آموزش الکترونیک

مقاومت کربنی چیست؟ آشنایی با مقاومت ترکیب کربن

مقاومت های کربنی اندازه بسیار کوچکی داشته و اتلاف توان کمی دارند. همچنین، این مقاومت ها می توانند مقادیر بسیار بالایی تا چند مگا اهم داشته باشند. این مقاومت ها آنقدر کوچک هستند که ما حتی نمی توانیم مقدار مقاومت را با ارقام قابل خواندن روی آن نشان دهیم. برای نشان دادن مقدار مقاومت، از کد های رنگی روی بدنه آن استفاده می کنیم.

پیشنهاد میکنم مقاله انواع مقاومت را نیز بخوانید.

ساختار مقاومت کربنی

ساختار مقاومت های کربنی

بخش رسانای اصلی مقاومت کربنی از خاک رس کربن و پایه های آن از مس قلع ساخته شده است. برای محافظت در برابر رطوبت نیز در یک محفظه پلاستیکی یا سرامیکی قرار دارد. معمولاً قطر مقاومت کربنی کمتر از 10 میلی متر است. برای اتلاف توان بیشتر، اندازه مقاومت باید افزایش یابد. شکل مقاومت نیز از نوع استوانه ای است.

 مزایای مقاومت کربنی

  1. ارزان هستند.
  2. اندازه کوچکی دارند.

 معایب مقاومت های کربنی

  1. نویز دارند.
  2. به تغییرات دما بسیار حساس هستند.
  3. ظرفیت اتلاف توان کوچک است.

مقاومت کربنی به دلیل اندازه کوچکی که دارد در بسیاری از مدار های الکترونیکی استفاده می شود. از آنجایی که مدار های الکترونیکی به جریان های بسیار کمی نیاز دارند، مقاومت های کربنی مناسب و ایمن هستند. به دلیل ایرادات فراوان، این مقاومت ها را نمی توان در انواع مدار های الکتریکی استفاده کرد، اما به دلیل هزینه کم و اندازه کوچک، بسیار محبوب هستند.

3.9 (7 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *