آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

ساخت سلف سنج و خازن سنج با آردوینو (ضریب خود القایی)

سلام. آموزش ساخت سلف سنج و خازن سنج با آردوینو (اندازه گیری ظرفیت خازن (خازن متر) و ظریب خود القایی میدان مغناطیسی هانری با Arduino) و فرکانس متر را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید.

آموزش ساخت سلف متر و خازن متر با Arduino

همه با مولتی متر آشنا هستند که یک ابزار عالی برای اندازه گیری ولتاژ ، جریان ، مقاومت و … است. یک مولتی متر می تواند آنها را به راحتی اندازه گیری کند. اما گاهی اوقات ما نیاز به سنجش سلف و ظرفیت خازن داریم که با یک مولتی متر معمولی امکان پذیر نیست. برخی از مولتی متر های خاص وجود دارد که می توانند سلف و ظرفیت را اندازه گیری کنند اما پر هزینه هستند.

ما قبلاً با استفاده از آردوینو فرکانس متر ، خازن متر و … را ساختیم. بنابراین امروز ما قصد داریم با استفاده از آردوینو یک سنجشگر القایی LC را بسازیم. در این پروژه ما مقادیر اندوکتانس و ظرفیت و فرکانس را در LCD 16×2 نشان خواهیم داد.

توضیحات پروژه سلف سنج و خازن سنج

نمایش فرکانس و ظرفیت و اندوکتانس در LCD

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

شماتیک کامل پروژه در فایل دانلودی قرار داده شده است. در این مدار LC Meter از آردوینو برای کنترل عملکرد پروژه استفاده کرده ایم. این مدار LC از یک سلف و یک خازن تشکیل شده است. برای تبدیل فرکانس سینوسی به موج مربع از آپ امپ یعنی 741 استفاده شده است. در اینجا ما یک دکمه فشاری داریم تا بتوانیم نحوه عملکرد را تغییر دهیم ، یعنی اندازه گیری اندوکتانس یا ظرفیت. از LCD 16×2 برای نشان دادن فرکانس ، ظرفیت و ظریب القایی استفاده می شود. یک پتانسیومتر 10k برای کنترل روشنایی LCD استفاده می شود. مدار با کمک آردوینو 5 ولت تغذیه می شود.

همچنین آموزش طراحی سلف را مشاهده کنید.

مدار پروژه اندازه گیری سلف با آردوینو

مدار پروژه اندازه گیری سلف با آردوینو

 1. برد آردوینو Uno
 2. IC آپ امپ 741
 3. باتری 3 ولت
 4. دیود 1n4007
 5. مقاومت 100 اهم
 6. مقاومت 10 کیلو اهم
 7. پتانسیومتر 10 کیلو اهم
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

توضیحات قسمت اول کد پروژه

کد کامل پروژه را میتوانید در فایل دانلودی مشاهده کنید. در قسمت اول کد ما کتابخانه ی ال سی دی کاراکتری را فراخوانی میکنیم. سپس پین های ال سی دی را تعریف میکنیم.

#include<LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(A5, A4, A3, A2, A1, A0);
موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو و …

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

3 نظر

 1. سلام مهندس
  عرض ادب
  یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده و این که چرا موقعی که سلف یا خازن رو قرار میدین، فرکانس اندازه گیری میشه؟ این فرکانسه چیه؟ بهش نیاز داریم؟

 2. سلام، برای تست خازن و سلف دو بایه ی این المان ها باید به کدام یک از پین های اردوینو یو نو وصل شود؟

  1. سلام جناب. شماتیک مدار قرار داده شده است فقط باید خازن و سلف را تغییر دهید. با توجه به شماتیک متصل کنید و خازن و سلف مستقیما به آردوینو متصل نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *