آردوینو Arduinoآموزش آردوینو

کاربرد آردوینو در صنعت (ساخت PLC با برد صنعتی آردوینو)

PLC برای مصارف صنعتی یکی از بهترین نمونه ها است اما در این میان برد های آردوینو نیز در زمینه صنعت کاربرد های فراوانی دارند. یکی از مسائلی که آردوینو برای آن میتواند بسیار مفید باشد، جمع آوری داده ها است. مثلا اگر شما نیاز به جمع آوردی داده های دما و رطوبت دارید، میتوانید به راحتی از برد آردوینو استفاده کنید تا بسیاری از متغیر ها را کنترل کند. همچنین آردوینو میتواند به شما اطلاع دهد که آیا در ماشین آلات صنعتی شما مشکلی وجود دارد یا خیر.

آردوینو در زمینه پروژه های صنعتی با مقیاس کوچک تر مثلا سیستم آب پاش اتوماتیک یا … بسیار مفید است. اما باید بدانیم که با وجود شیلد ها و جامعه علمی گسترده آردوینو، میتوان از برد های Arduino برای پروژه های صنعتی و پیچیده مثل نظارت بر محصولات، نظارت بر جریان آب و … استفاده کرد. آردوینو راه حلی ممتاز برای پروژه های کوچک است اما همچنین میتوان از آن برای طراحی پروژه های بزرگ و صنعتی نیز استفاده کرد. در حال حاضر دو برد رزبری پای و آردوینو محبوب ترین برد ها برای انجام پروژه های مختلف الکترونیک هستند. آردوینو و رزبری پای هر دو متن باز هستند. اما قبل از استفاده آنها برای مسائل صنعتی، باید برنامه نوویسی آن ها را به طور کامل بدانیم.

برخی از کاربران در زمینه صنعتی، فکر میکنند که رزبری پای و آردوینو میتوانند به عنوان جایگزین برای PLC های سطح پایین استفاده شوند. اما اگر یک برد آردوینو میتواند ربات های پیچیده را کنترل کند، چرا نمیتواند یک ربات صنعتی یا یک ماشین را کنترل کند؟ این در حالی است که برد آردوینو با حدود 20 دلار قابل خرید است اما خرید PLC به 100 ها دلار نیاز دارد.

کنترل صنعتی با آردوینو

سیستم عامل های Arduino و Raspberry Pi از قابلیت های بسیاری برخوردار هستند اما از ویژگی های عملی بسیاری نیز برخوردار نیستند که استفاده از آن ها را در موارد صنعتی سخت میکند.

تصویر آردوینو و رزبری پای در استفاده صنعتی
تصویر آردوینو و رزبری پای در استفاده صنعتی

رزبری پای در واقع یک کامپیوتر مبتنی بر لینوکس کوچک است ، اما که آردوینو بیشتر شبیه PLC است. آردوینو قابلیت های زیادی را متناسب با قیمت آن ارائه میدهد. اگر بتوانید برنامه مناسبی را برای آن بنویسید، دارای قابلیت های گسترده ای میشود. ورودی های آنالوگ آردوینو 0 تا 5 ولت هستند.

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

مقایسه PLC و آردوینو

آردوینو منبع تغذیه ندارد و همچنین هیچ نوع ویژگی برای ارتباط انسان و ماشین ندارد. اما به راحتی میتوانید از یک صفحه نمایش گرافیکی کوچک برای آن استفاده کنید. PLC ها در حالت اولیه دارای چندین ویژگی برای ارتباط ماشین و دستگاه هستند و فقط نیاز به پیکربندی صفحه نمایش ها دارند. شما میتوانید با قیمتی بسیار معقول صفحه نمایش های مختلف مثل ال سی دی های کاراکتری، ال سی دی گرافیکی، سون سگمنت و … را برای پروژه خود بخرید و راه اندازی کنید.

مطلب پیشنهادی:  پروژه امنیت زنان با ارسال پیامک و مکان GPS آردوینو

برد های مختلف آردوینو دارای ورودی و خروجی های آنالوگ و دیجیتال با تعداد و دقت مختلفی هستند. شما میتوانید برای پروژه صنعتی خود برد مورد نظر را خریداری کنید. به طور طبیعی آردوینو برای استفاده صنعتی طراحی نشده است و شما باید با برنامه نویسی و خلاقیت آن را تبدیل به یک برد صنعتی کنید.

PLC دارای یک خروجی آنالوگ و یک ورودی آنالوگ است که هر دو برای عملکرد حلقه جریان 4-20 میلی آمپر قابل تنظیم هستند ، به همراه چندین ورودی و خروجی گسسته. دسترسی برنامه نویسی به PLC از طریق رایانه شخصی ویندوز از طریق اترنت انجام می شود. PLC دستورالعمل PID پیچیده ای را ارائه می دهد که به شما اجازه می دهد پارامترهای مختلف حلقه برای کنترل دستی یا خودکار حلقه تنظیم شوند.

فراتر از سطح و عملکرد اصلی، PLC طیف گسترده ای از توابع پشتیبانی معمول را که اغلب در یک برنامه صنعتی مانند تشخیص حد ، گزارش و ضبط داده مورد نیاز است ، ارائه می دهد. در این زمینه، آردوینو ضعیف تر عمل میکند زیرا برای آردوینو بسیاری از عملکرد ها و توابع باید از ابتدا نوشته شوند. اما در PLC عملکرد ها و توابع های مورد نیاز برای کاربرد های صنعتی از قبل موجود هستند.

کاربرد آردوینو در صنعت

کاربرد آردوینو در صنعت زیاد شناخته شده نیست اما همانطور که همیشه گفته ایم، آردوینو یک پلتفرم با برنامه نویسی ساده است اما این سادگی دلیل بر کم بودن انعطاف پذیری آن نیست. چند وقت پیش ویدئویی را دیدم که یکی از دوستان ایرانی، با استفاده از برد آردوینو یک دستگاه صنعتی عظیم کنترل میکرد و برد به طور مداوم 24 ساعته روشن بود. این فقط یک نمونه ایرانی بود و در خارج از ایران بسیاری از پروژه ها با برد های صنعتی آردوینو انجام میشوند. استفاده از برد آردوینو برای موارد صنعتی در ایران بسیار مفید تر است زیرا با نرخ و نوسانات فعلی دلار، خرید یک دستگاه PLC زیاد به صرفه نیست.

کاربرد آردوینو در صنعت

تصویر بالا استفاده از آردوینو در یک پروژه صنعتی کنترل جریان آب را نشان میدهد.

آردوینو یا PLC ؟

در نهایت باید بدانیم، آردوینو بهتر است یا PLC ؟

میتوان گفت در زمینه های I / O و همچنین هزینه آردوینو برنده است. زمان لازم برای جمع آوری و برنامه ریزی آردوینو نیز قابل توجه است. در حالت کلی میتوان گفت PLC برنده است اما این به معنی ضعیف بودن آردوینو در زمینه صنعت نیست. برای پروژه های ساده صنعتی آردوینو 100% انتخاب بهتری است اما در زمینه پروژه های صنعتی پیچیده، PLC انتخاب بهتری است زیرا برنامه نویسی یک پروژه پیچیده در آردوینو بسیار بیشتر از برنامه نویسی همان پروژه در PLC زمان میبرد.

کسی که در برنامه نویسی زبان C با تجربه است ممکن است Arduino را یک مطالعه سریع بداند، اما حتی ابتدایی ترین توابع صنعتی نیز باید از ابتدا نوشته شوند. همچنین در زمینه کاربرد های صنعتی، آموزش های آنلاین و جامعه علمی PLC بسیار بیشتر است زیرا آن ها به طور خاص در زمینه صنعت فعالیت میکنند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
مطلب پیشنهادی:  کنترل خودکار دروازه راه آهن قطار با آردوینو و سنسور مادون قرمز

ساخت PLC با برد صنعتی آردوینو

اینطور باید نتیجه بگیریم که کاربرد آردوینو در صنعت کم نیست و علاوه بر دارا بودن ویژگی های فراوان، ضعف هایی نیز دارد. بنابراین باید با توجه به پروژه خود نسبت به استفاده از آردوینو یا پی ال سی اقدام کنید.

سوالات متداول

آردوینو در صنعت کاربرد دارد ؟

بله 100% از آردوینو در بسیاری از برنامه های صنعتی استفاده شده است. برخی از این برنامه ها ماشین ها و ربات های پیشرفته را کنترل میکنند و نیازمند روشن بودن 24 ساعته هستند.

برد صنعتی آردوینو کدام است؟

بستگی به پروژه شما دارد و میتوانید از برد های مختلف با توجه به نیاز خود برای موارد صنعتی استفاده کنید.

آردوینو یا PLC، کدام بهتر است ؟

انتخاب بین آردوینو و PLC یک سوال نسبتا پیچیده است و هرکدام مزیت ها و ضعف هایی دارند. پیشنهاد میشود مطلب را به طور کامل بخوانید.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

3 نظر

 1. سلام وقت بخیر

  من میخواستم تو یک پروژه برای مدار فرمان تابلو از آردوینو استفاده کنم

  برای اینکه ورودی یا خروجی های برد آردوینو رو با 24 ولت تغدیه کنم چه کاری باید انجام داد.
  برای اینکه صرفه ی اقتصادی داشته باشه نمیتونم از رله استفاده کنم

 2. سلام
  خسته نباشید
  فقط یک سوال: من بیش از بیست سال با plc کار کردم واقعا آردوینو می تونه بدون اینکه نویز بگیره کار کنه؟
  مهمترین مزیت plc بعد از دائم کار بودن عدم نویز پذیری اش است
  من واقعا می ترشم آردوینو یا رزبری نویز بگیره و به همین دلیل هیچ وقت ریسک نکرم ازش استفاده کنم
  اگر کسی استفاده کرده یا خودتون استفاده کردید و مشکل نخوردید ممون میشم اطلاع رسالنی کنید
  اگر ایمیل هم بزنید که فوق العاده است

  1. سلام جناب. بالاخره مزیت های PLC نسبت به برد های آردوینو که خیلی ارزان تر هستند بر هیچکس پوشیده نیست. اما با توجه به شرایط در خیلی از مکان ها میتونید از برد های آردوینو استفاده کنین. من مشاهده کردم که دوستان استفاده های صنعتی کردند از برد های آردوینو. برای یادگیری آردوینو پینشهاد میکنم دوره آموزش آردوینو رو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *