آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

ربات تمیز کننده سطوح با آردوینو (ربات نظافتچی و پاک کننده)

سلام. پروژه ساخت ربات تمیز کننده سطوح با آردوینو (ربات نظافتچی و پاک کننده کف Arduino) را آماده کردیم.

پروژه ربات تمیز کننده کف با آردوینو

پاک کننده های کف چیز جدیدی نیستند، اما همه آنها یک مشکل مشترک دارند. همه آنها بسیار گران هستند. در این پروژه آردوینو ، یک ربات تمیز کننده اتوماتیک خانگی درست خواهیم کرد که هزینه کمی میخواهد. این روبات با استفاده از سنسور التراسونیک می تواند موانع و اشیاء جلوی خود را تشخیص داده و به آن ها برخورد نمیکند و کف خانه را تمیز میکند. ربات نظافتچی ما برای تمیز کردن کف دارای یک برس کوچک است که به آن وصل شده است.

مشاهده فیلم زیر به شما در درک این پروژه کمک میکند.

قطعات مورد نیاز

  1. برد آردوینو Uno
  2. سنسور التراسونیک HC-SR04
  3. شیلد درایور موتور آردوینو
  4. منبع تغذیه برای تامین برق موتور ها (باتری ، پاور بانک یا …)
  5. یک برس
  6. پد اسکراب
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

سنسور های التراسونیک چطور کار میکنند ؟

ما باید یک اطلاعات کلی نسبت به سنسور التراسونیک داشته باشیم. ما میدانیم که ارتعاش صدا نمیتواند از طریق جامدات نفوذ کند. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش شود ، آن ارتعاش از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکند. همانطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتوانند از طریق جامدات نفوذ کنند ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنند ، با همان سرعت برمیگردند به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده است.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

سنسور های التراسونیک چطور کار میکنند ؟

سنسور التراسونیک HC-SR04 یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کند. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده سنسور ایجاد می کند، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای بازگشت صدا منتظر می ماند.

فرستنده یک موج التراسونیک را در فرکانس 40 هرتز ساطع می کند ، این موج از طریق هوا عبور می کند و هنگامی که یک جسم را حس می کند باز میگردد. امواج برگشتی توسط گیرنده مشاهده می شود. اکنون می دانیم زمان لازم برای بازتاب و بازگشت این موج گرفته شده است و سرعت موج التراسونیک 3400 سانتی متر در ثانیه است. با استفاده از این اطلاعات و فرمول زیر میتوان فاصله را حساب کرد [ فاصله = سرعت موج * زمان ]

پیشنهاد میکنم پروژه ربات جاروبرقی هوشمند با آردوینو و التراسونیک را نیز مشاهده کنید.

مونتاژ قطعات روبات تمیز کننده کف

مونتاژ قطعات روبات تمیز کننده کف

آردوینو را روی شاسی سوار کنید. اطمینان حاصل کنید که در صورتی که شاسی شما از فلز ساخته شده است ، هیچ اتصال کوتاهی نداشته باشد. موتورها را با چرخ و شاسی با استفاده از پیچ ها ایمن کنید.برس و پد اسکراب را در جلوی شاسی قرار دهید.

شماتیک مدار پروژه ربات نظافتچی

مدار این ربات تمیز کننده خانه بسیار ساده است. همانطور که در زیر میبینید، سنسور اولتراسونیک به آردوینو متصل میشود و شیلد درایور موتور را روی برد Arduino قرار دهید. لینک دانلود شماتیک و کد کامل پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است.

شماتیک مدار پروژه ربات نظافتچی

پین تریگر اولتراسونیک به پین ​​12 در آردوینو متصل است، پین اکو به پین ​​13 ، پین ولتاژ به پین ​​5 ولت و پین GND به پین ​​GND وصل می شود. پین اکو و پین Trigger به Arduino Uno اجازه می دهند تا با سنسور ارتباط برقرار کند.

شیلد موتور باید حداقل 2 خروجی داشته باشد و آنها باید به 2 موتور شما متصل شوند. به طور معمول ، این خروجی ها دارای برچسب های “M1” و “M2” یا “Motor 1” و “Motor 2” هستند. باتری و پاوربانک خود را به ترتیب به شیلد موتور و آردوینو وصل کنید.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

دانلود فایل های پروژه

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *