آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

اتصال LDR به آردوینو (سنجش نور با مقاومت نوری)

چه در حال ساخت یک ربات باشید یا پیکربندی یک نمایشگر، نیاز به سنجش نور محیط برای عملکرد بهینه دارید. سنجش نور محیط میتواند به تنظیم روشنایی یک ساعت یا نمایشگر کمک کند. یا حتی میتواند با استفاده از LDR تعیین کنید زمانی که نور محیط کم میشود لامپ را روشن کند و هزاران مورد دیگر. مقاومت وابسته به نور یا LDR یکی از بهترین گزینه ها برای سنجش نور محیط هستند. سنسور مقاومت نوری بسیار مفید و ارزان است و میتوانید به راحتی آن را راه اندازی کنید. در این پروژه ما با برد آردوینو یک LDR را راه اندازی میکنیم و میزان نور را نمایش میدهیم.

قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

اتصال سریع LDR به آردوینو

در تصویر زیر یک نمایش سریع از نحوه استفاده از LDR آورده شده است:

بررسی سریع اتصال LDR به آردوینو

مدار نشان داده شده در بالا را به Arduino Uno متصل کنید. مقاومت ثابت مورد استفاده و پیشنهادی در اینجا دو کیلو اهمی است، اما مقاومت های بالاتر یا پایین تر هم میتوانند استفاده شوند یا حتی با توجه به شرایط شما عملکرد بهتری داشته باشند.

پس از تکمیل مدار، در نرم افزار آردوینو Examples > Basics > AnalogReadSerial را باز کنید و آن کد را در برد خود آپلود کنید.

وقتی سریال مانیتور را با سرعت 9600 باز می‌کنید، جریان ثابتی از اعداد از 0 تا 1023 را مشاهده می‌کنید (که نشان‌دهنده مقدار ولتاژ 0-5 ولت است که در محدوده 0-1023 مقیاس‌بندی شده است).

کنترل روشنایی LED با نور محیط و آردوینو

تصویر زیر مداری را برای کنترل روشنایی ال ای دی با توجه به نور محیط نشان میدهد. در این مدار نور توسط LDR سنجیده میشود و هرچه بیشتر باشد ال ای دی با نور بیشتری میدرخشد.

کنترل روشنایی LED با نور محیط و آردوینو

مقاومت سمت چپ 2K اهم و مقاومت سمت راست 220 اهم است.

ساده ترین راه برای اندازه گیری ولتاژ استفاده از مولتی متر است. جادوی آردوینو این است که می‌توانید آن را طوری برنامه‌ریزی کنید که به طور خودکار به شرایط متغیر واکنش نشان دهد. به عنوان مثال، آردوینو شما می تواند شدت یک LED را در پاسخ به نور محیطی که توسط یک LDR شناسایی می شود، تنظیم کند.

کد راه اندازی مقاومت نوری با آردوینو

پس از اتصال LDR و LED به آردوینو، کد را در برد آپلود کنید. کد کامل در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار گرفته است.

کد راه اندازی مقاومت نوری با آردوینو

کد نوشته شده ترکیبی از کد های AnalogReadSerial و Fading است که در قسمت Examples قرار دارند. کد از تابع map برای نسبت گیری ولتاژ خوانده شده از مقاومت نوری (که از 0 تا 1023 است) به مقدار خروجی PWM (که از 0 تا 255 است) استفاده میکند.

بسته به مقدار نوری که LDR می بیند (و در نتیجه ولتاژ A0 کم یا زیاد میشود) LED در صورت نیاز روشن یا خاموش می شود. این کد نمونه ای از نحوه استفاده از LDR با برد آردوینو است.

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
5 (2 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *