آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

مدار فرستنده موج AM (آموزش کامل)

بسیاری از رادیوها دارای یک سوئیچ باند هستند چند گزینه مثل “FM ، MW و SW” دارد. قرار دادن این سه مورد در یک باند اشتباه است زیرا FM یک روش تعدیل فرکانس است در حالی که MW طول موج را توصیف میکند.

MW ، SW ، و AM

موج متوسط ​​(MW) گروهی از فرکانس های رادیویی هستند که از 530 کیلوهرتز تا 1700 کیلوهرتز گسترش می یابند. یک موج کوتاه یا SW تا حدود 30 مگاهرتز گسترش می یابد. رابطه بین طول موج و فرکانس طول موج = 300/فرکانس (مگاهرتز) است ، بنابراین 1000kHz طول موج 300 متر دارد. و باند پخش 49 متری SW دارای فرکانس 300/49 = 6.1 مگاهرتز است.

MW و SW گروههای اصلی رادیویی پخش کننده تا قبل از ظهور FM بودند. آنها هنوز هم محبوب هستند زیرا پوشش راه دور بهتر را ارائه می دهند ، به ویژه در شب از طریق یونوسفر.

ایستگاه های رادیویی در نوارهای MW و SW اطلاعات خود را با استفاده از مدولاسیون دامنه (AM) منتقل می کنند. این بدان معنی است که سیگنال رادیویی فرستنده (یا حامل) با موسیقی یا محتوای گفتاری تعدیل می شود به طوری که دامنه حامل در مورد گفتار یا موسیقی ورودی متفاوت است. AM همچنین در رادیو های هواپیما از 108 تا 136 مگاهرتز استفاده می شود.یشنهاد میکنم مقاله رادیو AM را بخوانید.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

AM در دوران پس از جنگ بسیار محبوب بود زیرا ساخت فرستنده ساده بود. اما با در دسترس بودن فیلترهای کریستالی و مکانیکی و فرستنده های تبدیل دوگانه ، استفاده از AM کاهش یافت و CW و SSB محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

موج AM چگونه کار می کند

قبل از اینکه به مدارها نگاه کنیم ، باید بدانید که پخش موج AM غیرقانونی است ، مگر اینکه مجوز این کار را داشته باشید. و می توانید AM را فقط در فرکانس های خاصی پخش کنید. دلیل آن این است که AM فضای باند بیشتری نسبت به حالت های دیگر مانند SSB و CW (تک باند کناری و موج پیوسته) اشغال می کند.

موج AM چگونه کار می کند

در زیر یک حامل بدون تغییر در سمت چپ و همان حامل مدوله شده با یک صدای صوتی موج سینوسی وجود دارد. همانطور که می بینید ، مدولاسیون باعث می شود که پیک حامل به حداکثر برسد.

مدوله کردن موج رادیو AM

در زیر دو شکل موج تعدیل شده در دامنه ، شامل سیگنال تعدیل کننده صوتی واقعی ، با 50٪ مدولاسیون در سمت چپ و 100٪ مدولاسیون در راست نشان داده شده است. سطح حامل بدون مدوله در هر دو یکسان است.

مدار ساخت موج AM

مدار فرستنده AM

مدار فرستنده AM

در مدار بالا ، MK1 یک میکروفون الکتریکی است ، Q1 یک تقویت کننده صوتی است ، R2 سطح درایو را تنظیم می کند که پایه Q2 را تعدیل می کند و بر جریان کلکتور تأثیر می گذارد. Q2 یک نوسان ساز کولپیتس با مدار تنظیم شده روی کلکتور با L1 ، C3 است. در واقع فرکانس را در محدوده نسبتاً وسیعی در محدوده MW تنظیم می کند. مانند قبل f = 1/2π√ (LC) است. C4 به آنتن متصل می شود.

من سریع این مدار را بررسی کردم تا ببینم آیا کار می کند یا خیر ، و نتایج در زیر نشان داده شده است.

انتشار موج AM

MW تقریباً به عنوان سیگنال موج زمینی عمل می کند. ایستگاه های تجاری با توان 500 کیلو وات در طول روز چند صد تا چند هزار مایل را پوشش می دهند. با بالا آمدن یونوسفر در شب ، به ویژه در انتهای بالاتر نوار ، این سیگنال ها از لایه های یونوسفری پرش می کنند و فاصله های بین قاره ای را بطور قابل ملاحظه ای بیشتر پوشش می دهند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

انتشار موج AM
ایستگاههای تجاری AM دارای آنتنهایی هستند که چندین هکتار زمین را پوشش می دهند ، اغلب در برجهایی به ارتفاع صدها فوت قرار میگیرند.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *