آموزش الکترونیکبرق صنعتی

اتصال کوتاه برق چیست؟ دلیل اتصالی و پریدن فیوز

برق تقریباً همه چیز را در خانه های ما تامین می کند، و اگر به درستی از آن استفاده شود، نیروی مفیدی است. اما زمانی که الکتریسیته به سمت خود می رود، یک رویداد مخرب، خطرناک و ترسناک به نام اتصال کوتاه رخ میدهد. ما میتوانیم به راحتی از اتصالی شدن دو سیم برق و در نهایت پریدن فیوز برق جلوگیری کنیم.

اتصال کوتاه الکتریکی چیست؟

اتصال کوتاه یک وضعیت غیرعادی در یک مدار الکتریکی است که در آن جریان الکتریکی به جای دنبال کردن مدار اصلی، از یک مسیر ناخواسته و کوتاه‌تر عبور می‌کند. مدار الکتریکی دارای جریانی است که از کنتور برق خانه شروع میشود و دوباره به آن برمیگردد. این جریان پیوسته و ناگسستنی است. اقلام در طول مدار مانند پریزها و چراغ ها فقط از مدار انرژی الکتریکی را قرض می گیرند و مدار را قطع نمیکنند.

اتصال کوتاه الکتریکی چیست؟

برق دوست دارد در مسیری با کمترین مقاومت جریان یابد. مس که غالبا برای سیم‌های الکتریکی استفاده می‌شود رسانایی بسیار خوبی دارد. در حالی که موادی مانند چوب یا الیاف، مواد بسیار ناکارآمدی برای سیم‌کشی هستند زیرا در برابر الکتریسیته مقاومت می‌کنند و رسانای خوبی نیستند. حتی فولاد و آهن نیز مواد ضعیفی برای سیم کشی هستند، هرچند بهتر از چوب یا الیاف هستند.

مسیر طولانی برای بازگشت انرژی به زمین (GND) در مدار است. اما زمانی که مسیر کوتاه تری فراهم شود، الکتریسیته طبیعتاً به دنبال این مسیر می گردد (مسیری که کمترین مقاومت الکتریکی را داشته باشد) الکتریسیته بلافاصله مسیر خود را به سمت زمین (GND) در این مسیر کوتاه تر و آسان تر تغییر می دهد.

چرا اتصال کوتاه خطرناک است؟

هنگامی که بدن انسان به عنوان مسیر با کمترین مقاومت مشخص می شود، جریان الکتریکی برق از بدن عبور می کند. اتصال کوتاه می تواند باعث جراحت یا مرگ در اثر شوک الکتریکی، برق گرفتگی یا آتش سوزی شود. انرژی زیادی در طول یک اتصال کوتاه منتقل میشود که باعث ایجاد قوس الکتریکی و دمای بسیار بالا می شود که می تواند پلاستیک ها را ذوب کند یا مواد قابل اشتعال مانند چوب یا پارچه را آتش بزند.

دلیل پریدن فیوز برق

زمانی که اتصال کوتاه رخ میدهد، جریان بسیار زیادی با سرعت بالا عبور میکند، این جریان بالا باعث میشود برق مصرفی از حد فیوز گذر کند. مثلا زمانی که جریان اتصال کوتاه، از واحد آمپر فیوز (مثلا 25 آمپر) گذر کند، فیوز میپرد و مدار را قطع میکند تا از آسیب های جانبی جلوگیری شود.

اتصال کوتاه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • حیوانات موذی یا آفاتی که سیم می جوند
 • تماس آب یا مایعات دیگر با سیم کشی برق
 • اتصالات شل در جعبه برق
 • پریزهای قدیمی یا آسیب دیده، سوئیچ ها، چراغ ها، لوازم خانگی یا سایر وسایل الکتریکی
 • میخ ها یا پیچ ها که دیوارها را سوراخ می کنند و با سیم ها تماس پیدا می کنند
 • خراب شدن روکش کابل برق
 • افزایش جریان برق

دلیل پریدن فیوز برق

انواع اتصال کوتاه

 • اتصال کوتاه معمولی: در یک اتصال کوتاه معمولی، یک سیم برقی، یک سیم خنثی را لمس می کند. بلافاصله مقاومت کاهش می یابد و جریان در مسیر دیگری شروع به حرکت می کند.
 • اتصال کوتاه خطای زمین: در اتصال کوتاه خطای زمین، یک سیم برقی با بخش زمینی (GND) جعبه، دستگاه، پریز، سیم GND لخت یا هر چیز دیگری که توسط مدار الکتریکی تامین می‌شود، برخورد می‌کند.

نشانه های اتصال کوتاه

مدارهای کوتاه قبلی: اتصال کوتاه اغلب تا لحظه وقوع نشانه ای از خود اعلام نمی کند. اگرچه در برخی موارد، ممکن است یک علامت هشدار دهنده از اتصال کوتاه قبلی وجود داشته باشد.

