تکنولوژی

تفاوت LED و LCD چیست؟ مقایسه ال سی دی و ال ای دی

ما غالباً درمورد نمایشگرهای LED و LCD می شنویم بدون اینکه از تفاوت های چشمگیر این دو آگاه باشیم. در این مقاله ما از زوایای مختلف نمایشگر های ال سی دی و ال ای دی را بررسی میکنیم.

کمی در مورد نمایشگر های LCD و LED

LED مخفف Light Emitting Diodes است و LCD به عنوان Liquid Crystal Displays شناخته می شود. اینها دو نوع نمایشگر محبوب در دنیای مدرن هستند. نمایشگرهای LED یک نوع پیشرفته تر از نمایشگر های LCD برای بهبود کیفیت تصویر و سایر جنبه های کیفیت نمایشگر هستند. نمایشگرهای LED عموما شبیه به نمایشگر های LCD هستند و در پشت صفحه LCD به جای چراغ های کاتد سرد (Cold Cathode lights)، از نور پس زمینه LED برای بهبود درخشندگی استفاده میکنند. اگرچه این تفاوت اصلی ترین تفاوت بین نمایشگرهای LCD و LED است، اما همین مسئله کیفیت تصویر نمایشگر های LED را بهبود می بخشد و آنها را از LCD ها بهتر می کند. بیایید جنبه های اصلی نمایشگر های ال ای دی و ال سی دی را بررسی کنیم.

نمایشگر LCD و LED

زاویه دید

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

در نمایشگر های LCD اگر از نقطه مرکزی، 30 درجه انحراف پیدا کنید، شفافیت آن ها کم میشود. اما نمایشگر های LED به اینصورت رفتار نمیکنند و زاویه دید خیلی بهتری دارند. نمایشگر های LED به دلیل بهتر بودن زاویه دید نسبت به نمایشگر های LCD مشهور هستند.

دقت رنگ

اگر به دنبال دقت رنگ عالی هستید ، قطعا نمایشگر های LED را انتخاب کنید. اگرچه تفاوت زیادی بین دقت رنگ LED و LCD وجود ندارد ، اما هیچ کس نمی تواند انکار کند که نمایشگرهای LED از دقت رنگ بالایی برخوردار هستند. نمایشگرهای LED با LED های RGB کار می شوند.

کنتراست / سطح سیاه

وقتی صحبت از نسبت کنتراست بهتر می شود ، نمایشگر های LED به میان می آیند. پوشاندن نواحی تاریک تصویر بر روی صفحه مخاطب نمایشگر را بسیار تحریک میکند زیرا جزئیات تصویر به شکل عالی نمایان میشوند. نمایشگر های LED نسبت به نمایشگر های LCD کنتراست بهتری دارند. نمایشگر های LCD قادر به ایجاد منطقه تاریک و سیاه روی صفحه نیستند و این مسئله باعث افت کیفیت تصویر میشود. میتوان گفت این مسئله بزرگترین اشکال نمایشگر های LCD است. بنابراین برای داشتن بهترین و دقیقترین کنتراست، از نمایشگر های LED استفاده کنید.

اندازه ها

اندازه نیز بسیار مهم است. اندازه LCD از 15 اینچ تا 65 اینچ است ، در حالی که نمایشگر های LED از 17 اینچ تا 70 اینچ در دسترس هستند. در صورت تمایل به اندازه بزرگتر ، می توانید نمایشگرهای LED را ترجیح دهید.

استفاده از جیوه

نور پس زمینه نمایشگر های LCD حاوی جیوه است که برای محیط زیست خطر ایجاد می کند. برخی مطالعات نشان می دهد که به دلیل شکستن نور پس زمینه در پانل های LCD، بخار جیوه در محیط آزاد می شود که برای سلامتی خطرناک است. نمایشگرهای LED از آنجا که از جیوه در آن استفاده نشده است، بهتر است.

پخش فیلم

نمایشگرهای LED مجهز به ضریب زمان پاسخگویی سریعتر هستند تا هنگام تماشای فیلم بهترین عملکرد را ارائه بدهند. نمایشگر های LED شما را از تاری تصویر، تاخیر حرکت و … راحت میکنند. بنابراین برای مشاهده فیلم نمایشگر های LED ترجیح داده میشوند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

قیمت

نمایشگرهای LED گرانتر از LCD هستند. با توجه به ویژگی ها و برتری های ال ای دی نسبت به ال سی دی این مسئله قابل پیشبینی است.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *