آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

نورپردازی درخت کریسمس با نئو پیکسل و آردوینو

برای تزئین درخت کریسمس همیشه از لامپ های معمولی استفاده میشود. بیایید اینبار از تزئینات حرفه ای تر با آردوینو، با نوار LED نئو پیکسل، ماژول صوتی JQ6500 و سنسور PIR استفاده کنیم. سنسور PIR برای تشخیص حرکت، ماژول صدای JQ6500 برای پخش سرود کریسمس و نئو پیکسل برای روشن کردن درخت کریسمس استفاده می‌شود.

مدار تزئین درخت کریسمس با آردوینو

شماتیک مدار کامل درخت کریسمس تزئینی مبتنی بر آردوینو در زیر آورده شده است. مدار بسیار ساده است زیرا فقط باید یک سنسور PIR، ماژول صوتی JQ6500 و نوار LED Neo-Pixel را به آردوینو وصل کنیم. پروژه کامل توسط یک باتری 12 ولت تغذیه می شود. مغز مدار آردوینو نانو است. سنسور PIR برای تشخیص حضور یک فرد استفاده می شود. دو پایه از سه پایه این سنسور یعنی Vcc و GND به 5 ولت و GND آردوینو متصل می شوند. پین ​​دیتا به D5 آردوینو نانو و پین دیتا نوار نئو پیکسل به پایه D2 آردوینو نانو وصل شده است.

مدار تزئین درخت کریسمس با آردوینو

ماژول JQ5600 MP3 یک ماژول با ولتاژ عملکرد 3.3 است، بنابراین نمی توانید آن را مستقیماً به پین ​​های IO آردوینو وصل کنید، اما خوب است که از خط برق 5 ولت آردوینو تغذیه شود. پایه های RX و TX ماژول MP3 به پایه دیجیتال 9 و 8 آردوینو نانو متصل می شوند. یک مقاومت 1kΩ بین پین دیجیتال آردوینو 9 و ماژول MP3 RX قرار داده شده است تا ولتاژ را از 5 ولت آردوینو کاهش دهد.

قطعات مورد نیاز

 • آردوینو نانو
 • نوار LED نئو پیکسل
 • سنسور PIR
 • ماژول صدای صوتی JQ6500
 • بلندگو 8Ω و 0.5 وات
 • رگولاتور ولتاژ 7805
 • 2 عدد خازن 10μf

برنامه نویسی آردوینو نانو برای درخت کریسمس تزئینی

هنگامی که اتصالات سخت افزاری را آماده کردیم، می توانیم آردوینو را به کامپیوتر خود متصل کرده و برنامه نویسی را شروع کنیم. کد کامل این پروژه در پایین این صفحه در فایل دانلودی قرار داده شده است. می توانید آن را مستقیماً در برد آردوینو خود آپلود کنید. با این حال، اگر کنجکاو هستید که بدانید کد چگونه کار می کند، ادامه مطلب را بخوانید.

برنامه نویسی آردوینو نانو برای درخت کریسمس تزئینی

کد از کتابخانه های JQ6500_Serial.h، Adafruit_NeoPixel.h و SoftwareSerial.h استفاده می کند. کتابخانه SoftwareSerial به همراه Arduino IDE از پیش نصب شده است. کتابخانه سریال JQ6500 و کتابخانه Adafruit_NeoPixel.h را باید نصب کنید. برای نصب کتابخانه در آردوینو به Sketch > Include Library > Manage Libraries بروید. سپس عبارت «Adafruit Neo» را در کادر جستجو جستجو کنید و کتابخانه «Adafruit Neopixel» را دانلود و نصب کنید.

طبق معمول کد را با فراخوانی کردن تمام کتابخانه های مورد نیاز و تعریف تمام پین های استفاده شده در این پروژه شروع میکنیم.

#include <Arduino.h>
#include <SoftwareSerial.h>
#include <JQ6500_Serial.h>
#include <Adafruit_NeoPixel.h>

پس از آن، یکک شی برای NeoPixel ایجاد میکنیم، جایی که پارامتر اول تعداد پیکسل های نوار NeoPixel و پارامتر دوم پین Arduino است که نوار LED به آن وصل شده است.

Adafruit_NeoPixel strip(PIXEL_COUNT, PIXEL_PIN, NEO_GRB + NEO_KHZ800);

سپس در داخل تابع setup() پین های ورودی-خروجی را مقداردهی اولیه میکنیم و همچنین مانیتور سریال و ماژول صوتی JQ6500 را راه اندازی میکنیم.

pinMode(sensor, INPUT);
mp3.begin(9600);
mp3.reset();
mp3.setVolume(50);
mp3.setLoopMode(MP3_LOOP_NONE);
strip.begin();

ابتدا در داخل حلقه loop، حالت رنگین کمان نوار LED Neo-Pixel را شروع می کنیم و سپس وضعیت سنسور PIR را می خوانیم. حال اگر وضعیت سنسور PIR HIGH باشد، تابع mp3.play() را برای پخش آهنگ Merry Christmas فراخوانی می کنیم و همچنین حالت Neo-Pixel را به حالت theaterChaseRainbow تغییر می دهیم.

void loop(){
  rainbow1(10);
   val = digitalRead(sensor);
   Serial.print(val);
   if (val == HIGH) {
    mp3.playFileByIndexNumber(1);
    theaterChaseRainbow(50);
    delay(7000);
   } 
}

تست ستاره کریسمس با نئوپیکسل و پخش آهنگ

پس از آماده شدن کد و سخت افزار، کد را در آردوینو نانو آپلود کنید. پس از آن همه چیز را در داخل محفظه مطابق تصویر زیر قرار دهید:

تست ستاره کریسمس با نئوپیکسل و پخش آهنگ

راه اندازی نئو پیکسل با آردوینو

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

اکنون با استفاده از یک آداپتور 12 ولت مدار را روشن کنید، Neopixel در حالت رنگین کمان شروع به روشن شدن می‌کند و زمانی که سنسور PIR فردی را شناسایی کرد آهنگ “Merry Christmas” را پخش می‌کند و همچنین حالت Neo-Pixel را از Rainbow به Theaterchase تغییر می‌دهد.

موارد موجود در فایل : سورس و کتابخانه

دانلود فایل های پروژه

5/5 - (1 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.