این علامت هشدار دهنده ممکن است به شکل سیم ذغالی یا کلید نور باشد. اگر اتصال کوتاه اخیرا اتفاق افتاده باشد، ممکن است بوی فلز را حس کنید. یا ممکن است بوی پلاستیک یا لاستیک سوخته را حس کنید.

اتصال کوتاه مداوم: هنگامی که یک اتصال کوتاه اتفاق می افتد، قطع کننده مدار معمولا باعث خاموش شدن مدار می شود. گاهی اوقات، جرقه ها و نور روشن وجود دارد که دیده میشود. همچنین صدای زاپینگ بلند یا بوم می تواند با اتصال کوتاه همراه باشد. دستگاهی که با جریان الکتریکی تغذیه می شود کار نمی کند. پریزهای GFCI خاموش خواهند شد.

اگر در حال لمس دستگاه هستید یا اگر بدن شما اتصال کوتاه شده است، ممکن است شوک الکتریکی و اغلب سوختگی ناشی از گرمای شدید دریافت کنید.

نحوه رفع اتصالی برق

هشدار: جعبه فیوز برق یا جعبه های قطع کننده مدار می توانند خطرناک باشند. در صورت خاموش بودن فیوز ها، سر های آنها میتواند برق داشته باشد بنابراین کاملا نکات ایمنی را رعایت کنید.

ایزوله کردن مدار: مدار را شناسایی کنید. مطمئن شوید که فقط با مدار مورد نظر سروکار دارید. کلیدهای مدار برای شناسایی مدار خاموش شدند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

ایزوله کردن مدار

مدار را برای کار ایمن کنید: قطع کننده مدار را خاموش و خارج کنید.

مدار را برای کار ایمن کنید

لیست دستگاه ها: همه دستگاه‌های موجود در مدار، از جمله پریزها، سوئیچ‌ها، لوازم خانگی، چراغ‌ها، سیستم‌های تهویه مطبوع و غیره را شناسایی کنید.

لیست برداری از دستگاه ها

دستگاه ها را بررسی کنید: بیرون هر دستگاه را در مدار بررسی کنید. به دنبال فیوزهای سوخته در دستگاه های جداگانه باشید. به دنبال نشانه های اتصال کوتاه باشید: بوی تند، پلاستیک ذوب شده یا آثار سوختگی.

بررسی دستگاه های برقی

خروجی دمیده با آثار سوختگی روی صفحه: به داخل دستگاه ها نگاه کنید. سیم های هر دستگاه را بررسی کنید. جعبه های برق را باز کنید و اتصالات را بررسی کنید. به جعبه های اتصالی که به دستگاه ها متصل نیستند نگاه کنید. لامپ ها را بردارید و به داخل لامپ ها و داخل جعبه های برق آنها نگاه کنید.

خارج کردن پریز سوخته

کابل ها را در دیوارها بررسی کنید: هرجایی که می توانید، سیم های بین دستگاه ها را بررسی کنید. از آنجایی که سیم ها معمولاً در دیوارها بسته می شوند،این عمل ممکن است دشوار باشد.

بررسی کابل پریز ها

4.7 (3 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

5 نظر

 1. مرسی معنی اتصال کوتاهو واقعا خوب از طریق عکس رسوندید

  1. سلام عزیز
   خوشحالیم که براتون مفید بوده

 2. سلام
  اگر منبعی داشته باشیم که خروجی آن ۲ امپر باشه اگر به آن یک مصرف کننده ۲ امپری وصل کنیم و یکبار هم آن منبع را اتصال کوتاه کنیم از هر دو حالت ۲ امپر که نهایت خروجی منبع هست عبور میکنه فرق این دو با هم چی هست؟؟

 3. با سلام و ارادت. من چند شب پیش داشتم توی هال لوستر نصب میکردم که از بد شانسی کلاهک فلزی لوستر گیر کرد به سیمی که از سقف اویزون بود و جرقه زد و کل برق قطع شد. رفتم تو جعبه مینیاتوری دیدم کلید مینیاتوری مربوط به لامپها و مینیاتوری اصلی و مینیاتوری توی پارکینگ هر سه پریده. ولی مینیاتوری مربوط به پریزها و مینیاتوری مربوط به پریزهای اشپزخونه که مستقلن نپریدن. الان استرس گرفتم این اتصال کوتاهی که ایجاد شده در مسیر روشنایی ایا میتونسته در مسیر پریزها هم سرایت کرده باشه و به تجهیزات برقی اشپزخونه اسیب رسونده باشه. بازم عرض میکنم مینیاتوری پریزهای اشپزخونه جداست و اون نپریده بوده ولی تجهیزاتی مثل یخچال روشن بوده. ممنونم.

  1. سلام عزیز
   نگران نباشید مشکلی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *