آموزش آردوینوآموزش رزبری پای

رزبری پای یا آردوینو؟ مقایسه Arduino و Raspberry pi

رزبری پای در برابر آردوینو : کدام برد بهتر است ؟

Raspberry Pi در برابر Arduino : نبردی بی انتها بین دو تا از بهترین کامپیوتر های تک برد و میکروکنترلری در جخام. اما واقعاً به کدام برد نیاز دارید؟ به همین سادگی نیست که کدام بهترین ، ارزان ترین یا قدرتمندترین است. برای کمک در تصمیم گیری ، این دو برد را بر اساس هشت معیار مهم مقایسه کرده ایم: عملکرد ، نیروی مورد نیاز ، عملکرد GPIO ، ضمائم ، هزینه ، پشتیبانی از زبان برنامه نویسی ، عملکرد کلی و ارزش آموزشی.

برای درک بیشتر، پیشنهاد میکنم مقاله آردوینو چیست و رزبری پای چیست را بخوانید.

آردوینو یا رزبری پای ؟ مسئله این است !

قبل از این که به هر مقایسه بپردازیم ، بیایید نگاهی گذرا به تاریخچه رزبری پای و آردوینو و محبوب ترین مدل ها در هر سیستم عامل بیاندازیم.

تاریخچه رزبری پای و آردوینو

تاریخچه رزبری پای و آردینو

رزبری پای چشم انداز وجود کامپیوترهای تک برد را با قیمت 35 دلاری اش خراب کرد که در مقایسه با بردِ در آن زمان ، 3 یا 5 برابر قیمت داشت . تیم Raspberry Pi به عنوان ابزاری برای کمک به دانشجویان دانشگاه برای دستیابی به مهارت های دست اول لازم برای دوره های خود ، پیش بینی کرد که آنها حدود 10.000 برد را به دانشجویان و عموم مردم خواهند فروخت. 8 سال گذشت و بیش از 30 میلیون برد به فروس رسید، Raspberry Pi یک بازیگر برجسته در دنیای سازنده ، آموزش و سرگرمی است . یک رایانه کامل که دارای یک سیستم عامل واقعی لینوکس با تعداد زیادی برنامه است ، رزبری پای همچنین می تواند در پروژه های الکترونیکی اعم از یک LED چشمک زن ساده برای جمع آوری داده های علمی و رباتیک پیچیده استفاده شود.

آردوینو در حدود سال 2005 به عنوان ابزاری برای دانشجویان در موسسه طراحی تعامل Ivrea در ایتالیا ساخته شده است . دانش آموزان در پروژه های خود از میکروکنترلر BASIC Stamp استفاده می کردند ، اما برای صرفه جویی در هزینه و اضافه کردن انعطاف پذیری، آردوینو و زبان سیم کشی، که برای نوشتن کد برای تابلوهای ATmega استفاده می شد، ایجاد شدند. از آن زمان تاکنون مدلهای مختلفی از آردوینو وجود داشته است، اما یک برد همچنان باقیست، بردی ایده آل برای سازندگان ، برد آردوینو Uno .

بیایید کمی درباره هر یک از این بردها ، نقاط قوت و ضعف آنها و اینکه چگونه می توانند در ساخت پروژه برای سرگرمی و آموزش به ما کمک کنند ، بیاموزیم. هیچ بردی وجود ندارد که همه مشکلات ما را برطرف كند.

انواع مدل های آردوینو و رزبری پای

انواع مدل های رزبری پای و آردوینو

Raspberry Pi در این سال ها مدل های بسیاری به خود دیده است : قبل از سال 2012 مدل B، سی پی یو (پردازنده) تک هسته ای اصلی، حافظه256MB تا رزبری پای 4 سی پی یو چهارهسته ای، حافظه 8GB در سال 2020. در حال حاضر مدل اصلی برای خرید، Raspberry Pi 4 به شکل 2GB به قیمت 35 دلار است. اما اگر به قدرت محاسباتی زیادی نیاز ندارید، یک رزبری پای Zero W فقط 10 دلار قیمت دارد(یک Zero پای 5 دلار می شود اما WiFi ندارد).

آردوینو در همان دوره مدل های بسیاری را داشته است. Uno ،Leonardo، Nano،Due و حتی یک برد پروژه کوتاه با اینتل. اما آردوینو Uno برای بسیاری برد باقی مانده است.

رزبری پای 4 رزبری پای Zero W آردوینو Uno آردوینو Portenta H7
قیمت از $35 $10 $23 €89.99 ($101.88)
RAM 1GB to 8GB 512MB 2KB SRAM Base model: 8MB, Custom: 64MB
پردازنده / میکروکنترلر 1.5GHz quad-core ARMv8-A 1GHz ARM1176JZF-S 16MHz ATMega328P STM32H747XI dual Cortex-M7+M4 32bit low power Arm MCU
GPIO 40 40 14 – 6 ورودی آنالوگ و 6 PWM 28 – 7 ورودی آنالوگ
حافظه Micro SD, USB Micro SD, USB 32KB Flash memory Base model: 16MB Flash, Custom: Up to 128MB Flash storage
شبکه Gigabit Ethernet, WiFi b/g/n & 5GHz AC 802.11 b/g/n wireless LAN, Bluetooth 4.1, Bluetooth Low Energy (BLE) نیازمند اضافه کردن شیلد Murata 1DX dual WiFi 802.11b/g/n 65 Mbps and Bluetooth 5.1
قدرت 5V 3A 5V 6 – 20V via DC input 5V via USB C or VIN pin

مقایسه عملکرد Raspberry pi و Arduino

رزبری پای مدل های مختلف زیادی دارد که همه آنها توسط سی پی یو ARM پشتیبانی می شوند. از مدل اصلی تک هسته ای 700 مگاهرتزی در سال 2012 تا مدل چهارهسته ای 1.5 گیگاهرتزی امروزه. مدل های آردوینو معمولا توسط میکروکنترلرهایAtmel پشتیبانی می شوند و اغلب کمتر از 100 مگاهرتز هستند. به عنوان مثال، آردوینو Uno در 16 مگاهرتز کار می کند.

این تراشه نسبت به نمونه های موجود در Raspberry Pi به طور قابل توجهی کندتر هستند، اما Arduino به اندازه اجرای سیستم عامل لینوکس دارای سرآمد (مقدار پردازش) های زیادی نیست. اگر ما یک آزمایش بر اساس “اسب بخار” خالص اجرا کنیم، رزبری پای به وضوح پیروز می شود. اما برای سی پی یو با سرعت ثابت چیزی برای گفتن وجود دارد.این قابل اطمینان است و هیچ مقیاس بندی ای وجود ندارد که بتواند برای پروژه هایی که نیاز به دقت مطلق دارند، مسئله زمان بندی باشد.

برنده : رزبری پای

همیشه از نظر قدرت مطلق سی پی یو، Raspberry Pi برنده خوبی بود. آردوینو Portenta H7 یک برد قدرتمند است، اما نمی تواند حریف پای در قدرت شود. رزبری پای Zero W، Raspberry Pi با کمترین خصوصیات(امکانات) است که ما می توانیم خریداری کنیم که دارای یک سی پی یو واحد 1 گیگاهرتزی است و هنوز هم قدرت خام بیشتری را برای هسته دوتایی 480 مگاهرتزی STM32H747 تامین می کند. اما Raspberry Pi به دلیل اجرای یک سیستم عامل به نیرو بیشتری نیز احتیاج دارد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

نیروی مورد نیاز رزبری پای و آردوینو

وقتی صبحت از مصرف نیرو می شود، رزبری پای 4 واقعا یک برد پر مصرف است. با Raspberry Pi 4 یک رابط نیرو USB-C جدید و یک دستگاه منبع تغذیه رسمی دارای امتیاز بالاتر وجود داشت که تا حدود 3 آمپر برای پای و هر دستگاه متصل به آن فراهم می‌کند. بنابراین یک Raspberry Pi 4 از نظر تئوری می‌تواند تا حدود جریان 15 وات کار کند. یک آردوینو Uno حداکثر 500 میلی آمپر را می تواند از طریق USB بکشد. در صورت استفاده می تواند جریان بیشتری را دریافت کند.

برنده : آردوینو

انعطاف ‌پذیری ویژگی برنده در اینجاست. آردوینو Uno با طیف وسیعی از ولتاژها می تواند کار کند که تا 5 ولت مورد نیاز برای برد تنظیم می شود. نیروی مورد نیاز از 6 تا 20 ولت میتواند وارد شود و توسط رگولاتور داخلی به 5 ولت تبدیل میشود. یا از طریق پین VIN که مستقیما منتقل می شود به میکروکنترلر، تامین می شود. بنابراین همیشه از ولتاژ صحیح قبل از اتصال اطمینان حاصل کنید. جریان Draw برای آردوینو Uno که طرح “چشمک زن” را اجرا می کند حدود 40 میلی آمپر است، اما اضافه کردن مؤلفه ها مقدار جریان استفاده شده را افزایش می دهد.

مقایسه GPIO ها بین رزبری پای و آردوینو

پین های خروجی ورودی همه کاره (GPIO) به  “مغزِ” برد، متصل هستند و با استفاده از آنها می توان از پین برای تعامل با دنیای اطرافمون استفاده کرد. پین های GPIO دو طرفه هستند، می توانند ورودی یا خروجی باشند و از پروتکل های ارتباطی ویژه استفاده کنند. GPIO رزبری پای شامل 40 پین است (در صورت استفاده از  محاسبه مدول 120 ) و پین ها ترکیبی از دیجیتال ، مدول سازی پهنای پالس هستند (PWM) و پروتکل های خاص مانند 12C ، SPI و UART. بسیاری از پین های GPIO برای بیش از یک عملکرد / پروتکل استفاده می شوند.

Arduino Uno دارای پین های GPIO کمتری است (آردوینو مگا پین های GPIO بیشتری دارد) اما آن، بیسیک، پین های دیجیتال ، PWM ، 12C ، SPI را دارد. آردوینو چیزی دارد که Raspberry Pi ندارد ، ورودیهای آنالوگ که از سیگنال ثابت ، معمولاً یک ولتاژ ، استفاده می کنند به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط داده ها استفاده می شوند.

برنده: Arduino

ممکن است فاقد تعداد زیادی پین GPIO باشد ، اما آردوینو همه چیزهایی را که  برای شروع پروژه های الکترونیکی از جمله ورودی های آنالوگ نیاز داریم را دارد. اینها شاید بزرگ به نظر نرسند اما دنیای حسگرها و ورودیهای اضافی را باز می کنند. پتانسیلومترها و جوی استیک های آنالوگ می توانند برای کنترل دقیق در یک پروژه استفاده شوند. از تراشه هایی مانند سنسور دما TMP36 می توان برای جمع آوری داده های دقیق برای یک پروژه استفاده کرد. اگر پروژه آردوینوی شما به پین ​​های GPIO بیشتری احتیاج داشته باشد ، Arduino مگا دارای 70 پین است و بردهای هم مدل را می توانید با قیمت ارزان خریداری کنید.

رزبری پای یا آردوینو، کدام یک افزودنی های بهتری دارند ؟

انجمن های آردوینو و رزبری پای، دارای انتخاب گسترده ای از لوازم جانبی شخص اول و سوم را دارند. افزودنیهای رایج Raspberry Pi عبارتند از HATS (سخت افزار پیوست شده در بالا) و mini HATS که گاهاً  PHATS گفته می شود که به پین ​​های GPIO وصل می شوند.  برد هایی را که برای برد های سازگار با Uno اضافه می کنید شیلد نامیده می شوند و در بالای آردوینو مشابه HATS قرار دارند.

رزبری پای یا آردوینو، کدام یک افزودنی های بهتری دارند

بین هر دو برد رایج است که هر دو می توانند از اجزای الکترونیکی مانند LEDS ، مقاومت و سنسور استفاده کنند. آردوینو با توجه به اینکه دارای ورودی های آنالوگ استاندارد می باشد می تواند از بسیاری از قطعات الکترونیکی دیگر به عنوان استاندارد استفاده کند. اما رزبری پای،برای استفاده از وسایل الکترونیکی آنالوگ ، مانند پتانسیومتر ، مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) مانند MCP3008 نیاز دارد.

برنده : رزبری پای

بازار لوازم جانبی رزبری کم تر از هر برد دیگر است. تولید کنندگان شخص ثالث مانند Pimoroni ، 4tronix ، Seeed نیازها و خواسته های فراگیران و سازندگان را برآورده کرده اند. تمام HATS های هدف مانند Explorer HAT Pro و Pibrella به هرکس این توانایی را می دهد تا از الکترونیک استفاده کند.  بردهای تخصصی رباتیک و بردهای ماشین یادگیری آلومینیوم سمت دیگر طیف را اشغال می کنند که در آن کاربران پیشرفته تقاضای بیشتری از دستگاه دارند. همچنین بازار لوازم جانبی آردوینو بزرگ است ، دارای محفظه و بردهای اضافه ای است که انتخاب زیادی را برای جامعه فراهم می کند ، اما قابلیت ها کاملاً گسترده نیستند.

قیمت آردوینو در مقابل رزبری پای

ارزان ترین رزبری پای Zero W است که 10 دلار فروخته می شود و یک کامپیوتر کامل لینوکس  با WiFi و بلوتوث و دسترسی به GPIO مهم را فراهم می کند (هر چند خودتان می خواهید پین ها را محکم کنید). استفاده از Pi Zero W به عنوان یک دستگاه تعبیه شده، راهی کم هزینه برای ایجاد یک پروژه بزرگ است. گران ترین رزبری پای Pi 4 8GB است که با قیمت 75 دلار فروخته می شود اما برای به دست آوردن بیشترین استفاده از این برد ، شما نیاز به خرید لوازم جانبی اضافی و برد HAT دارید.

هزینه یک آردوینو می تواند برای برد های هم مدل چند دلار متفاوت باشد و تقریباً 100 دلار برای Portenta H7 رسمی. ATtiny85 یک میکروکنترلر ارزان قیمت فقط با شش پین GPIO با قیمتی کمتر از 2 دلار قابل خریداری است و انرژی کافی برای پروژه های روباتیک را تأمین می کند. آریدینو Uno های هم مدل را می توان نسبتاً ارزان خریداری کرد و در مقایسه با بردهای رسمی ، سازگاری بسیار خوبی را ارائه می دهند.

تفاوت قیمت بین بردهای هم مدل و رسمی آردوینو نشان دهنده ی حمایتی است که این شرکت به انجمن های خود می دهد.  بردهای هم مدل  مستقیماً از انجمن پشتیبانی نمی کنند ، اما ارزان هستند و تا حد زیادی خوب کار می کنند. بردهای رسمی فوق العاده خوب کار می کنند و با خرید برد از جامعه و آردوینو حمایت می کنید برای ساختن محصولات جدیدتر و مواد پشتیبانی.

برنده : آردوینو

آردوینو با کمترین هزینه برد ، یک برنده آشکار است.  اما این آردوینو با دو اخطار همراه است.  برای برنامه ریزی آردوینو و همچنین مؤلفه ها به کامپیوتر نیاز دارید.  شما به احتمال زیاد از قبل رایانه ای خواهید داشت تا هزینه ای مستقیماً با آن در ارتباط نباشد ، بسته به نیاز شما ، هزینه قطعات می تواند به طور گسترده ای متغیر باشد. Raspberry Pi رایانه مخصوص به خود است ، اما برای استفاده بیشتر از آن هنوز به مؤلفه ها و افزودنی هایی نیاز دارد. در حالی که بردهای آردوینو دارای ذخیره سازی داخلی هستند ، هر رزبری پای به کارت microSD احتیاج دارد (لیست ما را از بهترین کارتهای microSD Raspberry Pi ببینید ، یا می توانید USB را راه اندازی کنید).

پشتیبانی از زبان برنامه نویسی : رزبری پای در مقایسه با آردوینو

رزبری پای یک رایانه ی رومیزی کامل لینوکس است که به لطف Broadcom SoC به راحتی به GPIO دسترسی پیدا می کند. اتصال Raspberry Pi به مانیتور ، صفحه کلید و موس تجربه کاربری نه چندان دور از رایانه معمولی را در اختیار ما قرار می دهد.

از آنجا که  Raspberry Pi لینوکس را اجرا می کند ، به بسیاری از زبان های برنامه نویسی مختلف دسترسی دارد که برخی از آنها با GPIO قابل استفاده هستند. Python و Scratch دو نمونه بارز از زبانها هستند که می توانند با GPIO کار کنند ، اما بسیاری دیگر از جمله Node-RED ، Ruby و C وجود دارند.

با آردوینو ، انتخاب ما تا حدودی محدودتر است. آردوینو IDE صرفاً مجموعه ای از توابع C / C ++ است که در یک برد آردوینو گردآوری و چشمک می زند ، طوری طراحی شده است که توسط رایانه دیگری که IDE را اجرا می کند ، وصل و برنامه ریزی شود.  گزینه های جایگزینی برای Arduino IDE و زبان C / C ++ وجود دارد.  با چشمک زدن به یک طرح سفارشی (یک فایل پروژه) به Arduino می توان از آن با Python یا با زبان های مبتنی بر بلاک مانند ArduBlockly و mBlock نیز استفاده کرد. اما این خیلی رایج نیست و با توجه به اینکه شما فقط 16 کیلوبایت حافظه ذخیره سازی برای برنامه خود در Arduino Uno دارید ، برنامه ها نمی توانند پیچیده باشند.

 برنده: رزبری پای

بر اساس تعداد زیادی از گزینه ها ، Raspberry Pi پلتفرمی است که زبان های زیادی برای هر پروژه ای دارد. زبان های زیادی وجود دارد که سطح مهارت و الگوی مهارت را برای پروژه های سازنده شامل GPIO و زبان هایی برای توسعه نرم افزار ، مدیریت سیستم و توسعه وب در نظر می گیرند.  زبانهای اصلی ، به ویژه پایتون ، زبانهای بسیار پر طرفداری هستند که دارای یک کتابخانه گسترده و پشتیبانی زیادی هستند.

Arduino هنگام صحبت از زبانهای برنامه نویسی دارای انتخابی است اما کاملاً رایانه ای نیست و میزان و نوع کدی را که می توانید در آن بگذارید را محدود می کند.

کارایی رزبری پای در مقابل آردوینو

یک رایانه رومیزی کاملاً برجسته لینوکس است و می تواند برای فعالیت های روزانه یا به عنوان یک سرور روزانه مورد استفاده قرار گیرد ، اما همچنین GPIO را نیز فراهم می کند که می بیند رایانه در پروژه های بزرگ و کوچک استفاده می شود.  Raspberry Pi ، از چشمک زدن به یک LED ، تا جلوه های کامپیوتر ، یادگیری ماشین و رباتیک ، عملکردهای زیادی را در یک بردی به اندازه کارت اعتباری، بسته است.

در حقیقت ، رزبری پای می تواند همه کارهایی را انجام دهد که یک Arduino می تواند انجام دهد ، اما به شکل HATS به کمی کمک نیاز دارد و روی برد ها را اضافه می کند ، زیرا ویژگی هایی خاص مانند تبدیل آنالوگ به دیجیتال ساخته نشده اند.

درست است که یک Raspberry Pi فاقد فوریت Arduino است. رزبری پای یک رایانه است که قبل ازانجام هر کار ، باید سیستم عامل را بارگیری کند و وقتی می خواهید آن را خاموش کنید ،  باید دستور خاموش کردن را بهش بدهید و صبر کنید تا سیستم خاموش شود.

Arduino یک برد تک کاره است که یک برنامه را همزمان و بلافاصله اجرا می کند. به محض روشن کردن آن شروع می شود و وقتی می خواهید آن را خاموش کنید ، می توانید آن را از برق بکشید. فوریت Arduino یک نقطه فروش بزرگ برای پروژه هایی است که داده ها یا ربات های ساده را می گیرند.

برنده: رزبری پای

Arduino یک برد واقعا همه کاره است اما Raspberry Pi یک کامپیوتر کامل و یک سیستم عامل هک سخت افزاری است. اگر به ارتباط بی سیم ، قدرت پردازش خام و دسترسی به GPIO نیاز دارید ، رزبری پای تمام این موارد را به شما می دهد.

Raspberry pi یا Arduino، کدام یک برای یادگیری بهتر است؟

اگرچه متخصّصان از آن ها برای محصولات نهایی بسیار جدی استفاده می کنند، اما رزبری پای  و Arduino هر دو برای اهداف آموزشی طراحی شده اند و این به لطف هزارن پروژه و منابع موجود در اینترنت، کاملاً مشخص است. Raspberry Pi، برای آموزش محبوب تر است زیرا با بسیاری از زبان های برنامه نویسی مختلف کار می کند، می تواند برای آموزش مفاهیم محاسباتی هسته به کار برده شود و از آن به عنوان ابزاری برای تحقیق استفاده می شود. شما می توانید آن را بدون کامپیوتری اضافه عیناً وصل کنید و آن را اجرا کنید.

اکوسیستم Arduino ، برای برقراری ارتباط با بُرد، به سمت نوشتن کد به زبان برنامه نویسی خود هدایت می شود. این کار را یکباره انجام می دهد اما واقعاً خوب عمل می کند. در محیط کلاس، Raspberry Pi به دلیل قدرت تطبیق پذیریش بر آن تسلّط می یابد.

همچین آنچه که شما از کار با Raspberry Pi یاد می گیرید، بی نهایت قابل انتقال به سیستم عامل های دیگر است. پایتون Python، محبوب ترین زبان بر روی پای، بر روی سرورهای وب ویندوز، مک و حتی لینوکس اجرا می شود. اگر از برد آردوینو یا چیزهایی جور و سازگار استفاده نمی کنید، دانستن کد آردوینو تقریباً به اندازه ی شناخت پایتون، مفید نیست.

برنده : رزبری پای

در این مسابقه ممکن است دو اسب وجود داشته باشد، اما یکی بسیار جلوتر بود. Raspberry Pi متناسب با نیازهای آموزش است. این مقرون به صرفه، برای استفاده و ذخیره سازی آسان است و می توان آن را در قالب تعداد زیادی از مطالب و پروژها استفاده کرد. آردوینو یک برد عالی برای یادگیری است اما تطبیق پذیری در کلاس و سهولت در استفاده، نکات کلیدی فروش هستند.

نتیجه گیری

اگر دارید رایانش تک برد را شروع می کنید یا به دنبال یک سکو برای یادگیری هستید، یک انتخاب واضح وجود دارد : Raspberry Pi. رزبری پای دستگاهی واقعاً انعطاف پذیر است. آن می تواند یک سرور وب، ایستگاه هوایی، ربات، یا آزمایشگاه الکترونیک باشد و تمام این ها از مقداری به کمی 10 دلار شروع شود (البته برای استفاده ی عمومی، ۳۵ دلار پای 4 B باید حداقل شما باشد). انعطاف Raspberry Pi، در انتخاب نرم افزار، زبان های برنامه نویسی و دسترسی به صفحه هایی که پروژه های شما را تقویت، نهفته است.

از طرف دیگر، پروژه هایی وجود دارد که برد آردوینو در آن عقلانی تر است زیرا مقرون به صرفه تر است، داشتن ساخت آنالوگ به دیجیتال بهتر و می تواند یک کار واحد را بلافاصله بدون استفاده از سیستم عامل کامل لینوکس انجام دهد. اکثر سازندگان حرفه ای هر دو برد رزبری و آردوینو را در جعبه ابزار خود دارند، به هر حال شما می توانید از آردوینو به همراه رزبری استفاده کنید. با این حال اگر میخواهید وقت و انرژی خود را بر روی یک پلت فرم سرمایه گذاری کنید، به دنبال پای بروید.

مبحث رزبری پای آردوینو
 

اجرا

نیازمندی نیرو
GPIO
افزودنی
قیمت
زبان های برنامه نویسی
عملکرد
یادگیری
مجموع 5 3

موارد استفاده :

مورد کدام برد؟
فراگیری ماشین / چشم انداز کامپیوتر Raspberry Pi
تعبیه شده / پروژه های کم مصرف Arduino
GPIO و الکترونیک اساسی Arduino
افزودنی ها و پشتیبانی شخص ثالث Raspberry Pi
الکترونیکی کم هزینه / مدارهای ساده Arduino
یادگیری کد نویسی Raspberry Pi
PC کلی / خانه / استفاده ی آموزشی Raspberry Pi

سوالات متداول در مورد رزبری پای و آردوینو

رزبری پای را انتخاب کنیم یا آردوینو ؟

بستگی به نوع پروژه شما دارد. رزبری پای مزیت های فراوانی از جمله پشتیبانی از انواع زبان های برنامه نویسی را دارد و آردوینو نیز دارای مبدل آنالوگ به دیجیتال داخلی است چیزی که رزبری پای فاقد آن است.

برای اینترنت اشیا رزبری پای یا آردوینو ؟

اگر توان پردازشی بالایی نیاز دارید، رزبری پای با توجه به دارا بودن وایفای و بلوتوث داخلی 100% انتخاب بهتری است. اما اگر بودجه کمی دارید میتوانید از برد آردوینو همراه با یک NodeMCU استفاده کنید.

آردوینو یا رزبری پای، کدام را یاد بگیریم ؟

با توجه به گستردگی و امکانات بیشتر رزبری پای، انتخاب رزبری پای گزینه مناسب تری برای یادگیری است اما نباید از خوبی های آردوینو چشم پوشید.

قیمت آردوینو کمتر است یا رزبری پای ؟

بستگی به پروژه شما و برد مورد نظر دارد. برد های رزبری پای با امکانات حداقل با قیمت 5 دلار هم عرضه میشوند اما در حالت کلی برد های آردوینو دارای قیمت کمتری هستند.

4.4/5 - (12 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

4 نظر

  1. سلام رزبري پاي قيمتش از اول خوب بوده و كار را خراب نكرده و هر دو برد خيلي هم خوبند به لطف خدا.

    1. سلام عزیز
      بله هر دو عالی هستند

  2. بنظرتون میشه با یادگیری اردوینو یا رزبری پای و استفاده از بردهایشان ماشین ظرفشویی را کنترل کرد و تمام قطعات انرا با همین ها راه اندازی و برنامه ریزی کرد(برد آردوینو بجای برد اصلی و کارخانه ای ظرفشویی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.