تکنولوژی

انواع ربات ها (بررسی انواع ربات و کاربرد آنها)

تعریف اینکه ربات چیست و دسته بندی کردن ربات ها نیز آسان نیست. هر ربات ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و به طور کلی اندازه ، شکل و قابلیت های مختلف روات ها بسیار متفاوت است. بسیاری از ربات ها از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند. در این مقاله ما ربات ها را به 15 گروه تقسیم کرده ایم.

ربات های هوا فضا

ربات های هوا فضا

گروه ربات های هوا و فضا بسیار گسترده است. این گروه شامل همه ربات های پرنده و ربات هایی است که به فضا فرستاده میشوند. مثل ربات های مریخ نورد و ربات های انسان نما که به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد.

ربات های مصرف کننده

ربات های مصرف کننده

ربات های مصرف کننده ربات هایی هستند که می توانید آنها را بخرید و برای سرگرمی یا کمک به شما در انجام کارها استفاده کنید. به عنوان نمونه می توان به ربات های سگ و … اشاره کرد. مثلا ربات های تمیز کننده سطح به شما در تمیز کردن خانه کمک میکنند. ربات تمیزکننده سطح با آردوینو را مشاهده کنید.

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

ربات های امداد و نجات

ربات های امداد و نجات

این ربات ها کارهای خطرناکی مانند جستجوی بازماندگان را در شرایط اضطراری انجام می دهند. به عنوان مثال ، پس از وقوع زمین لرزه و سونامی در ژاپن در سال 2011 ، از Packbots برای بررسی خسارت در نیروگاه هسته ای فوکوشیما دایچی استفاده شد. ربات نجات دهنده دارای دوربین با رزبری پای را مشاهده کنید.

پهپاد و کوادکوپتر ها

پهپاد و کوادکوپتر ها

پهپاد و کوادکوپتر، هواپیمای بدون سرنشین نیز نامیده می شود. هواپیماهای بدون سرنشین در اندازه های مختلفی تولید می شوند و از استقلال بالایی برخوردارند. به عنوان مثال می توان به سری محبوب Phantom DJI و Parrot’s Anafi و همچنین سیستم های نظامی مانند Global Hawk اشاره کرد که برای نظارت طولانی مدت استفاده می شود. پیشنهاد میکنم مقاله کوادکوپتر چیست و مقاله ساخت کوادکوپتر را مشاهده کنید.

ربات ها با کاربرد آموزشی

ربات ها با کاربرد آموزشی

این دسته گسترده برای نسل بعدی رباتیک، برای استفاده در خانه یا کلاسها در نظر گرفته شده است. از این ربات ها میتوان برای آموزش در مدار یا خانه استفاده کرد و گستره عملیاتی بزرگی دارند.

ربات های سرگرم کننده

ربات های سرگرم کننده

این ربات ها برای ایجاد واکنش احساسی و ایجاد خنده یا احساس تعجب و حیرت به وجود آمده اند. در میان آنها کمدین ربات RoboThespian ، ربات های پارک دیزنی مانند Navi Shaman و ربات هایی با قابلیت نواختن موسیقی مثل Partner حضور دارند.

اعضای مصنوعی

ربات های عضو مصنوعی

اسکلت های بیرونی رباتیک می توانند برای توان بخشی فیزیکی و امکان دوباره راه رفتن بیمار فلج استفاده شوند. برخی از آنها با داشتن تحرک ، استقامت یا ظرفیت حمل بارهای سنگین ، از کاربردهای صنعتی یا نظامی برخوردار هستند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
مطلب پیشنهادی:  آموزش برنامه نویسی لانچ پد MSP430G2 با Energia IDE

ربات های انسان نما

ربات های انسان نما

اغلب مردم وقتی به ربات ها فکر میکنند، در حقیقت به یاد ربات های انسان نما می افتند. از نمونه ربات های انسان نما می توان به Honda’s Asimo اشاره کرد که ظاهری مکانیکی دارد و همچنین سری Geminoid که به گونه ای شبیه مردم طراحی شده اند. ربات انسان نما با آردوینو را مشاهده کنید.

ربات های صنعتی

ربات های صنعتی

ربات صنعتی متشکل از یک بازوی دستکاری شده است که برای انجام کارهای تکراری طراحی شده است. به عنوان مثال Unimate ، پدربزرگ همه ربات های کارخانه ای است. این دسته شامل سیستم هایی مانند ربات های انبار آمازون و ربات های کارخانه ای مشترک است که می توانند در کنار کارگران انسانی کار کنند. ساخت بازوی رباتیک با آردوینو را مشاهده کنید.

ربات های پزشکی

ربات های پزشکی

روبات های پزشکی و بهداشتی شامل سیستم هایی مانند ربات جراحی داوینچی و پروتزهای بیونیک و همچنین اسکلت های بیرونی رباتیک هستند. سیستمی که ممکن است در این گروه جای بگیرد اما ربات نباشد ، واتسون ، ابر رایانه پاسخگوی سوال IBM است که در برنامه های مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است.

ربات های نظامی و امنیتی

ربات های نظامی و امنیتی

روبات های نظامی شامل سیستم های زمینی مانند Endeavor Robotics ‘PackBot هستند که در عراق و افغانستان برای جستجوی وسایل منفجره دست ساز مورد استفاده قرار می گیرد و BigDog که برای کمک به سربازان در حمل تجهیزات سنگین طراحی شده است. ربات های امنیتی شامل سیستم های سیار مستقل مانند کبالت هستند.

استفاده از ربات برای کاربرد تحقیقاتی

ربات های تحقیقاتی

اکثریت قریب به اتفاق روبات های امروزی در دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی شرکت ها متولد می شوند. اگرچه این ربات ها می توانند کارهای مفیدی انجام دهند ، اما هدف اصلی آنها این است که به محققان در انجام تحقیقات کمک کنند. بنابراین اگرچه برخی از ربات ها ممکن است با دسته های دیگر توصیف شده باشند ، اما می توان آنها را ربات های تحقیقاتی نیز نامید.

اتومبیل های خودران

ماشین های خودران

بسیاری از ربات ها میتوانند بدون نیاز به کنترل انسان به مکان های مختلفی بروند. امروزه با افزایش تعداد ماشین های خودران، احتمال بیشتری دارد که در خیابان ماشینی را ببینید بدون نیاز به کنترل راننده به اطراف میرود.

ربات حضور از راه دور

ربات حضور از راه دور

ربات های حضور از راه دور به شما امکان می دهند در مکانی حضور داشته باشید بدون اینکه واقعاً به آنجا بروید. شما از طریق اینترنت به یک ربات وارد می شوید و آن را می رانید، اطراف را می بیند و با مردم صحبت می کنید. کارگران می توانند از آن برای همکاری با مهندسان و پزشکان می توانند از آن برای بررسی بیماران استفاده کنند.

ربات های زیر آب

ربات های زیر آب

مکان مورد علاقه این ربات ها در آب است. آنها از شناورهای در اعماق دریا مانند Aquanaut ، انسان نماهای غواصی مانند Ocean One و سیستم های الهام گرفته از زیست مانند ربات مار ACM-R5H تشکیل شده اند.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *