آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

آموزش پروگرام بیسیم روی آردوینو با بلوتوث

سلام. آموزش پروژه پروگرام بیسیم روی آردوینو با بلوتوث را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید !

آموزش پروگرام بیسیم روی آردوینو با بلوتوث

هنگامی که پروژه های آردوینو را انجام میدهیم، برای بارگذاری برنامه در آن همیشه باید برد Arduino را به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل کنیم. اما این اتصال همیشگی میتواند برای بعضی پروژه ما دردسر ساز باشد. به طور مثال در پروژه های رباتیک باید هربار برد را از ربات جدا و به رایانه متصل کرد. پس باید دنبال راهی ساده تر برای تغییر برنامه باشیم. این کار با پروگرام کردن بی سیم و از راه دور حل ممکن خواهد شد. ما در این مطلب ، پروگرام کردن بیسیم برنامه روی آردوینو از طریق ماژول بلوتوث را به شما آموزش میدهیم.

مدار آپلود بیسیم کد روی آردوینو

مدار آپلود بیسیم کد روی آردوینو

  1. برد آردوینو Uno
  2. ماژول بلوتوث HC05
  3. مقاومت 1 کیلو اهم
  4. مقاومت 2.2 کیلو اهم
  5. خازن 0.1 پیکوفاراد
  6. باتری 9 ولت
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

توضیحات ماژول بلوتوث HC-05

ماژول بلوتوث HC-05
ماژول بلوتوث HC-05

HC05 در واقع یک ماژول بلوتوث است که از پروتکل پورت سریال (SPP) پشتیبانی می کند و در بسیاری از برنامه های بی سیم از محبوبیت بالایی برخوردار است.برد آن در فضای آزاد بین 20 تا 30 متر است. به پین VCC این ماژول باید منبع تغذیه 5 ولت متصل شود.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

پیکربندی ماژول HC-05 در حالت فرماندهی AT

اول از همه ، قطعات را مطابق شماتیک مدار وصل کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید تا ماژول در حالت فرمان AT قرار گیرد. برای ورود به حالت AT HC05 ، باید از دکمه KEY استفاده کنیم. ابتدا دکمه کلید را فشار دهید تا زمانی که چراغ ماژول در هر 2 ثانیه چشمک بزند. اگر چراغ LED در هر 2 ثانیه شروع به چشمک زدن کند ، به این معنی است که ماژول در حالت فرمان است. اکنون می توانیم با استفاده از مانیتور سریال Arduino IDE ، دستورات AT را به آن اعطا کنیم.

اگر ماژول هیچ دکمه ای نداشته باشد ، می توانیم پین KEY/EN ماژول را به پین ​​3.3 ولت وصل کنیم تا ماژول در حالت فرمان قرار گیرد.

دستورات AT پیکربندی HC05 برای پروگرام کردن بی سیم :

پس از قرار دادن کد ها در Arudino ، مانیتور سریال را با 9600 baud باز کنید ، CR + NL را انتخاب کنید سپس شما باید بتوانید دستورات AT را به HC-05 ارسال کنید.

پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل فوق ، اکنون دستورات AT مناسب را برای پیکربندی HC05 ارسال کنید. دستورات AT زیر را یک به یک در مانیتور سریال آردوینو ارسال کنید و باید جواب بگیرید . در غیر این صورت ، اتصالات را دوباره بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

AT

این دستور اصلی تست HC05 است. هر وقت AT را انتقال می دهیم ، باید OK شود.

AT + ORGL

این دستور تنظیم پیش فرض HC05 را بازیابی می کند. تنظیمات پیش فرض یعنی رمزعبور = 1234 و نرخ Baud = 38400 بیت/ثانیه است.

AT + NAME = Irenx.ir

این دستور نام ماژول HC05 را تعیین می کند. ما از اسم “Irenx.ir” استفاده کردیم.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

 AT + ROLE = 0

این دستور HC05 را در حالت Slave پیکربندی می کند.

AT + POLAR = 1،0

این دستور درایو LED PIO را پیکربندی می کند.

AT + UART = 115200،0،0

با این کار نرخ baud را به 115200 تغییر میدهد.

AT + INIT

با این کار مقدار دهی SPP ماژول انجام میشود.

همچنین ببینید: پروژه آردوینو خانه هوشمند کنترل با موبایل پروژه کنترل وسایل خانه با بلوتوث

نحوه اتصال بی سیم برد آردوینو به کامپیوتر

پس از آن ، تنظیمات بلوتوث را در رایانه شخصی خود جستجو کرده و روی add a Bluetooth Device کلیک کنید. با این کار دستگاههای جدید اسکن می شوند و در نتیجه باید ماژول بلوتوث خود را مشاهده کنیم. دستگاه را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید. روی گزینه “Enter the device pairing code” کلیک کنید. هنگامی کهبرای جفت شدن رمز درخواست می کند ، “1234” را به عنوان رمز عبور خود وارد کنید. سپس با موفقیت ماژول بلوتوث و لپتاپ با هم جفت شده اند.

بعد از جفت شدن موفق دستگاه ، کار بعدی ما یافتن پورت COM برای ماژول بلوتوث HC05 است. برای این کار ، گزینه Change Bluetooth Settings را جستجو کنید ، سپس روی تب COM Ports کلیک کنید. پورت COM را نشان می دهد ، یکی برای ورودی و دیگری برای خروجی. ما باید شماره پورت COM خروجی را برای ارسال برنامه بنویسیم.

تنظیم پورت COM برای ماژول بلوتوث و آردوینو
تنظیم پورت COM برای ماژول بلوتوث و آردوینو

مرحله آخر بارگذاری یک کد به عنوان نمونه به صورت بی سیم برای Arduino است. برای این کار ، یک برنامه Arduino را به عنوان مثال از بین برنامه های نمونه Arduino IDE انتخاب کنید ، در اینجا ما برنامه چشمک زن LED را انتخاب کردیم. Arduino UNO را  انتخاب کنید و سپس پورت COM درست را در قسمت Tools > Port انتخاب کنید. پس از آن بر روی دکمه بارگذاری کلیک کنید و باید با موفقیت در آردوینو بارگذاری شود.

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

1 دیدگاه

  1. کسی که با این ماژول بلوتوث کار کرده به راحتی میفهمه که ماژول به هیچ جایی وصل نیست، چشمک زدن سریع ماژول یعنی به هیچ جایی وصل نشده چطور پروگرام میکنه اونوقت؟ در ضمن سیمی که نشون میده به آداپتور وصله رفته زیر میز و معلوم نیس که واقعا به اداپتور وصله یا به کامپیوتر دیگه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *