفیس، به دلیل سادگی عملکرد و رابط کاربری بسیار دلنشینی که دارند، زبانزد هستند. این نرم افزار، هر آنچه را که کاربر از یک ابزار بایگانی – محاسباتی انتظار دارد را فراهم می کند. تعداد بی شمار سطرها و ستون ها، امکان تغییر اندازه سلولها، درج اطلاعات مختلف، براورد کلی هزینه ها و… همگی بخشی از ویژگی های این نرم افزار به حساب می آیند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

محیط نرم افزار اکسل به قدری دوستانه است، که مبتدی ترین افراد نیز می توانند به سرعت با آن کنار آمده و از قابلیت های آن استفاده کنند. یکپارچگی این نرم افزار با محیط ویندوز نیز، باعث می شود تا کار با اکسل خسته کننده نشود. اکسل شامل بخش های مختلفی است که معرفی آنها خالی از لطف نخواهد بود:

1. بخش فایل

این بخش منوی کلی نرم افزار اکسل است و قابلیت هایی نظیر باز کردن فایل، ذخیره، گرفتن خروجی و چاپ را به کاربر می دهد. همچنین هر تغییری را که لازم باشد در نرم افزار اکسل در جهت شخصی سازی، اعمال کنید، در بخش تنظیمات می توان آنها را اعمال کرد.

آموزش کد‌نویسی در اکسل

2. تب Home

این بخش، عادی ترین استفاده از اکسل را در اختیار مخاطب قرار می دهد. می توان فونت نوشته را تغییر داد، اندازه آنرا بزرگتر و یا کوچکتر کرد. در صورت نیاز به تعویض رنگ نوشته ها می توان از این بخش استفاده کرد. قابلیت های مختلف شکل دهی و استایل نیز در این بخش قرار دارد.

3. بخش Insert

در صورتی که نیاز به تهیه گزارش آماری دارید، می توان از این بخش استفاده کرد. در این قسمت می توان جداول مختلف را تعیین کرد و خروجی دیداری و نموداری از آنها گرفت. قابلیت اکسل در زمینه رسم نمودارها، فوق العاده وسیع است؛ به صورتی که می توان انواع و اقسام طرح های نموداری را برای درک بهتر، ترسیم کرد.

4. تب Page Layout

در این بخش می توان تنظیمات مربوط به خروجی پرینت شده را مشخص کرد. می توان از قالب های مختلف استفاده کرد و به صورت کلی هر تغییر ساختاری را که لازم باشد در خروجی اعمال کنیم، می توانیم از این بخش انجام دهیم.

5. بخش فرمول ها

یکی از اصلی ترین بخش های اکسل، مربوط به نگارش فرمول ها است. در صورتی که بر روی یک پروژه تحقیقاتی کار می شود و داده های مختلف بدست می آید، می توان به واسطه فرمولهایی که تعریف می شود، به آنها معنا بخشید. انواع و اقسام توابع ریاضی و آماری را می توان با استفاده از گزینه های مختلف معرفی کرد و بواسطه آنها، نتیجه را مشاهده کرد. از این بخش در خصوص محاسبات حسابداری بسیار استفاده می شود. قابلیت های جمع، میانگین گیری، محاسبات سود و زیان و … در این بخش صورت میگیرد. همچنین می توان تاریخ و زمان را نیز از این بخش به فایل اکسل اضافه کرد.

6. تب اطلاعات (Data)

بررسی های آماری، ایجاد تغییرات و مشاهده پیامدها و به طور کلی تحلیل متغیرها را می توان از این بخش انجام داد. از این بخش می توان برای براوردهای ضرر و زیان در طی انجام یک پروژه خاص، با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف استفاده کرد. در این بخش می توان داده ها را مرتب سازی کرد، با اعمال فیلتر، بخشی از داده ها را که در حال حاضر به آنها نیازی ندارید در نظر نگرفت و….

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

آموزش کد‌نویسی در اکسل

7. بخش بازبینی (Review)

در این بخش می توان بازبینی های نهایی را قبل از تایید و چاپ اطلاعات انجام دهد. از یافتن غلطهای املایی گرفته، تا تغییر لغات اشتباه با کلمات صحیح توسط نرم افزار. همچنین امکان استفاده از قابلیت ترجمه موارد نوشته شده را نیز به اکسل سپرد. یکی از قابلیت های دیگر این بخش، امکان درج دیدگاه است. به عنوان مثال، می توان دلیل کاهش دستمزد شخص را طی یک روز خاص در بخش دیدگاه ذکر کرد و…

8. تب View

از این بخش می توان برای تغییر طریقه نمایش یک برگه استفاده کرد. همچنین می توان مشخص کرد که اطلاعات وارد شده در اکسل، چگونه بر روی صفحه کاغذ نمایش داده شود و می توان جدول ترسیمی را به چندین بخش مختلف تقسیم کرد.

آموزش کدنویسی در اکسل و مزایای آن

کدنویسی در نرم افزار اکسل، در بستر زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک صورت میگیرد و به همین دلیل، دوره های آموزشی مربوط به کدنویسی در اکسل با اصطلاح VBA که مخفف Visual Basic of Applications است. زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک، به صورت پیشفرض در نرم افزارهای مجموعه آفیس، نظیر ورد، اکسس، اکسل و Outlook وجود دارد و می توان با استفاده از آن، اقدام به کدنویسی در این نرم افزارها کرد.

برای استفاده از قابلیت های کدنویسی در اکسل، در ابتدا می بایست بخش توسعه دهنده موجود در اکسل را فعال کنید. در این صورت با مراجعه به بخش تنظیمات و Customize Ribbon می توان گزینه دولوپر را تیک زد تا یک بخش جدید در تب های اکسل نمایش داده شود. در تب جدید ایجاد شده می توان با کلیک بر روی گزینه ویژوال بیسیک، وارد پنجره کد نویسی شد.

آموزش کد‌نویسی در اکسل

کدنویسی در اکسل می تواند میزان کاری را که فرد باید به صورت دستی انجام دهد را کاهش دهد. البته این مستلزم آن است که فرد، از زبان ویژوال بیسیک، اطلاعات کافی را برخوردار باشد و نحوه کدنویسی بر اساس آنرا از قبل فرا گرفته باشد تا بتواند آنرا در محیط اکسل پیاده سازی کند. برخی از ویژگی ها، مزایا و دلایل یادگیری کدنویسی در اکسل عبارت اند از:

1. انجام اتوماتیک محاسبات و تغییرات

با آموزش کدنویسی در اکسل، می توان سطح دسترسی و سرعت نرم افزار را بسیار بالا برد. در این حالت می توان تمام متغیرها را به اکسل معرفی کرد و با معرفی کردن تغییرات اعمالی و یک کلیک ساده، می توان نتیجه ای را که برای بدست آوردن آن باید وقت گذاشت را در چند ثانیه بدست آورد. به عنوان مثال، با افزایش سالانه دستمزد کارمندان و یا قرار دادن پاداش درصدی برای اعضا، می توان با مشخص کردن میزان درصد، ظرف چند ثانیه، میزان حقوق اعضا را با توجه به میزان پاداش اعمالی بدست آورد.

2. ساخت توابع دلخواه

اگرچه در زمینه های حسابداری، فرمول های مورد نیاز به صورت پیشفرض در نرم افزار اکسل وجود دارد. اما در تحلیلات آماری، نمی توان این موضوع را انکار کرد که بعضی از بررسی ها نیاز به فرمولهایی دارند که در اکسل وجود ندارد. بنابراین با کدنویسی می توان توابع مدنظر را به اکسل اضافه کرد تا بتوان از آنها بهره برد.

3. کاهش تکرار مکررات

در صورتی که بر روی یک سری داده آماری کار شود و نیاز باشد تا موارد مختلف با هم مقایسه شوند، در نتیجه برخی از روش های محاسباتی باید در طول یک برگه برای چندین بار استفاده شود. حال در نظر داشته باشید که اگر چند برگه مختلف داشته باشید، باید این کار را برای تمامی برگه ها انجام دهید. اما با استفاده از کدنویسی در اکسل می توان میزان این تکرارها را بسیار کاهش داد.

آموزش کد‌نویسی در اکسل

4. افزایش راندمان

بسیاری از کارهایی را که با کدنویسی در اکسل می توان انجام داد، قابلیت پیاده سازی در بستر اصلی و ساده اکسل را نیز دارد. اما ممکن است مدت زمانی که برای انجام تک تک فرایندها در اکسل طی می شود، به قدری زیاد باشد که تا چندین ساعت طول بکشد. بنابراین راندمان کار کاهش خواهد یافت و بازدهی که می توان در چند قدم به دست آورد، تا مدت زمان طولانی به طول بیانجامد.

5. کاهش ضریب خطا

همواره در حین کار با اعداد، ارقام، محاسبات و بررسی داده های عددی، احتمال بروز اشتباه وجود دارد. حال این را در نظر داشته باشید که این میزان ضریب خطا با افزایش متغیرها و اعداد بیشتر خواهد شد. در نتیجه باید به دنبال راهکاری بود تا بتوان ضریب خطا را به حداقل حالت ممکن رساند. در دوره های آموزش کدنویسی در اکسل، با یادگیری نحوه کد زنی می توان احتمال وقوع اشتباهات فردی در محاسبات را کاهش داد و ضریب اطمینان را بالا برد.

جمع بندی آموزش کد‌نویسی در اکسل

به طور خلاصه می توان گفت، کدنویسی علاوه بر آنکه یک مهارت محسوب می شود، یک هنر نیز به حساب می آید. یادگیری یک مهارت هیچگاه بی نتیجه نخواهد ماند و مطمئنا ثمر بخش خواهد بود. با توجه به آنکه زندگی امروزه بشریت، به سمت اتوماسیون قدم بر می دارد، انجام کارها به صورت دستی، رفته رفته از دور خارج می شود و لزوم کدنویسی نمود پیدا می کند. ربات ها و هوش مصنوعی، کاری را که یک فرد می تواند ظرف مدت یک ساعت انجام دهد را طی چند ثانیه انجام می دهند. در نتیجه استفاده نکردن از ظرفیت آنها نه تنها باعث هدر رفتن زمان می شود، بلکه احتمال بروز خطا را افزایش می دهد.

آموزش کد‌نویسی در اکسل

همانطور که در بالا اشاره شد، المان سرعت در فرایندهای کاری، یکی از فاکتورهای بسیار مهم در محیط های کاری به حساب می آید و انتظار می رود که کارها در اسرع وقت انجام شود. در نتیجه افرادی که تسلط کافی در زمینه کدنویسی در اکسل داشته باشند، از امکانات بیشتری در جهت کسب شغل برخوردار خواهند بود و اولویت پیدا خواهند کرد.

هنری که شخص می تواند در کدنویسی اکسل آنرا به نمایش بگذارد، نحوه برخورد او با مسئله پیشرو است. به این صورت که فرد باید بتواند با استفاده از کمترین میزان کدنویسی، به نتیجه مطلوب دست پیدا کند. فرادرس با بهره گیری از بهترین اساتید و افراد ماهر در زمینه کار با نرم افزار اکسل، دوره آموزش کدنویسی در اکسل را برای متقاضیان تدارک دیده است که می توانید از لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.