آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

کنترل رله با داده های سنسور متصل به آردوینو

در این آموزش نحوه استفاده از داده های سنسور برای کنترل رله 5 ولت متصل به آردوینو را خواهیم دید. ما یک پروژه نمونه می سازیم که وقتی مقادیر قرائت شده از یک مقاومت نوری از مقدار آستانه عبور کند، یک لامپ را روشن/خاموش می کند. این پروژه همچنین قادر خواهد بود یک لامپ را با تایمر متغیر روشن و خاموش کند.

 • رله ها دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای کنترل توان دستگاه های متصل استفاده می شوند. با استفاده از یک رله، می توانید به راحتی از آردوینو برای کنترل قدرت تقریباً هر نوع وسیله الکتریکی استفاده کنید. رله ها اغلب در پروژه های اتوماسیون خانگی استفاده می شوند. آنها را می توان طوری پیکربندی کرد که با استفاده از پین های دیجیتال آردوینو، یک جریان AC متصل به لامپ یا … را کنترل کنند.
 • مقاومت نوری یا مقاومت های وابسته به نور (LDR) دستگاه های سنجش نور هستند. در نور روشن، مقاومت نوری مقاومت کمتری دارد. با کم شدن نور، مقاومت افزایش می یابد. محدوده معمولی یک مقاومت نوری از حدود 3K اهم در سطوح نور بالا تا مگا اهم در سطوح نور کم است.

مدار کنترل رله با داده های سنسور

اکنون قطعات را برای ساخت مدار مانند شکل زیر وصل کنید:

مدار کنترل رله با داده های سنسور

مدار بسیار ساده است. ما پایه کنترل رله را به پایه شاره 3 آردوینو متصل میکنیم. همچنین LDR به پایه A0 متصل میشود و پتانسیومتر به پایه A1 متصل میشود.

قطعات مورد نیاز

 • آردوینو Uno
 • رله 5 ولت
 • مقاومت نوری LDR
 • مقاومت 10 کیلو اهم
 • پتانسیومتر 10 کیلو اهم
 • برد بورد
 • سیم های جامپر
 • سوکت چراغ
 • LED (اختیاری)
 • مقاومت 330 اهم (اختیاری)
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

کد استفاده از سنسور برای کنترل رله

بعد از اینکه همه چیز طبق شماتیک مدار سیم کشی بالا وصل شد، کد قرار گرفته در فایل دانلودی انتهای صفحه را در آردوینو خود آپلود کنید.

پس از آپلود و کامپایل کد، پتانسیومتر 10 کیلو اهم را روی حداقل تنظیم کنید. هنگامی که محیط مقاومت نوری تاریک باشد رله روشن میشود. هنگامی که نور به سنسور بتابد و محیط روشن باشد، رله خاموش میشود. اگر میخواهید بعد از روشن شدن محیط، رله همچنان مدت زمانی را روشن بماند، پتانسیومتر را تنظیم کنید.

شما می توانید سطح نوری که رله را فعال می کند را تنظیم کنید. متغیر bright در ابتدا روی 5 تنظیم شده بود. اما با افزایش این مقدار، چراغ ها در سطح نور بالاتر فعال می شوند. به یاد داشته باشید که مقدار روشن را بالاتر از 14 قرار ندهید. زمان بندی بر اساس تابع delay است که بر حسب میلی ثانیه کار می کند. پتانسیومتر زمان‌بندی یک ورودی آنالوگ را در متغیر val0 نشان می‌دهد که با تابع map به محدوده 0 تا 100 تبدیل می‌شود.

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل

ثبت نام / ورود

5 (2 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

2 نظر

 1. سلام وقت بخیر دوست عزیزم…میخوام یک پمپ برقی رو به روش pwm کنترل کنم این کار با رله امکانپذیره؟؟
  یعنی رله رو به روش pwm کنترل کنم و رله پمپ برقی رو کنترل کنه!!@@

  1. سلام عزیز
   برای اینکار باید از موتور درایور استفاده کنید. نحوه استفاده از موتور درایور در دوره آموزش آردوینو توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *