آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

ساخت آمپلی فایر صوتی هدفون و اسپیکر با آپ امپ

سلام. ساخت آمپلی فایر صوتی هدفون و اسپیکر بلندگو با آپ امپ LM386 (آموزش کامل طراحی تقویت کننده صدا) را آماده کردیم.

آموزش مدار تقویت کننده صدا با Op-amp LM386

در این پروژه آنالوگ، ما قصد داریم یک هدفون / تقویت کننده صوتی بسازیم. این پروژه عمدتاً برای تقویت سیگنال صوتی هدفون طراحی شده است ، اما می توانیم چند تغییر کوچک، از این مدار برای تقویت ساب ووفر یا خروجی بلندگو نیز استفاده کنیم.

هنگامی که از هدفون با دستگاه صوتی خود مانند تلفن همراه ، لپ تاپ ، FM و غیره استفاده می کنیم ، قدرت آن برای کاربر عادی کافی است اما برای شنوندگان موسیقی با صدای بلند کافی نیست و یا بعضی اوقات از صدای بعضی از دستگاه ها صدای بسیار کمی می گیریم. برای رفع این مشکلات ، ما این ابزارهای سرگرمی مفید یعنی تقویت کننده هدفون را ساخته ایم. این مدار همچنین می تواند به عنوان تقویت کننده صوتی برای تقویت خروجی Subwoofer استفاده شود و از طریق یک باتری قابل حمل قابل استفاده است ، بنابراین کاربر می تواند آن را در هر کجا و در آن حمل کند. جزئیات کامل را در زیر بررسی کنید.

قطعات مورد نیاز

 1. IC آپ امپ LM386 – دو عدد
 2. جک نری و  مادگی 3.5 میلی متری صدا – دو عدد
 3. مقاومت 100 کیلو اهم – دو عدد
 4. مقاومت 22 کیلو اهم – دو عدد
 5. مقاومت 1 کیلو اهم
 6. مقاومت 10 اهم – دو عدد
 7. خازن 100nf – چهار عدد
 8. خازن 220uf – دو عدد
 9. خازن 100uf- سه عدد
 10. خازن 10uf – چهار عدد
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

نحوه کار مدار تقویت کننده صدای هدفون

این مدار تقویت کننده هدفون با استفاده از IC تقویت کننده صوتی LM386 ساخته شده است. این مدار به گونه ای ساخته شده است که کاربر نه تنها می تواند از آن به عنوان تقویت کننده هدفون استفاده کند بلکه می تواند یک اسپیکر ساب ووفر یا بلندگو معمولی (4 اهم) را نیز تقویت کند. برای جابجایی بین این دو حالت ، از سه جامپر استفاده کرده ایم. در اینجا ما از دو LM386 استفاده کرده ایم و کاربر می تواند از 3 ولت تا 9 ولت برای درایو این مدار استفاده کند. ما پیکربندی جامپر را در چهار مورد توضیح داده ایم تا هدفون یا بلندگو را کم یا زیاد تقویت کنید. ما برای نشان دادن موقعیت جامپر های آبی از نماد مستطیل قرمز کنار آنها استفاده کرده ایم ، برای پیکربندی جامپر ها از نماد قرمز پیروی کنید.

حالت های مختلف آمپلی فایر صوتی هدفون / بلندگو

حالت اول: برای استفاده به عنوان تقویت خروجی هدفون می توانیم جامپر ها را مطابق تصویر زیر تنظیم کنیم، در این حالت هر دو LM386 بطور مستقل برای بلندگوهای چپ و راست کار می کنند. کاربر می تواند با استفاده از دو پتانسیومتر میزان صدا را برای هر دو بلندگو هدفون به طور مستقل تنظیم کند.

ساخت آمپلی فایر صوتی هدفون با آپ امپ LM386

حالت دوم: مانند حالت اول (هدفون Apmlifer) است، فقط این بار ما از High بهره می گیریم. هنگامی که جامپر ها را مطابق شکل زیر تنظیم می کنیم ، مجدداً هر دو آی سی LM386 بطور مستقل برای بلندگوی چپ و راست کار می کنند اما با بهره بالا. کاربر می تواند با استفاده از دو پتانسیومتر ، میزان صدا را برای هر دو بلندگو هدفون به طور مستقل تنظیم کند.

نحوه کار مدار تقویت کننده صدای هدفون

حالت سوم: در این حالت می توانیم با تغییر موقعیت جامپر میانی از Subwoofer یا بلندگو (بلندگو 4 اهم / 8 اهم) استفاده کنیم. هنگامی که جامپر ها را مطابق تصویر زیر پیکربندی می کنیم، هر دو آی سی به صورت سری با کمترین بهره کار می کنند. کاربر می تواند حجم کلی را با استفاده از دو پتانسیومتر تنظیم کند. همچنین می توانید از هدفون استفاده کنید اما میزان صدا باید کم باشد ، در غیر این صورت در هدفون ممکن است آسیب ببیند.

آموزش مدار تقویت کننده صدا با Op-amp LM386

جالت چهارم: این حالت مانند حالت سوم است، این بار فقط ما به بهره زیاد می رسیم. ما می توانیم از Subwoofer یا بلندگو (بلندگو 4 اهم / 8 اهم) در این پیکربندی استفاده کنیم. هنگامی که جامپر ها را مطابق شکل زیر پیکربندی می کنیم ، هر دو آی سی به صورت سری با بهره بالا کار می کنند. کاربر می تواند حجم کلی را با استفاده از دو پتانسیومتر تنظیم کند. همچنین می توانید از هدفون در این تنظیمات استفاده کنید اما میزان صدا باید کم باشد ، در غیر این صورت در هدفون ممکن است آسیب ببیند.

برای دادن ورودی صوتی به این مدار تقویت کننده هدفون ، کاربر باید از کابل AUX استفاده کند که دارای جک صوتی 3.5 میلیمتری در هر دو طرف است. یک انتها به این مدار متصل می شود و دیگری به منبع صوتی مانند موبایل ، لپ تاپ و … در انتهای خروجی این مدار ، می توانید از هدفون یا Subwoofer و بلندگو استفاده کنید. به یاد داشته باشید که جامپر ها را مطابق آنچه در بالا توضیح داده شد ، تنظیم کنید.

شماتیک کامل مدار آمپلی فایر

در تصویر پایین شماتیک کامد مدار تقیت کننده صوتی را مشاهده میکنید.

شماتیک کامل مدار آمپلی فایر

در تصویر زیر تصویر PCB مدار آمپلی فایر صوتی را میبینید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

PCB مدار آمپلی فایر صدا

پایان.

4.2/5 - (8 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

3 نظر

 1. سلام. میشه بجای یکی از خروجی ها به عنوان ساب استفاده بشه؟

  1. سلام، در قسمت تماس با ما ایمیل نوشته شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.