تکنولوژی

آموزش استفاده از گیت هاب (گیت هاب چیست؟)

اگر بانحوه استفاده از گیت هاب اشنایی ندارید، مطالب زیر برای شما مفید است. گیت  محیطی برای کنترل ورژن است که روند کار با سایر افراد را ساده کرده و همکاری در پروژه ها را آسان می کند. اعضای تیم می توانند روی پرونده ها کار کنند و به راحتی تغییرات خود را با شاخه اصلی پروژه ادغام کنند. برای استفاده از گیت و گیت هاب باید در چندین نقش شغلی مهارت داشته باشید. این بلاگ، براساس توابع و قابلیت های مختلف گیت هاب است.

در این بلاگ نحوه استفاده از گیت هاب را آموزش داده شده:

 • مقدمه گیت هاب
 • ایجاد مخزن در گیت هاب
 • ایجاد شاخه ها و انجام عملیات
 • شبیه سازی و ذخیره مخزن

گیت هاب چیست؟

گیت هاب یک فایل یا سرویس اشتراک کد برای همکاری با افراد مختلف است. نرم افزاری که معمولاً برای کنترل ورژن استفاده می شود. و برای پروژه های گروهی مفید است. به عنوان مثال، یک تیم توسعه دهنده نرم افزار می خواهد یک وب سایت بسازد و همه باید همزمان با کار روی پروژه کدهای خود را به روز کنند. در این حالت، گیت هاب به آن ها کمک می کند تا یک مخزن متمرکز ایجاد کنند که در آن همه بتوانند پرونده های کد را بارگذاری، ویرایش و مدیریت کنند.

علت محبوبیت گیت هاب چیست؟

مزایای گوناگونی دارد اما عده ای برای استفاده از dropbox یا هر سیستم مشابهی دچار تردید هستند؟ با یک مثال به این سوال پاسخ داده میشود. فرض کنید چند توسعه دهنده نرم افزار روی یک پرونده کار می کنند و می خواهند آن را به طور همزمان به روز کنند. کسی که فایل را ذخیره می کند، نسبت به دیگران مقدم است. اما در گیت هاب، این طور نیست. گیت هاب تغییرات را مستند کرده و آن ها را به صورت سازمان یافته منعکس می کند تا از بروز هرگونه هرج و مرج بین پرونده های بارگذاری شده جلوگیری شود

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

بنابراین با استفاده از مخزن متمرکز گیت هاب، از همه سردرگمی ها جلوگیری شده و کار بر روی پروژه مشترک آسان می شود.

گیت هاب چیست

با توجه به شکل، گیت هاب یک مخزن مرکزی است و گیت ابزاری است که به شما امکان می دهد یک مخزن محلی ایجاد کنید. امروزه افراد گیت و گیت هاب را اشتباه می گیرند اما در واقع بسیار متفاوت هستند. گیت ابزاری برای کنترل ورژن است که به شما امکان می دهد انواع عملیات را برای داده ها از سرور مرکزی یا انتقال داده ها به آن انجام دهید در حالی که گیت هاب یک بستر میزبانی اصلی برای همکاری در کنترل ورژن است. گیت هاب شرکتی است که به شما امکان می دهد مخزن مرکزی را در یک سرور از راه دور میزبانی کنید.

روش های ساده سازی:

 • گیت هاب به شما یک رابط بصری ارائه می دهد که کمک می کند پروژه های تحت کنترل ورژن خود را به صورت محلی ردیابی یا مدیریت کنید
 • پس از ثبت نام در گیت هاب، می توانید با شبکه اجتماعی ارتباط برقرار کنید و یک حساب کاربری ایجاد کنید.
مطلب پیشنهادی:  5 تکنولوژی پوشیدنی که باید درباره آن ها بدانید

چگونه مخزن گیت هاب ایجاد کنیم؟

مخزن یک فضای ذخیره سازی است که تمام فایل های پروژه در آن ذخیره می شوند. که به صورت یک پوشه در رایانه شما، یا یک فضای ذخیره سازی در گیت هاب یا یک میزبان آنلاین دیگر باشد. می توانید فایل های کد، فایل های متنی، تصاویر یا هر نوع فایلی را در یک مخزن نگه دارید. هنگامی که تغییرات را انجام داده و آماده بارگذاری هستید، به مخزن مستقل نیاز دارید. این مخزن گیت هاب به عنوان مخزن از راه دور شما عمل می کند. بنابراین برای سادگی کار، فقط کافی است این مراحل ساده را برای ایجاد مخزن گیت هاب انجام دهید:

 •  روی “Start a new project” کلیک کنید.

برای درک بهتر به تصویر زیر مراجعه کنید.

ایجاد مخزن در گیت هاب

نام مخزن را وارد کنید و روی “Create Repository” کلیک کنید. همچنین می توانید توضیحی به مخزن بدهید (اختیاری)

آموزش ایجاد مخزن در github

مخزن گیت هاب به طور پیش فرض روی حالت عمومی تنظیم شده است، به این معنی که هر کسی می تواند محتوای این مخزن را مشاهده کند در حالی که در یک مخزن خصوصی، می توانید انتخاب کنید که چه کسی می تواند محتوا را مشاهده کند. همچنین، مخزن خصوصی یک نسخه پولی است. با توجه به تصویر بالا، مخزن را با یک فایل README مقداردهی اولیه کنید. این فایل شامل توضیحات پرونده است و پس از علامت زدن در این کادر، این اولین پرونده در مخزن شما خواهد بود.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

اکنون، مخزن شما با موفقیت ایجاد شد! مثل تصویر زیر:

آموزش کار با گیت هاب

پس از انجام این کار آماده ایجاد commit، pull، push و انجام سایر عملیات هستید.

ایجاد شاخه ها و انجام عملیات

شاخه ها به شما کمک می کنند تا همزمان روی نسخه های مختلف مخزن کار کنید. فرض کنیم شما می خواهید ویژگی جدیدی (که در مرحله توسعه است) اضافه کنید و در عین حال می ترسید که آیا تغییراتی در پروژه اصلی خود ایجاد کنید یا خیر. شاخه ها به شما امکان می دهند بین حالت ها و نسخه های مختلف یک پروژه به عقب و جلو بروید. در ایت حالت، می توانید یک شاخه جدید ایجاد کنید و ویژگی جدید را بدون تأثیر بر شاخه اصلی آزمایش کنید. پس از پایان کار، می توانید تغییرات را از شاخه جدید به شاخه اصلی ادغام کنید. در اینجا شاخه اصلی شاخه ای است که به طور پیش فرض در مخزن شما وجود دارد. برای درک بهتر به تصویر زیر مراجعه کنید:

ایجاد شاخه ها و انجام عملیات در گیت هاب

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است،شاخه اصلی، یک شاخه تولیدی دارد که برای آزمایش است. در زیر این شاخه، دو مجموعه تغییر انجام می شود و پس از اتمام، دوباره با شاخه اصلی ادغام می شود. بنابراین شاخه بندی به این ترتیب کار می کند!

حال در این بلاگ نحوه ایجاد یک شاخه را آموزش میدهیم.

برای ایجاد یک شاخه در، مراحل زیر را انجام دهید:

 • روی منوی “Branch: master” کلیک کنید
 • به محض کلیک بر روی شاخه، می توانید یک شاخه موجود پیدا کنید یا می توانید یک شاخه جدید ایجاد کنید. در اینجا، ایجاد یک شاخه جدید در تصویر زیر نشان داده شده است.
مطلب پیشنهادی:  پروتکل زیگبی ZigBee چیست؟ آموزش کامل تکنولوژی زیگبی

ایجاد یک شاخه در git hub

هنگامی که یک شاخه جدید ایجاد کردید، اکنون دو شاخه در مخزن خود دارید یعنی  (شاخه اصلی) و شاخه تولید شده. شاخه جدید فقط کپی شاخه اصلی است. بنابراین برخی تغییرات را در شاخه جدید خود انجام دهیم و متفاوت از شاخه اصلی ایجاد کنیم.

عملیات commit:

این عملیات به شما کمک می کند تغییرات در پرونده خود را ذخیره کنید. هنگام ایجاد یک فایل، باید همیشه پیام قرار دهید تا تغییرات انجام شده را به خاطر داشته باشید. اگرچه این پیام اجباری نیست اما وجود آن باعث می شود تا ورژن های مختلف یا تغییرات انجام شده از مخزن متمایز باشد. این پیام ها تاریخ تغییرات را حفظ می کنند و به سایر همکاران کمک می کند تا پرونده را بهتر درک کنند. برای ایجاد commit(تعهد)، مراحل زیر طی می شود:

 • روی فایل “readme-changes” که ایجاد کرده ایم کلیک کنید.
 • روی “edit” یا آیکون مداد در گوشه راست فایل کلیک کنید.
 • پس از کلیک بر روی آن، یک ویرایشگر باز می شود که در آن می توانید تغییرات یا موارد دیگر را تایپ کنید.
 • یک پیام commit بنویسید که تغییرات شما را مشخص می کند.
 • در انتها روی انجام تغییرات کلیک کنید.

برای درک بهتر به تصویر زیر مراجعه کنید:

عملیات commit

ما با موفقیت اولین commit خود را انجام داده ایم. اکنون این پرونده “readme-changes” با شاخه اصلی متفاوت است. در مرحله بعد، دستور pull (کشیدن) را اموزش میدهیم.

دستور Pull

دستور Pull مهم ترین دستور در گیت هاب است که تغییرات انجام شده در فایل را برای سایر همکاران نمایش داده و همچنین با شاخه اصلی ادغام می کند. پس از انجام تعهد، همه می توانند روی پرونده کار کنند. پس از پایان کار، می توانید پرونده را ادغام کنید. دستور Pull تغییراتی را که در پرونده ایجاد شده مقایسه می کند و در صورت وجود هرگونه تضاد، می توانید آن را به صورت دستی برطرف کنید. حال مراحل مختلفی را برای درخواست در گیت هاب مشاهده کنیم.

 • روی برگه “Pull requests” کلیک کنید.
 • روی “New pull request” کلیک کنید.
 • هنگامی که بر روی درخواست pull کلیک کردید، شاخه را انتخاب کرده و روی پرونده “readme- changes” کلیک کنید تا تغییرات بین دو پرونده موجود در مخزن ما مشاهده شود.
 • روی “Create pull request” کلیک کنید.

توضیحات مربوط به تغییرات خود را وارد کنید و روی “ایجاد درخواست pull” کلیک کنید. با توجه به تصاویر زیر:

دستور Pull

دستور Pull و استفاده آن در گیت هاب

در مرحله بعد، می خواهیم درخواست pull را با شاخه اصلی ادغام کنیم.

Merge Command (فرمان ادغام)

آخرین دستوری که تغییرات را در شاخه اصلی ادغام می کند. تغییراتی را در رنگ صورتی و سبز نشان دادیم، اکنون فایل “readme-changes” را با شاخه اصلی / read-me ادغام کنیم. برای ادغام درخواست pull مراحل زیر را طی کنید.

 • برای ادغام تغییرات در شاخه اصلی، روی “Merge pull request” کلیک کنید.
 • روی “تأیید ادغام” کلیک کنید.
 • پس از ادغام همه تغییرات و هماهنگی، می توانید شاخه را حذف کنید.

Merge Command (فرمان ادغام)

در مرحله بعد، به آخرین موضوع در بلاگ “نحوه استفاده از گیت هاب”، یعنی شبیه سازی و انشعاب از مخزن گیت هاب می رسیم.

مخزن شبیه سازی و فورکینگ گیت هاب

شبیه سازی (Cloning): قبل از صحبت در مورد شبیه سازی مخزن گیت هاب، ابتدا بابد بدانیم که چرا باید مخزن را شبیه سازی کنیم. پاسخ ساده است! فرض کنید می خواهید از برخی کدهای موجود در مخزن عمومی استفاده کنید، می توانید مستقیماً با شبیه سازی یا بارگیری مطالب را کپی کنید. برای درک بهتر به شکل زیر مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی:  آموزش کنترل سروو موتور با لانچ پد MSP430

مخزن شبیه سازی و فورکینگ گیت هاب 

در ادامه، به مفهموم forking می پردازیم؟Forking: ابتدا، لزوم استفاده از forking را بررسی می کنیم. فرض کنید، شما به کدی را که در مخزن عمومی، تحت وب و حساب کاربری شما وجود دارد، لازم دارید. برای این کار باید یک مخزن ایجاد کنیم.

قبل از اینکه سراغ forking برویم، چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید.

 • تغییرات انجام‌شده در مخزن اصلی به مخزن forked منعکس خواهد شد.
 • اگر یک تغییر در مخزن forked ایجاد کنید، تا زمانی که درخواست pulling ایجاد کرده‌اید، به مخزن اصلی منعکس نخواهد شد.

برای ایجاد مخزن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در قسمت جستجو، public repositories را جستجو کنید.
 • روی “fork” کلیک کنید. توجه داشته باشید که این مخزن “tangent” در حال حاضر 27 بار forked است و تحت حساب “google” قرار دارد. برای درک بهتر به تصویر زیر مراجعه کنید.

ایجاد fork در گیت هاب

بر روی “fork” کلیک کنید، تا ذخیره شدن مخزن صبر کنید. سپس می بینید که نام مخزن تحت حساب شما است. برای درک بهتر، به تصویر زیر نگاه کنید.

آموزش استفاده از fork در پلتفرم github

تبریک! یک مخزن تحت وب ایجاد کرده‌اید.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *