آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

مدار تشخیص روز و شب و نمایش آن با دو LED

سلام. پروژه تشخیص روز و شب و نمایش آن با دو LED (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

پروژه شناسائی روز و شب با LDR

در این پروژه می خواهیم یک نمایانگر روز و شب (یا پروژه تشخیص تاریکی و روشنی) بسازیم که نشان می دهد اطراف تاریک است یا روشن. برخی از کاربردهای این مدار عبارتند از: کنترل نور خیابان، کنترل نور منزل/دفتر و …

LM358 یک تقویت کننده عملیاتی کم نویز است که دارای دو آپ امپ در یک تراشه است. این قطعه می تواند در بسیاری از حالت ها مانند مقایسه کننده، یکپارچه ساز، تقویت کننده، تمایز دهنده و … پیکربندی شود.

در این مدار ولتاژ های مرجع برای هر دو مقایسه کننده تعیین شده و توسط پتانسیومتر میتوانیم حساسیت مقایسه گر ها را تغییر دهیم. هر دو آپ امپ در حالت مقایسه گر پیکربندی شده اند.

LDR یک مقاومت (مقاومت چیست؟) وابسته به نور است که مقاومت خود را مطابق با نور تغییر می دهد. وقتی نور روی سطح LDR می افتد، مقاومت آن را کاهش می دهد و هنگامی که اطراف آن تاریک باشد مقاومت LDR حداکثر می شود. در طول روز ، نور کافی وجود دارد بنابراین وقتی این نور روی LDR می افتد، مقاومت خود را کاهش می دهد. حال هر دو مقایسه کننده این ولتاژ ورودی را با ولتاژ مرجع مقایسه می کنند، اگر این ولتاژ ورودی از ولتاژ مرجع بیشتر باشد، در این صورت LED روز می درخشد در غیر این صورت ال ای دی شب روشن می شود.

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار این پروژه کمک میکند :

مدار و توضیح نحوه کار پروژه شناسایی شب و روز

شماتیک مدار و توضیح نحوه کار پروژه شناسایی شب و روز

در این مدار از دو LM358 برای مقایسه ولتاژهای حاصل از مقاومت متغیر و LDR استفاده کرده ایم. مقایسه گر U1: B به عنوان حالت غیر معکوس پیکربندی شده است و پتانسیومتر 10K در ترمینال معکوس آن متصل شده است و مقایسه گر U2: A به صورت حالت معکوس پیکربندی شده است و همان پتانسیومتر در پایانه غیر معکوس آن متصل است. از LDR برای تشخیص نور یا تاریکی با توجه به GND از طریق یک مقاومت متغیر 10K استفاده می شود. و نقطه میانی LDR و مقاومت مستقیماً به ترمینال معکوس U1: A و ترمینال غیر معکوس مقایسه کننده U1: B وصل می شود. یک ال ای دی سبز برای نمایش شب به خروجی مقایسه گر u1:B متصل میشود و یک LED زرد نیز برای نشان دادن روز به خروجی آپ امپ U1:A متصل میشود.

قطعات مورد نیاز

  1. آپ امپ LM358
  2. مقاومت 150 اهم – دو عدد
  3. پتانسیومتر 10 کیلو اهم – دو عدد
  4. LDR
  5. LED – 2 عدد
  6. باتری 9 ولت
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.
5/5 - (4 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.