آموزش رزبری پای

آموزش ساخت سرور NAS با رزبری پای و سامبا

رزبری پای رایانه ای با اندازه بسیار کوچک است که تقریباً تمام ویژگی های یک رایانه عادی از جمله درگاه USB ، پورت LAN ، خروجی صوتی / تصویری ، پورت HDMI و … را دارد. این دستگاه همچنین دارای اتصال بلوتوث و Wi-Fi است که باعث می شود در ساخت سرورهای مختلف آنلاین مانند وب سرور ، سرور رسانه ، سرور چاپی ، سرور Plex و … انتخاب مناسبی باشد. بنابراین در اینجا ما با استفاده از NAS سروری ایجاد میکنیم که میتوانید هر وسیله ذخیره سازی را به رزبری پای وصل کرده و با استفاده از هر رایانه متصل در همان شبکه، به آن دسترسی داشته باشید. با استفاده از NAS میتوانید پرونده ها و پوشه ها را بدون اتصال واقعی دستگاه ذخیره به سیستم مورد نظر اشتراک بگذارید و به آن ها دسترسی داشته باشید.

روش های مختلفی برای ساخت NAS با رزبری پای وجود دارد. یکی از روش های نصب OpenMediaVault OMV و NAS4Free است. این ها به صورت رایگان در دسترس هستند و می توانید با قرار دادن آن ها در کارت SD به راحتی آن ها را نصب کرد. پس از نصب ، می توانید با وارد کردن آدرس IP رزبری پای در مرورگر وب ، به راحتی با استفاده از UI مبتنی بر وب ساده به رسانه دسترسی پیدا کنید.

فیلم آموزش در انتهای صفحه قرار داده شده است.

در این آموزش ، Samba را در سیستم عامل Raspbian نصب خواهیم کرد. سامبا یک پیاده سازی مجدد hc پروتکل شبکه SMB است که کامپیوتر های لینوکس را با سیستم های مبتنی بر MAC و ویندوز ادغام می کند. پروتکل دیگری به نام CIFS (سیستم مشترک فایل پرونده اینترنت) وجود دارد که fvhd اجرای پروتکل SMB است. امروزه از CIF یا SMB به صورت متناوب استفاده می شود ، اما بیشتر افراد از اصطلاح SMB استفاده می کنند.

نصب سرور پرونده سامبا آسان است ، که این امر آن را به یکی از بهترین راه حل ها برای تنظیم NAS ، به خصوص با دستگاه ویندوز تبدیل می کند. بنابراین در اینجا سامبا را بر روی Raspberry Pi نصب و پیکربندی می کنیم تا آن را به یک سرور فایل تبدیل کنیم.

برای یادگیری کامل آردوینو (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط با اندروید، ساخت ربات) ، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

همچنین اگر میخواهید الکترونیک را با فیلم های آموزشی یاد بگیرید، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

تنظیم سرور Samba File در رزبری پای

1. قبل از نصب بسته های SMB اطمینان حاصل کنید که Raspberry pi بروز باشد.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

2. حالا بسته های سامبا را با استفاده از دستور زیر نصب کنید.

sudo apt-get install samba samba-common-bin

3. سپس یک پوشه ایجاد کرده و آن را در حافظه شبکه به اشتراک بگذارید. این پوشه می تواند در هر مکانی از جمله دستگاه های ذخیره سازی خارجی باشد. در این آموزش ، پوشه ای را در کاربر «pi» ایجاد خواهیم کرد اما می توان آن را در دستگاه های خارجی متصل به pi با استفاده از همان مراحل که در زیر ذکر شد ، ایجاد کرد.

mkdir /home/pi/shared

4. اکنون این پوشه را با استفاده از سرور سامبا به اشتراک بگذارید. برای تنظیم این موضوع ، باید پرونده پیکربندی سامبا “smb.conf” را اصلاح کنیم. این پرونده شامل کلیه تنظیمات اشتراک رسانه است.

مطلب پیشنهادی:  آموزش نصب Kodi روی رزبری پای با سیستم عامل رزبیان

پرونده را با استفاده از دستور زیر باز کنید

sudo nano /etc/samba/smb.conf

5. در این پرونده به دنبال “##### Authentication #####” بگردید و در زیر آن متن زیر را قرار دهید.

security = user

تنظیم سرور Samba File در رزبری پای

اکنون ، به پایین این پرونده بروید و خطوط زیر را در آنجا قرار دهید.

[NAS]
path = /home/pi/shared
writeable=Yes
create mask=0777
directory mask=0777
public=no

ساخت سرور ناس با رزبری پای

[NAS] آدرس و سایر تنظیمات مربوط به پوشه های مشترک را تعریف می کند. به عنوان مثال ، پوشه های به اشتراک گذاشته شده در این آدرس خواهند بود: //raspberrypi/NAS و این آدرس در مراحل بعدی هنگام جستجو در شبکه موجود در رایانه ویندوز استفاده خواهد شد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
  • path” : این گزینه حاوی آدرس دایرکتوری است که به اشتراک گذاشته می شود.
  • writeable” : این گزینه به کاربر امکان می دهد که پرونده ها را در پوشه اضافه کند ، اگر این گزینه روی Yes تنظیم شده باشد ، هرکسی می تواند در این پوشه بنویسد.
  • create mask” و “directory mask” : این گزینه مجوزهای مربوط به پرونده ها و پوشه ها را تعیین می کند و تنظیم این با شماره 0777 به کاربران امکان خواندن ، نوشتن و اجرای آن را می دهد.
  • public” : از این گزینه برای دادن مجوز به هر کاربر برای دسترسی به پوشه ها استفاده می شود و در صورت تنظیم “No” ، پس از آن رزبری پای به یک کاربر معتبر برای دسترسی به پوشه های مشترک نیاز دارد.

6. حالا پرونده “smb.conf” را با استفاده از ctrl + x ذخیره کرده و کلید enter را بزنید. در مرحله بعدی ، یک کاربر برای سرور سامبا در Pi ایجاد کنید تا به درایو شبکه اشتراکی متصل شوید.

ما یک کاربر با نام “pi” درست خواهیم کرد (می توانید هر نامی که میخواهید بگذارید) و رمزعبور را تنظیم کنید. برای تنظیم کاربر دستور زیر را اجرا کنید.

sudo smbpasswd -a pi

ایجاد شبکه دسترسی به فایل با Raspberry pi

7. به عنوان مرحله آخر ، سرویس سامبا را مجدداً بارگیری کنید تا تغییرات پیکربندی بارگیری شود. دستور زیر را برای راه اندازی مجدد سامبا اجرا کنید.

sudo systemctl restart smbd

اکنون ، برای به اشتراک گذاشتن پرونده ها و پوشه ها ، اطمینان حاصل کنید که Raspberry Pi را با همان شبکه Wi-Fi وصل کنید که لپ تاپ / رایانه شخصی شما وصل شده است.

اتصال ویندوز به سرور سامبا رزبری پای

1. برای دسترسی به پرونده ها و پوشه ها در سیستم ویندوز ، باید آدرس رسانه مشترک را قرار دهیم. به My Computer بروید سپس بر روی تب Computer کلیک کنید و مطابق شکل زیر بر روی گزینه “Map network drive” کلیک کنید.

اتصال ویندوز به سرور سامبا رزبری پای

2. حالا آدرس را \\raspberrypi\NAS بگذارید. NAS را با نامی که هنگام تنظیم سامبا در رزبری پای قرار دادید جایگزین کنید و مطابق شکل زیر بر روی Finish کلیک کنید. در صورت عدم موفقیت در ارتباط ، آدرس IP را به جای raspberrypi در آدرس وارد کنید. می توانید با استفاده از دستور “hostname –I” آدرس IP را بیابید.

اتصال به فایل های رزبری پای از ویندوز

3. در مرحله بعد ، اطلاعاتی را که قبلاً با استفاده از smbpasswd تنظیم کرده اید ، وارد کنید. من نام کاربری را pi و پسورد را روی raspberry تنظیم کردم.

مطلب پیشنهادی:  پروژه شناسایی چهره با OpenCV و رزبری پای

وارد کردن اطلاعات رزبری پای در ویندوز

4. اکنون ، می توانید همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید ، شبکه اشتراکی و پرونده ها را در پوشه مشترک مشاهده کنید. می توانید هر چیزی را در این پوشه قرار دهید و خواهید دید در رزبری پای هم این فایل ها قرار میگیرند.

ایجاد شبکه با ویندوز و رزبری پای

هر دستگاه خارجی مانند هارد دیسک یا کارت SD فقط با رعایت مراحل فوق می تواند از طریق شبکه به اشتراک گذاشته شود. بنابراین اینگونه می توان Raspberry Pi را به سرور File تبدیل کرد. فیلم زیر به شما در درک این آموزش کمک میکند.

میخواهید آردوینو را به صورت فیلم، و پروژه محور یاد بگیرید؟

دوره آموزش آردوینو

میخواهید الکترونیک را با فیلم های آموزشی یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *