آموزش رزبری پایآموزش رزبری پای پیکو Pico

اتصال DHT22 و DS3231 به رزبری پای پیکو

با نظارت بر دما، می توانید به راحتی نمودارهایی را برای درک روند دمای روزانه تولید کنید. نظارت بر داده ها و روندهای تولید یکی از کاربردهای اصلی در زمینه اینترنت اشیا است. با اینترنت اشیا میتوانید هر دستگاهی را به اینترنت متصل کنید و به آن نظارت داشته باشید یا به آن دستور بدهید. مانیتورینگ دما یکی از کاربرد های شناخته شده IoT است که به صورت گسترده توسط بسیاری از صنایع برای نظارت بر دمای اتاق سرور، روند دمای و… استفاده میشود. ما از حافظه داخلی برد پیکو برای ذخیره دما همراه با تاریخ و ساعت استفاده میکنیم. این کار باعث صرفه جویی در خرید ماژول کارت حافظه SD خارجی میشود. برد پیکو آزادی انتخاب در نوع فایل را به شما میدهد و شما میتوانید داده ها را در قالبی آسان ذخیره کنید.

قطعات مورد نیاز

  • برد رزبری پای پیکو
  • سنسور دما و رطوبت DHT22
  • ماژول ساعت RTC – DS3231

ثبت اطلاعات مانیتورینگ دما

مدار پروژه ثبت دما با برد پیکو

من از ماژول DHT22 و RTC – DS3231 همراه با برد Raspberry Pi Pico استفاده می کنم. اتصالات بین سنسور دما و پیکو ساده هست. پایه های تعذیه DHT22 را به 3.3 ولت و GND برد پیکو متصل کنید. پایه داده را نیز به پایه 15 متصل کنید. برای اتصال ماژول ساعت هم بعد ازاتصال پایه های تغذیه، پین های SDA و SCL را به پایه های مشابه (SCL و SDA) برد Pico متصل می کنید.

  • رزبری پای پیکو یک برد کوچک، سریع و همه کاره است که توسط Raspberry Pi توسعه یافته است. این برد با استفاده از RP2040 که یک میکروکنترلر جدید است و از محیط پایتون پشتیبانی می کند ساخته شده است. Pico از Arm Cortex (پردازنده) استفاده می کند که برای برنامه های کوچک و مقرون به صرفه طراحی شده است. Pico با طیف گسترده ای از امکانات جانبی مثل I/O، UART، I2C، SPI و … همراه شده است.
  • DHT22 یک سنسور دما و رطوبت دیجیتال و کم هزینه است. دما و رطوبت هوای اطراف را با نرخ تازه سازی 2 ثانیه اندازه گیری می کند. DHT22 با ولتاژ 3 تا 5 ولت کار می کند و مصرف آن فقط 2.5 میلی آمپر هست. میتواند محدوده دمایی -40 تا +80 را با دقت 0.5 درجه اندازه گیری کند و 100% محدوده رطوبت را با دقت 2 تا 5 درصد اندازه گیری میکند.
  • ماژول DS3231 RTC برای اندازه گیری زمان و تاریخ استفاده می شود و بر روی پروتکل I2C کار می کند.

موارد موجود در فایل : سورس کامل

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *