آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

مدار مختل کننده امواج موبایل (قطع آنتن تلفن همراه)

در این مقاله میخواهیم مدار قطع کننده آنتن تلفن های همراه را بسازیم. مدار مختل کننده امواج موبایل برای مسدود کردن استفاده از موبایل در یک محیط استفاده میشوند.

مدار مسدود کننده موبایل یا مدار جمر تلفن همراه ابزار یا وسیله ای است که می تواند از دریافت سیگنال توسط تلفن های همراه جلوگیری کند. اساساً مدار مختل کننده امواج موبایل یک فرستنده RF است که سیگنال های رادیویی را در محدوده فرکانسی (یا مشابه) GSM پخش می کند.

هشدار: هرچند مدار های ارائه شده در محدوده یک خانه کار میکنند اما باید بدانید مسدود کردن یا پارازیت سیگنال های رادیویی در اکثر کشورها غیرقانونی است و نیاز به مجوز دارد.

من دو مدار قطع آنتن موبایل طراحی کرده ام که اولی با استفاده از آی سی تایمر 555 و دیگری با استفاده از اجزای فعال و غیرفعال ساخته شده است.

مدار 1: مدار مختل کننده امواج موبایل با 555

مدار اختلال در امواج موبایل با استفاده از آی سی تایمر 555 در تصویر زیر نمایش داده شده است.

مدار مختل کننده امواج موبایل با 555

قطعات مورد نیاز

 • آی سی تایمر 555
 • مقاومت – 5.6KΩ، 6.8KΩ، 10KΩ، 82KΩ و 2 عدد 220 اهم
 • خازن – 2pF، 3.3pF، 4.7pF، 47pF، 0.1μF، 4.7μF، 47μF
 • خازن تریمر 30pF
 • LED
 • کویل 3 دور 24 AWG و 4 دور 24 AWG
 • آنتن 15 دور 24 AWG
 • ترانزیستور BF495
 • کلید ON/OFF
 • باتری 9 ولت

نحوه کار مدار مختل کننده

پس از ساختن این مدار بر روی یک برد سوراخ دار ساده و تامین برق آن، یک تلفن همراه را نزدیک مدار قرار داده ام (هنوز سوئیچ را روشن نکرده ام). قبل از روشن کردن برق، تلفن همراه من قادر بود آنتن شبکه را تشخیص دهد. وقتی مدار را روشن کردم، نوارهای سیگنال گوشی شروع به کم شدن کردند.

نحوه کار مدار مسدود کردن انتن موبایل

توجه داشته باشید:

 1. این مدار در برد 100 متر کار می کند یعنی می تواند سیگنال های تلفن های همراه را تا شعاع 100 متر مسدود کند.
 2. استفاده از این نوع مدارها در اکثر کشورها ممنوع است. استفاده از این مدار غیرقانونی است و اگر با استفاده از این مدار گرفتار شوید، ممکن است مبلغ زیادی جریمه بدهید.
 3. این مدار را می توان را میتوان برای مسدود کردن امواج تلویزیون و برای اسباب بازی های کنترل از راه دور یا … استفاده کرد.

مدار 2: مدار قطع آنتن تلفن همراه

در تصویر زیر شماتیک مدار قطع کننده آنتن تلفن همراه با استفاده از قطعات فعال و غیرفعال ساده را مشاهده میکنید. نحوه کار این مدار در ادامه توضیح داده میشود.

مدار قطع آنتن تلفن همراه

نحوه کار مدار قطع آنتن موبایل

اگر به مدار فوق دقت کنید، درک و تحلیل نحوه کار آن ساده است. هر مدار ایجاد پارازیت دارای 3 مدار مهم است. این سه مدار عبارتند از:

 • تقویت کننده RF
 • نوسانگر ولتاژ کنترل شده
 • مدار تنظیم

بنابراین ترانزیستور Q1، خازن های C4 و C5 و مقاومت R1 مدار تقویت کننده RF را تشکیل می دهند. این سیگنال تولید شده توسط مدار تنظیم شده را تقویت می کند. سیگنال تقویتی از طریق خازن C6 به آنتن داده می شود. خازن C6 در حقیقت DC را حذف می کند و فقط به سیگنال AC که در هوا منتقل می شود اجازه می دهد.

هنگامی که ترانزیستور Q1 روشن می شود، مدار تنظیم شده متصل به کلکتور روشن می شود. مدار تنظیم شده از خازن C1 و سلف L1 تشکیل شده است. این مدار تنظیم شده به عنوان یک نوسان ساز با مقاومت صفر عمل می کند.

این نوسان ساز یا مدار تنظیم شده فرکانس بسیار بالایی را با حداقل تلفات تولید می کند. هم سلف و هم خازن مدار تنظیم شده در فرکانس تشدید خود نوسان می کنند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

عملیات مدار تنظیم شده بسیار ساده و قابل درک است. هنگامی که مدار روشن می شود، ولتاژ توسط خازن با توجه به ظرفیت آن ذخیره می شود. وظیفه اصلی خازن ذخیره انرژی الکتریکی است. هنگامی که خازن به طور کامل شارژ شد، به شارژ اجازه می دهد تا از طریق سلف جریان یابد. می دانیم که سلف برای ذخیره انرژی مغناطیسی استفاده می شود. هنگامی که جریان از طریق سلف عبور می کند، انرژی مغناطیسی را با این ولتاژ در خازن ذخیره می کند و کاهش می یابد، در برخی موارد انرژی مغناطیسی کامل توسط سلف ذخیره می شود و شارژ یا ولتاژ خازن صفر می شود.

بار مغناطیسی از طریق سلف کاهش می یابد و جریان خازن را به صورت قطبیت مخالف یا معکوس شارژ می کند. دوباره پس از مدتی، خازن کاملاً شارژ می شود و انرژی مغناطیسی در سراسر سلف کاملاً صفر می شود. دوباره خازن به سلف شارژ می دهد و صفر می شود. بعد از مدتی سلف به خازن شارژ می دهد و صفر می شود و نوسان می کند و فرکانس تولید می کند.

بازخورد یا تقویت ارائه شده توسط تقویت کننده RF، فرکانس تولید شده توسط مدار تنظیم شده، سیگنال نویز تولید شده توسط خازن های C2 و C3 ترکیب، تقویت شده و به هوا منتقل می شود.

تلفن همراه در فرکانس 450 مگاهرتز کار می کند. برای مسدود کردن این فرکانس 450 مگاهرتز، ما باید فرکانس 450 مگاهرتز را با مقداری نویز تولید کنیم که به عنوان یک سیگنال مسدود کننده ساده عمل می کند، زیرا گیرنده تلفن همراه نمی تواند بفهمد که کدام سیگنال دریافت شده است. با این کار می توانیم از رسیدن سیگنال امواج موبایل به تلفن های همراه جلوگیری کنیم.

5/5 - (3 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.