آموزش پروتئوستکنولوژی

شبیه سازی عملکرد استپر موتور در پروتئوس

موضوع امروز در مورد کنترل استپر موتور است و نحوه طراحی مدار کنترل موتور پله ای در نرم افزار پروتئوس را می بینیم. موتورهای پله ای معمولاً دو نوع هستند و تفاوت اصلی این دو در تعداد سیم هایی است که برای کنترل آنها استفاده می شود. بیشتر موتورهای پله ای ها از 6 سیم برای کنترل استفاده می کنند اما تعداد کمی از آنها دارای 4 سیم برای کنترل هستند. امروز نگاهی به استپر موتور 6 سیمی خواهیم داشت.

قسمت قبل: کنترل موتور DC در نرم افزار پروتئوس

در موتور پله ای الکترومغناطیس هایی وجود دارند که وقتی به آنها ولتاژ می دهیم قطبی می شوند و وقتی ولتاژ را حذف می کنیم غیرقطبی می شوند. این الکترومغناطیس‌ها مانند یک استاتور عمل می‌کنند و وقتی یک طرف مغناطیسی می‌شود، روتور را به سمت خود جذب می‌کنند و سپس باید طرف دیگر را قطبی کرده و دیگری را غیرقطبی کنیم و اگر ترتیب درست باشد، موتور شروع به حرکت می‌کند.

مدار کنترل استپر موتور در Proteus

اول از همه، دو جزء زیر را از کتابخانه Proteus در فضای کاری اضافه کنید.

مدار کنترل استپر موتور در Proteus

حالا مدار را مطابق شکل زیر طراحی کنید:

مدار کنترل استپر موتور در Proteus

این مدار برای درک نحوه شبیه سازی استپر موتور در پروتئوس است. حالا من چهار Logic State را در مدار اضافه کرده ام، وقتی هر کدام را یک می کنم، استاتور قطبی می شود و روتور موتور به سمت آن استاتور جذب می شود و شروع به حرکت می کند.

در سری تصاویر زیر، حرکت موتور را در جهت عقربه های ساعت نشان داده ام.

حالت های مختلف استپر موتور در پروتئوس

اکنون همانطور که در تصاویر بالا می بینید، موتور در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند زیرا من ولتاژ را در جهت عقربه های ساعت تامین می کنم.
حال، اگر ترتیب ولتاژ اعمال شده را برعکس کنم، موتور نیز جهت خود را برعکس کرده و در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کند.

سرعت موتور به سرعت این تغییر ولتاژهای متوالی بستگی دارد. اگر این ولتاژها را با تأخیر تغییر دهید، موتور به کندی حرکت می کند و اگر آنها را سریع و مداوم تغییر دهید، موتور بسیار سریع می چرخد ​​یعنی دور موتور افزایش می یابد.

کنترل استپر موتور با میکروکنترلر

حال برای کنترل این موتور با استفاده از استپر موتور کافی است این سیم ها را با چهار پایه میکروکنترلر وصل کرده و در برنامه نویسی یک ولتاژ ترتیبی اعمال کنید و موتور کاملاً روان کار می کند. میتوانید مقاله کنترل استپر موتور با آردوینو و کنترل استپر موتور با AVR را مشاهده کنید. امیدوارم اکنون ایده طراحی یک مدار درایو موتور پله ای در Proteus را داشته باشید.

قسمت بعد: شبیه سازی سروو موتور در پروتئوس

لطفا نظر بدید، ممنون

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.