رپورتاژ آگهی

مدیا کانورتور فیبر نوری و کاربردهای آن

مدیا کانورتور فیبر نوری در گروه سخت افزارهای شبکه طبقه بندی می گردد. این دستگاه از درجه انعطاف بالایی برخوردار است و به همین خاطر می تواند برای موارد مختلف به کار گرفته شود. مبدل فیبر نوری برای بهره مندی از اتصالات فیبر نوری در هر قالب و شبکه ای حائز اهمیت می باشد.

مدیا کانورتور فیبر نوری از الگوهای متفاوت در طراحی پیروی می کند. رایج ترین  مدل مدیا کانورتور فیبر نوری یک دستگاه است که سیگنال الکتریکی را به امواج نور تبدیل می نماید. در واقع عملکرد این مدل کانورتر به ترانسیور شباهت دارد.

اهمیت و ضرورت استفاده از مدیا کانورتور فیبر نوری

اتصال فیبر نوری زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فاصله دو دستگاه شبکه از کابل کشی مسی بیشتر باشد. در چنین حالتی خرید مدیا کانورتور فیبر نوری بسیار ضروری و کاربردی شناخته می شود.

اهمیت استفاده از مدیا کانورتور فیبر نوری

مدیا کانورتور فیبر نوری برای فواصل زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع جایی که دیگر امکان بهره مندی از کابل کشی مسی چندان میسر نیست، کابل های فیبر نوری می توانند کار کابل های سیم کشی مسی را به سرعت انجام دهند. شبکه های کلان شهرها برای برقراری اتصال نیاز به مدیا کانورتور فیبر نوری دارند. با این اتصالات امکان تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط فراهم می گردد.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

اتصالاتی که به وسیله مدیا کانورتور فیبر نوری برقرار می گردند، از نوع فیبر به فیبر یا سیم مسی به فیبر هستند.

کاربرد مدیا کانورتور فیبر نوری

اتصالات فیبر نوری از انعطاف بالایی در برقراری ارتباط و اتصال برخوردار می باشند. در واقع اگر در مسافت های طولانی نیاز به کابل کشی دارید، کابل کشی با فیبر نوری مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود. با استفاده از مدیا کانورتور فیبر نوری می توان جریان الکتریکی مس را به جریان فیبر نوری تبدیل کرد. در چنین حالتی ارتباط طولانی بین دو پورت مسی به وسیله کابل کشی فیبر نوری برقرار می گردد.

با مدیا کانورتور فیبر نوری می توان فیبر را از حالت مالتی(چند رسانه ای) به وضعیت سینگل تبدیل نمود. در چنین وضعیتی هر دو منبع در وضعیت فیبر نوری قرار می گیرند.

از دیگر قابلیت های مدیا کانورتور فیبر نوری باید به تبدیل کردن فیبر دو گانه به فیبر سینگل اشاره کرد. این کار با استفاده از BIDI انجام می شود.

کاربرد مدیا کانورتور فیبر نوری

کاربرد مدیا کانورتور فیبر نوری

بسیاری از تجهیزات، عمل مالتی پلکس(مستقل کار کردن برای رسیدن به هدف واحد) را بر اساس تفکیک طول موج انجام می دهند. در چنین حالتی می توان برای تغییر فرآیند پارامتر الکتریکی طول موج ها از مدیا کانورتور فیبر نوری بهره مند شد.

در نگاه کلی مبدل های فیبر نوری به کارکرد پروتکل مربوط می شوند و به همین خاطر توانایی پشتیبانی از انواع شبکه و داده را دارا می باشند. مبدل های فیبر نوری به شکل سیستم سوئیچینگ لایه 2 یا به شکل یک لایه فلزی عرضه می گردند. در واقع مدیا کانورتور فیبر نوری می تواند از توانایی سوئیچینگ لایه 2 برخوردار باشد.

مزایای استفاده از مبدل فیبر نوری

مدیا کانورتور فیبر نوری برای ارتقاء و بالا بردن عملکرد شبکه ها مورد توجه قرار می گیرد. این موضوع از انعطاف مبدل نوری نتیجه می شود. شبکه ها برای تکمیل عملکرد خود و سهولت ارتباط نیاز به مدیا کانورتور فیبر نوری دارند. در غیر این صورت با مشکلات جدی رو به رو می گردند.

مزیت استفاده از مبدل فیبر نوری

 شبکه ها از پیچیدگی قابل توجهی برخوردار هستند و هر روز با رشد در دستگاه های مختلف همراه می شوند. همچنین نیاز به سرعت بالا در تبادل اطلاعات و گستردگی پهنای باند دارند. در واقع کلیه نیازهای شبکه را با مدیا کانورتور فیبر نوری می توان به خوبی پوشش داد. با استفاده از مدیا کانورتور می توان در مواقع ضرورت از فیبر بهره مند شد. همچنین می توان از حضور دستگاه های جدید برای ادغام در زیرساخت های کابلی بهره مند شد. با دستگاه مبدل فیبر نوری می توان شرایط لازم برای ادغام و ترکیب مس، اشکال گوناگون فیبر و فیبر را بدون نقص و ایراد در شبکه های محلی به وجود آورد. کانورترها برای طراحی و راه اندازی یک شبکه مقرون به صرفه و مطلوب از نرخ داده ها، انواع رسانه ها و چند پروتکل پشتیبانی می نمایند.

انواع مدیا کانورتر فیبر نوری

مدیا کانورتور فیبر نوری در انواع مختلفی عرضه می شوند. قبل از خرید مدبا کانورتر باید اطلاعات کاملی درباره نیاز شبکه داشته باشید. در این صورت می توانید از مبدل فیبر نوری درست بهره مند شوید. در واقع انواع کانورتورها قابلیت پشتیبانی از نرخ های گوناگون داده، انواع کانکتورها، پروتکل های گوناگون شبکه و کابل کشی را دارا می باشند.

مبدل های نوری با توجه به نوع عملکرد به مبدل های فیبر نوری صنعتی، سوئیچ شبکه poe ، مبدل مبنی بر شاسی، مبدل مستقل، مبدل مدیریتی، مبدل مینی و مبدل های غیر مدیریتی تقسیم بندی می گردند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

انواع مدیا کانورتر فیبر نوری

انواع مدیا کانورتور فیبر نوری

مبدل فیبر نوری مدیریتی

مبدل فیبر نوری غیر مدیریتی در نمونه های پلاگ و پلی می باشند. نصب این کانورتورها بسیار ساده بوده و به همین خاطر بسیاری از تازه کاران به راحتی آن را نصب و راه اندازی می کنند. اتصال کانورتورها بسیار ساده بوده اما امکان مدیریت و نظارت با آن ها فراهم نمی شود. مدیا کانورتور فیبر نوری مدیریتی امکاناتی نظیر شناسایی ایراد و نقص شبکه، نظارت بر عملکرد شبکه و کنترل از راه دور را فراهم می کند و به مدیران شبکه اختیاراتی نظیر کنترل پهنای باند، کنترل ترافیک و داده را می دهد.

 مدیا کانورتور مبدل نوری مدیریتی با قیمت بیشتری نسبت به نمونه مبدل های غیر مدیریتی عرضه می شود. امنیت مبدل های مدیریتی بیشتر بوده و امکان مدیریت آن ها بهتر خواهد بود. بنابراین از هر نظر مطمئن تر هستند و به همین خاطر برای دیتاسنترها، شبکه های پیچیده و … استفاده می شوند.

مبدل PoE

مدیا کانورتور PoE برای انتقال مطمئن فیبر مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های PoE می توانند از این مدل مبدل برای تامین نیروی مورد نیاز سیم های مسی و انتقال داده استفاده نمایند. در واقع از مدل PoE در تجهیزات ویدیو کنفرانس، دستگاه‌های وای فای، رساندن برق به تلفن ها و  دوربین‌های IP و … استفاده می شود.

مدل کانورتر شاسی دار و مستقل

مدل های کانورتور فیبر نوری شاسی دار عملکرد مستقل ندارند و برای تکمیل عملکرد از شاسی کمک می گیرند. دستگاه های مبدل فیبر نوری مستقل از ساختار جمع و جوری برخوردار می باشند. به راحتی نصب می شوند و صرفه جویی اقتصادی را به دنبال دارند. از مدل های مستقل در فضاهای بسته و کوچک همچون اتاقک های مخابراتی استفاده می شود. در نمونه مبدل های فیبر نوری شاسی دار، یک شاسی و چند مبدل مستقل وجود دارد. این شاسی می تواند در بین چند کانورتور واقع شود. از مبدل فیبر نوری شاسی دار در دیتاسنتر و شبکه های بزرگ استفاده می شود.

مبدل فیبر نوری صنعتی

 کانورتورهای صنعتی برای فضاهای سخت به کار گرفته می شوند. در واقع دایره عملکردی کانورتورهای صنعتی بسیار قدرتمند می باشد. آن ها می توانند در محیط های غیر استاندارد با محدوده دمایی منهای 40 درجه سانتی گراد تا بیش از 85 درجه سانتی گراد فعالیت کنند. از کانورترهای صنعتی برای معادن، اتوماسیون ساختمان، صنایع نفت و گاز و … استفاده می شود.

تنوع در محصولات مبدل فیبر نوری بسیار بالاست. به همین خاطر قیمت مبدل فیبر نوری  با توجه به نوع دستگاه و عملکرد آن متفاوت خواهد بود. برای خرید مبدل فیبر نوری ابتدا باید نیازهای شبکه را به خوبی بشناسید. در این صورت می توانید قیمت مبدل فیبر نوری به شبکه شایسته و مناسب را به خوبی تخمین بزنید.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه نیز از مواردی است که برای راه اندازی و برقراری اتصال بین شبکه ها مورد توجه قرار می گیرد. در واقع از کانورتر برای تکمیل فرایند سوئیچ شبکه استفاده می شود. قیمت سوئیچ شبکه با توجه به تعداد پورت ها و قابلیت اتصال متفاوت خواهد بود.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *