تکنولوژی

مقایسه بلوتوث و وای فای (تفاوت تکنولوژی بلوتوث و وایفای)

هنگام ایجاد یک دستگاه جدید، استاندارد های بی سیم زیادی در اختیار شما قرار دارد. هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایب خاص خود است و انتخاب شما واقعاً به هدف شما بستگی دارد. در این مقاله می خواهیم سه استاندارد محبوب بی سیم از جمله: بلوتوث کلاسیک، بلوتوث کم انرژی (BLE) و WiFi Direct (ارتباط مستقیم به کمک وای فای) را بررسی کنیم.

نیاز به سرعت

اگر انتقال داده با سرعت بالا مهمترین نیاز برای دستگاه شما باشد، به احتمال زیاد WiFi Direct بهترین انتخاب خواهد بود. همه درباره WiFi شنیده اند، اما تعداد کمی از WiFi Direct باخبرند. WiFi استاندارد به نقطه دسترسی نیاز دارد. بنابراین اگر می خواهید داده ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کنید، باید از نقطه دسترسی عبور کند. WiFi Direct دارای مزایای سرعت WiFi بدون نیاز به نقطه دسترسی است. دقیقاً مانند بلوتوث می توان داده ها را مستقیماً از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کرد.

                     مقایسه سرعت
 استاندارد بی سیم  سرعت
 بلوتوث کم انرژی  1 مگابیت در ثانیه
 بلوتوث کلاسیک  2-3 مگابیت در ثانیه
 Wifi-Direct  100-250 مگابیت در ثانیه

حداکثر سرعت انتقال داده توسط WiFi Direct حدود 10 برابر سرعت قابل دستیابی با بلوتوث کلاسیک است. بنابراین، برای مثال، اگر دستگاه شما به پخش ویدئو، به ویژه فیلم با کیفیت بالا نیاز دارد، به سریعترین اتصال بی سیم ممکن نیاز خواهید داشت. هیچ راهی وجود ندارد که بلوتوث به اندازه کافی سریع باشد، بنابراین مطمئناً شما باید اتصال WiFi Direct را پیشنهاد دهید.

در انتهای دیگر طیف سرعت، بلوتوث کم انرژی ( که‌ بلوتوث هوشمند نیز نامیده می شود) است که حدود 2-3 برابر کندتر از بلوتوث کلاسیک یا 20 تا 30 برابر کندتر از WiFi Direct است. این نوع معمولا برای انتقال مقادیر کمی از داده های متناوب، مانند خواندن سنسور (دما، شتاب و…) یا شاید مختصات GPS استفاده می شود.

زمانی که شما نیاز دارید بطور مداوم داده ها را منتقل کنید، مانند پخش صوتی، معمولاً باید از بلوتوث کلاسیک استفاده کنید. بلوتوث کلاسیک برای کاربرد های پخش بعنوان یک جریان مداوم بهینه شده است، در مقابل BLE (بلوتوث کم مصرف) برای انتقال داده ها بصورت کوتاه و پشت سر هم بهینه شده است.

برای یادگیری کامل آردوینو ، روی دوره آموزش آردوینو و برای یادگیری کامل الکترونیک، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

با این حال، امکان استفاده از BLE برای پخش صوتی وجود دارد، اما نه با کیفیتی که بلوتوث کلاسیک دارد. به عنوان مثال، ارائه دهنده پشته بلوتوث Searan LLC می تواند با یک پشته بلوتوث LE که امکان پخش صدا را فراهم می کند شما را تامین کند.

محدوده انتقال

حداکثر محدوده WiFi Direct حدود 200 فوت است در حالی که برای بلوتوث (کلاسیک و کم انرژی) فقط 50 فوت است. افزایش محدوده WiFi Direct به دلیل استفاده توان انتقال بالاتر توسط WiFi Direct امکان پذیر است.

این داد و ستد داده روی عمر باتری اثر می گذارد و این افزایش قدرت انتقال یک باتری کوچک را خیلی سریعتر از یک استاندارد بلوتوث تخلیه می کند.

مطلب پیشنهادی:  آموزش کنترل سروو موتور با لانچ پد MSP430
  مقایسه دامنه
 بلوتوث کم   انرژی  معمولاً 50 فوت اما با گسترش دهنده دامنه تا 1500 فوت می باشد.
 بلوتوث کلاسیک  معمولاً 50 فوت اما با گسترش دهنده دامنه تا 3000 فوت می باشد‌
  Wifi-Direct  200 فوت

اما در برخی از موارد استثنا وجود دارد. اول از همه، در واقع کلاس های مختلفی از فرستنده های بلوتوث وجود دارد. بیشتر محصولات بلوتوث از فرستنده کلاس 2 با محدوده 50 فوت استفاده می کنند. اما می توان از فرستنده کلاس 1 با محدوده نزدیک به 300 فوت استفاده کرد. اما، دقیقاً مانند WiFi Direct، انتقال توان بالاتر به قیمت کاهش عمر باتری است.

با استفاده از مدار افزایش دهنده دامنه (که اغلب از یک گیرنده بسیار حساس تشکیل شده است) شما می توانید محدوده ای را که بلوتوث پوشش می دهد افزایش دهید. به عنوان مثال، ارائه دهنده ماژول بلوتوث Bluegiga، یک ماژول BLE محدوده بزرگ (BLE121LR) را با دامنه تا حدود 1500 فوت ارائه می دهد. آن ها همچنین یک ماژول محدوده بزرگ بلوتوث کلاسیک (WT41) با دامنه ای تا 3000 فوت ارائه می دهند.

استثنای دیگری نیز وجود دارد. در بعضی از کاربرد ها، این در واقع برای بلوتوث (حتی نوع کم انرژی) ممکن است تا محدوده بیشتری نسبت به WiFi Direct را در حالی که از انرژی بسیار کمی استفاده می کند تحت پوشش قرار دهد. این امر بخاطر یک ویژگی عالی به نام شبکه مش امکان پذیر است.

معمولاً برای ارسال داده ها از دستگاه A به دستگاه C شما باید یک ارتباط مستقیم بین A و C ایجاد کنید. اما با شبکه مش می توانید داده ها را از دستگاه A به دستگاه C از طریق دستگاه B ارسال کنید بنابراین اگر دستگاه B بین A و C باشد، سپس A و C می توانند دو برابر حد معمول فاصله داشته باشند. زیرا دستگاه B به عنوان یک رله عمل می کند یا در بسیاری از روش ها تقویت کننده سیگنال است.

این ایده را می توان گسترش داد و امکان ایجاد یک شبکه بزرگ با وسایل کم مصرف به هم پیوسته که در فاصله زیاد پراکنده شده اند، فراهم کرد. در حقیقت، حداکثر 65000 دستگاه با استفاده از مش می توانند به هم متصل شوند.

یک سازنده برجسته میکرو تراشه های بلوتوث به نام CSR از سال 2014، شبکه های مش را با تراشه های بلوتوث کم انرژی خود آغاز کرد. تاکنون آن ها تنها سازنده تراشه هایی هستند که مش با BLE( بلوتوث کم انرژی) را ارائه می دهند.

این امکان وجود دارد که یک پشته بلوتوث سفارشی ایجاد کنید تا بتواند شبکه مش را با تراشه های دیگر یا بلوتوث کلاسیک فراهم کند. ارائه دهنده پشته بلوتوث Searan توانایی اضافه کردن شبکه مش به پشته بلوتوث خود را دارد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

توان/ عمر باتری / اندازه باتری

سرعت بالاتر و محدوده انتقال مستقیم طولانی تر با مصرف توان بالاتر و در نتیجه عمر باتری کمتر ارتباط دارد. بنابراین اگر طول عمر باتری یا اندازه باتری برای دستگاه شما مهم است، مصرف توان بسیار مهم می شود.

بلوتوث کم انرژی (BLE) برنده اصلی مصرف توان کم است. این نرم افزار در درجه اول برای کاربرد های اینترنت اشیاء طراحی شده است که بسیاری مواقع نیاز به استفاده از یک باتری تک ساعته دارند. دستگاه BLE می تواند برای یک یا دو سال با یک باتری ساعت کار کند. این امر عمدتاً امکان پذیر است زیرا این نوع محصولات فقط بعضی اوقات استفاده می شوند. به عنوان مثال، یک دستگاه BLE ممکن است فقط 1 ثانیه در دقیقه داده ارسال کند. این بدان معناست که دستگاه برای 59/60 = 98.3٪ از زمان بیکار است.

مطلب پیشنهادی:  جی پی اس GPS چیست؟ معنی و تحقیق GPS

سازگاری

اگر سازگاری با تلفن های هوشمند قدیمی برای محصول شما بسیار مهم است، پس بلوتوث کلاسیک می تواند بهترین انتخاب باشد. همه تلفن های هوشمند از بلوتوث کلاسیک پشتیبانی می کنند اما فقط تلفن های نسبتاً جدیدتر از BLE و WiFi Direct پشتیبانی می کنند.

مقایسه دامنه
 بلوتوث کم انرژی  همه نسخه ها  همه نسخه ها
 بلوتوث کلاسیک  نسخه 4.3 یا بالاتر  نسخه 4S یا بالاتر
 Wifi-Direct  نسخه 4.0 یا بالاتر  نسخه 5S یا بالاتر

بلوتوث دو حالته

برای بعضی از کاربرد ها بلوتوث کلاسیک بهترین انتخاب است و در بعضی مواقع بلوتوث کم انرژی گزینه بهتری است. اما گاهی اوقات شاید شما بلوتوث کم انرژی را برای حفظ عمر باتری ترجیح می دهید، اما همچنین می خواهید سازگاری با تلفن های هوشمند قدیمی را نیز امکان پذیر کنید.

در این صورت بهترین راه حل ممکن است بلوتوث دو حالته باشد. هنگام برقراری ارتباط با تلفن های جدید می توانید از حالت BLE برای صرفه جویی در مصرف باتری استفاده کنید، اما در صورت نیاز به اتصال به تلفن های قدیمی می توانید حالت کلاسیک را انتخاب کنید. اکثر سازندگان تراشه های بلوتوث و ارائه دهندگان ماژول راه حل های بلوتوث حالت دوگانه ارائه می دهند.

امنیت

هر سه استاندارد بی سیم امنیت بالایی را ارائه می دهند. با این حال، WiFi از رمزگذاری 256 بیتی در مقابل بلوتوث (کلاسیک و BLE) استفاده می کند در حالی که بلوتوث (کلاسیک و BLE) تنها از رمزگذاری 128 بیتی استفاده می کند. در بیشتر موارد، سطح امنیت بلوتوث کافی است، اما اگر امنیت دستگاه برای شما بسیار مهم است، WiFi Direct گزینه بهتری است.

حالا بلوتوث بهتر است یا وایفای؟

مثل همیشه راه حل‌های مختلفی وجود دارد، اما هیچ راه حلی در همه کاربرد ها بهترین نیست. شما باید تصمیم بگیرید که کدام معیار ها برای دستگاه شما مهم هستند. این ممکن است ساده یا پیچیده باشد. اگر سرعت تمام چیزی است که شما به آن توجه دارید، انتخاب شما آسان است. یا اگر دوام باتری اصلی ترین نگرانی شماست، انتخاب شما تا حدودی ساده است. اما اگر هم به سرعت و هم به مصرف انرژی اهمیت می دهید، انتخاب شما پیچیده تر می شود.

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام مشخصات از نظر شما برای دستگاه مهم است همیشه جنبه چالش برانگیزی در توسعه دستگاه دارد. به دنیای توسعه دستگاه‌ ها خوش آمدید جایی که هیچ چیز واقعاً ساده نیست. اگر کار آسانی بود، هر شرکتی به اندازه اپل موفق می شد.

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *