رپورتاژ آگهی

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

اتریوم، دومین ارز دیجیتال برتر دارای ویژگی های متمایزی نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است که اتریوم را به‌عنوان بزرگترین بلاک چین قابل برنامه ریزی در جهان منحصر بفرد کرده است، اکوسیستم غنی اتریوم امروزه شامل هزاران برنامه از قبیل: کیف پول،گیمینگ، صرافی غیرمتمرکز ، امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، توکن غیرقابل معاوضه و متاورس، استیبل کوین ها و ابزارها است، چهارچوب فنی غنی و گسترده ای که از طریق اتریوم پشتیبانی می شود، توسط ماژولی به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) ارائه می‌شود که به اکوسیستم ETH اجازه می‌دهد از قراردادهای هوشمند به‌صورت یکپارچه استفاده کند، در ادامه درباره ماشین مجازی اتریوم بیشتر بحث خواهیم کرد.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

ماشین مجازی اتریوم، در تعریف کلی بخشی از اتریوم است که استقرار و اجرای قراردادهای هوشمند را مدیریت می کند، از جنبه کارکردی این ماشین حالت شبه تورینگ کامل دارد؛ زیرا شرایطی را فراهم می کند که تمام فرآیندهای اجرا به تعداد محدودی از مراحل محاسباتی با مقدار گاز موجود برای هر اجرای قرارداد هوشمند معین محدود شوند. در نتیجه، خطای توقف یا اجرای غلط حل می‌شود، یا عبارت دیگر با اجتناب از اجرای (تصادفی یا بدخواهانه) که پلتفرم اتریوم را به طور کامل متوقف می کند، پیشگیری خواهد شد. از لحاظ ساختاری نیز می توان گفت که ماشین مجازی اتریوم اساس کامل ساختار عملیاتی اتریوم است، و نقش اساسی آن اینست که با بکار‌گیری قابلیت های جانبی در بلاکچین مشکلات کاربران با مواجه آنها با دفترکل توزیع شده را به حداقل می رساند.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) چگونه کار می کند؟

هدف ماشین مجازی اتریوم اطلاع از چگونگی وضعیت کلی اتریوم برای هر بلاک در بلاک چین است. اتریوم، مانند سایر شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین، ارز بومی خود (ETH) دارد و از یک دفتر کل توزیع شده برای پیگیری تراکنش‌ها استفاده می‌کند . اما وجه تمایز اصلی اتریوم اینست که قوانین خاصی را برای نحوه تعامل کاربران با شبکه اعمال می‌کند و به لطف قابلیت‌ قرارداد هوشمند خود، یک لایه عملکرد اضافی را ارائه می‌کند.

در ابتدایی ترین سطح، وضعیت اتریوم یک دفتر کل توزیع شده است که از یک پایگاه داده عظیم شامل تمام حساب ها و موجودی های توکن اتریوم تشکیل شده است. با قابلیت ماشین مجازی اتریوم از یک دفتر کل توزیع شده به یک ماشین حالت توزیع شده (distributed state machine) ، تبدیل می شود؛ در نتیجه می‌تواند هر بلوک جدید را تغییر دهد و هر نوع کد ماشینی را طبق مجموعه‌ای از قوانین مشخص شده اجرا کند. یا به عبارت دیگر، ماشین مجازی اتریوم قوانین خاصی را تعریف می کند که نحوه تغییر وضعیت ماشین را در طول هر بلوک جدید کنترل می کند.

مزایای مجازی اتریوم ماشین

اولین مورد کامل بودن فرایند تورینگ (Turing ) است، یعنی مجوعه از دستورالعملها و قوانین برای دستکاری و ویرایش داده فراهم می شود. قوانین دستکاری داده ها می تواند بکارگیری یک زبان برنامه نویسی یا مجموعه ای از دستورالعمل هایی باشد که در یک کامپیوتر راه اندازی می شود. بنابراین چون وجود مجموعه از قوانین می تواند تمام عملکرد ماشین تورینگ را برآورده کندT می توان گفت تورینگ کامل است

لازم بذکر است که قرارداد هوشمند در بلاکچین لایه 2.0 – اتریوم از طریق فرایند تورینگ ماشین مجازی اجرا می شود. در حالی که در بلاک چین لایه 1.0، مشابه بیت کوین، که تراکنش های دفترکل در اسکریپت ها و زبان برنامه نویسی آن اجرا می شود، تورینگ کامل وجود ندارد

از جنبه عملکردی، EVM نسبتاً توسعه پذیر است و قادر به حل مشکلات ارجاع شده می باشد. و به دلیل ماهیت غیرقابل دستکاری بلاک چین، همه باید بر اساس یک منطق یا اصل عمل کنند و نتایج عملیات نیز برای ذخیره سازی دائمی به بلاک چین ارسال می شود.

قابلیت های زبان قراردادی عامل دیگری است. سالیدیتی (Solidity) به عنوان یک زبان سطح بالا برای قراردادهای هوشمند، روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شود. هدف طراحی سالدیتی اینست که از طریق اجرای یک کد یکسان بر روی هر گره از بلاکچین، یک منطق یکپارچه و منسجم برای بلاک چین ارائه می دهد، به گونه‌ای که با کمک الگوریتم های اجماع، داده های بلاک چین را می توان به صورت یکپارچه تغییر داد.

بلاک‌چین های سازگار با ماشین‌مجازی اتریوم

بلاک چین سازگار با EVM، بلاکچینی است که توان دسترسی به وضعیت، اطلاعات تراکنش و مشخصات قرارداد هوشمند شبکه اتریوم را در هر لحظه (یعنی در زمان واقعی) داشته‌باشد. در نتیجه، با قدرت این اکوسیستم می تواند با ویژگیهای جدید و جنبه های کاربردی متنوع سیستم خود را توسعه دهد

آوالنچ (Avalanche)

آوالنچ یک پلت فرم منبع باز است، که به منظور استقرار برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و شبکه های بلاک چین در مقیاس سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. و به دلیل قابلیت همکاری و مقیاس پذیری بالا، مهم‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز در جهان برای قدرت بخشیدن به چشم انداز مالی جهانی است.

تلوس (Telos)

تلوس، یک شبکه محاسباتی غیرمتمرکز است که توسط یک چارچوب قرارداد هوشمند بسیار کارآمد با سرعت بیش از 10000 تراکنش در ثانیه – که تقریباً 25 برابر بیشتر از تراکنش فعلی اتریوم است، کار می کند، ویژگی بارز این سیستم اقتصادی بودن است، در یک محیط تقریباً بدون هزینه عمل می کند و امکان مصرف عمومی انبوه را فراهم می کند، به همین دلیل، در میان سرمایه گذاران خرده که با سرمایه محدود کار می کنند به شدت محبوب است.

کوزاما (Kusama)

کوزاما یک محیط پیش تولید عمومی برای شبکه گسترده پولکادات (Polkadot) است، محیطی که توسعه دهندگان می توانند پروژه های جدید بلاک‌چین را قبل از انتشار آنها برای استفاده عمومی در اکوسیستم پولکادات تحت آزمون خطا قرار دهند. با این یک ارز دیجیتال واقعی است که می‌تواند براحتی معامله شود. ولی از نظر عملیاتی، کوزاما در مقایسه با پولکادوت، چارچوب های حاکمیتی انعطاف پذیرتری را ارائه می دهد.

کازماس (Cosmos)

کازماس، یک اکوسیستم منحصربفرد مبتنی بر بلاک چین است، که با هدف ارتقاء قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای و همچنین ارائه سطح بسیار بالایی از مقیاس پذیری برای توسعه دهندگان طراحی شده است؛ در نتیجه، این پروژه نوعی «اینترنت بلاک چین» را دنبال می کند که در آن شبکه‌های مختلف (با قابلیت‌های جداگانه) بتوانند بدون هیچ گونه اصطکاک یا نقصی با هم تعامل داشته باشند. این پروژه از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
مقاله پیشنهادی: رله های رو بردی

لازم بذکر است، تمام بلاکچین های فوق که با EVM سازگاری دارند و در بالا به آنها اشاره شد، را می توان از صرافی های معتبر ایرانی خرید، با توجه به تنوع و تعدد صرافی های ایرانی باید براساس فاکتورهای تعریف شده ای بهترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال را انتخاب کرد.

سخن پایانی

اکوسیستم غیرمتمرکز اتریوم از طریق EVM و برنامه سالدیتی قابلیت های بی شمار شگفت انگیزی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می کند. با این حال، اگرچه استفاده از قراردادهای هوشمند برای اتصال با EVM گران‌تر از اجرای برنامه‌های کاربردی در سرورهای سنتی است، ولی آنچه مسلم است افزایش تنوع پذیری و غیرمتمرکز بودن بر هزینه اولویت دارد.

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *