آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

چگونه با آردوینو قفل درب کارتی بسازیم ؟ (ماژول RFID)

سلام. چگونه با آردوینو قفل درب کارتی بسازیم ؟ (آموزش کامل پروژه راه اندازی ماژول RFID) را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید !

توضیحات پروژه قفل در کارتی با Arduino

حتما مکانیسم قفل درب RFID را در بعضی از هتل ها و سایر مکان ها مشاهده کرده اید. به شما کارتی داده می شود و فقط کافی است آن را جلوی جعبه RFID Reader قرار دهید، و قفل آن با قعال شدن یک بوق و یک چراغ LED باز می شود. این قفل درب RFID را به راحتی میتوانید در خانه بسازید و روی هر دربی آن را نصب کنید. پس از قرار گیری کارت درست جلوی ماژول RFID ، برق به قفل الکترونیکی برای چند ثانیه وصل میشود و درب نیز برای چند ثانیه باز است.

د این پروژه ما از Arduino و رله استفاده می کنیم تا بتوانیم قفل درب الکتریکی و RFID را به هم ارتباط دهیم. تگ (برچسب) RFID شما به عنوان یک کلید عمل خواهد کرد. اگر کارت RFID اشتباه را در نزدیکی خواننده RFID قرار دهید ، یک بازر برای هشدار درباره کارت اشتباه بوق می زند. همچنین میتوانید از تگ های متنوع RFID استفاده کنید که در شکل های دستبند ، سکه ، کارت ، برچسب و … موجود هستند.

نحوه کار پروژه قفل امنیتی آرفید با Arduino

نحوه کار پروژه قفل امنیتی آرفید با Arduino

سیستم RFID از دو مؤلفه تشکیل شده است: یک برچسب RFID و یک Reader. برچسب RFID از مدار مجتمع و آنتن تشکیل شده است، مدار مجتمع برای ذخیره داده ها و یک آنتن برای انتقال داده ها به ماژول RFID Reader است. هر زمان که برچسب RFID در محدوده RFID Reader باشد ، سیگنال RF برچسب را دریافت می کند و سپس برچسب شروع به انتقال داده های سریال می کند. اطلاعات توسط خواننده RFID دریافت می شود و خواننده آن را به برد Arduino ارسال می کند. و پس از آن طبق کد موجود در میکروکنترلر وظایف مختلفی را انجام می دهد.

در مدار ما مقدار (شماره) برچسب RFID را در کد ذخیره میکنیم. بنابراین ، هر زمان که آن برچسب خاص حس شود ، رله فعال می شود. در اینجا ما یک ال ای دی را با رله وصل کرده ایم تا روشن شود، اما این LED را می توان با قفل درب الکتریکی جایگزین کرد، به طوری که هر زمان رله فعال شود قفل باز می شود.

اگر کارت RFID دیگری را اسکن کنیم، بازر شروع به صدا می کند زیرا این برچسب RFID اشتباه است. از این رو ، برای سیستم قفل درب ما از این مفهوم استفاده کرده ایم که درب فقط با استفاده از برچسب RFID مناسب باز می شود. رله خود پس از 5 ثانیه غیرفعال می شود یعنی درب بعد از 5 ثانیه بسته می شود. شما می توانید این تاخیر را در کد تغییر دهید.

مدار پروژه قفل امنیتی در آردوینو با RFID

مدار پروژه قفل امنیتی در آردوینو با RFID

شماتیک کامل پروژه در فایل دانلودی قرار دارد. در این قسمت قطعات مورد نیاز این پروژه را مورد بررسی قرار میدهیم. برای مدیریت اعمال از برد آردوینو Uno استفاده کردیم که نیاز به معرفی ندارد. برای خواندن مقدار RFID از ماژول EM-18 استفاده میکنیم.

توضیحات ماژول خواننده RFID EM-18

ماژول خواننده RFID EM-18

RFID مخفف Radio Frequency Identification به معنی شناسایی فرکانس رادیویی است. هر کارت RFID دارای یک شناسه منحصر به فرد است که در آن قرار داده شده است. از خواننده RFID برای خواندن شماره RFID استفاده می شود. خواننده RFID EM-18 با سرعت 125 کیلوهرتز کار می کند و از آنتن داخلی بهره می برد و با منبع تغذیه 5 ولت می توان از آن استفاده کرد. این ماژول خروجی سریال به همراه خروجی weigand را فراهم می کند. دامنه عملکرد آن حدود 8-12 سانتی متر است. از این ماژول آرفید در بسیاری از پروژه ها استفاده میشود مثل :

 • سیستم حضور و غیاب مبتنی بر RFID
 • سیستم های امنیتی
 • دستگاه های رای گیری
 • قیمت گذاری جاده ای الکترونیکی

نحوه خواندن شماره برچسب های (تگ ها) آرفید توسط آردوینو

برچسب های (تگ ها) آرفید

خروجی ارائه شده توسط EM-18 RFID خواننده با فرمت 12 رقمی ASCII است. از 12 رقم اول 10 رقم اول شماره کارت و دو رقم آخر نتیجه XOR شماره کارت است. دو رقم آخر برای بررسی خطا استفاده می شوند.

به عنوان مثال ، شماره کارت 0200107D0D62 است که از خواننده خوانده می شود و سپس شماره کارت موجود در کارت به شرح زیر می باشد.

02 = مقدمه

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

00107D0D = 1080589 در دسیمال.

62 مقدار XOR برای (02 XOR 00 XOR 10 XOR 7D XOR 0D) است.

از این رو شماره کارت 0001080589 است

قطعات مورد نیاز پروژه

 1. برد آردوینو UNO
 2. ماژول RFID EM-18
 3. تگ (برچسب) RFID
 4. رله 5v
 5. ال ای دی
 6. بازر
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

نحوه تنظیم کارت RFID شما با آردوینو

کد کامل پروژه آردوینو قفل درب RFID در فایل دانلودی قرار داده شده است. در قسمت زیر ما کد کارت خودمان را وارد میکنیم تا درب فقط با آن کارت باز شود. کارت ما کد آن 180088F889E است. این عدد برای کارت شما متفاوت است.

char tag[] ="180088F889E1";
char input[12];      
int count = 0;    
boolean flag = 0;
موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل و …
4.2 (8 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

6 نظر

 1. ببخشید حروف اینگلیسی که در متن به کار رفته(D E) از کجا امده است من هرچه بر اعداد کارت نگاه می کنم حرف اینگلیسی پیدا نمیکنم
  در عکس هم چیزی نیست

 2. لطفا بگید کد را چطوری دریافت کنم ممنون میشم خیلی مهمه

  1. سلام عزیز
   لینک دانلود سورس کد در انتهای مطلب قرار گرفته است

 3. سلام اگر مثلاً بخواهیم کارت های بیشتری اضافه کنیم چیکار باید بکنم

 4. سلام ممنون از سایت خوبتون. کاش که جلوی کدهای نوشته شده یه توضیح کوتاه از نحوه کار اون کد یا وظیفش مینوشتید تا بشه کمی سر در آورد ازش

  1. سلام عزیز، هر قسمت سوالی دارید اعلام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *