تکنولوژی

تفاوت ماوس اپتیکال و لیزری (مقایسه موس اپتیکال و لیزری)

در زمان های گذشته از ماوس های اپتیکال استفاده میشد. الان اغلب از ماوس های لیزری استفاده میشود. میدانید چرا ماوس های لیزری نسبت به ماوس های اپتیکال (نوری) برتری دارند؟ در این مقاله ما قصد داریم تفاوت های اساسی بین دو نوع ماوس محبوب یعنی اپتیکال و لیزری را بررسی کنیم.

تفاوت بین موس اپتیکال و لیزری

تشخیص این دو نوع ماوس با صرفاً مشاهده یا استفاده از آنها دشوار است ، زیرا تفاوت ها برای بیشتر کاربران محسوس نیست. روش ردیابی ، DPI و قیمت سه فاکتور اصلی هستند که ماوس اپتیکال و لیزری را از یکدیگر متمایز می کنند. همه در زیر شرح داده شده است.

روش ردیابی Tracking Method

روش ردیابی تفاوت زیادی بین ماوس لیزر و اپتیکال ایجاد می کند. موس اپتیکال از چراغ های LED برای ردیابی حرکات استفاده می کند. بنابراین فقط در سطوح مات قابل استفاده است. از طرف دیگر ، ماوس لیزر برای ردیابی حرکات از نور لیزر استفاده می کند. از آنجا که نور لیزر باریک است و ماوس لیزر با هدف گیری بیشتری در ردیابی حرکات دقیق تر است. همچنین باعث می شود که از ماوس لیزرd تقریباً در همه سطوح استفاده شود ، در حالی که موس اپتیکال ممکن است در ردیابی دقیق روی سطوح سیاه یا براق با مشکل روبرو شود.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

DPI

DPI مخفف Dots-Per-Inch است. یک ماوس اپتیکال معمولی دارای دقت حدود 200 تا 800 DPI است. ماوس های اپتیکال با این سطح دقت برای استفاده از اینترنت و استفاده عادی و روزمره مناسب هستند. اما برای کارهای نیازمند دقت بیشتر مثل طراحی و بازی، باید از ماوس های  لیرزی استفاده کنید. زیرا ماوس های لیزری میتوانند حتی دقت 8000 DPI را نیز پشتیبانی کنند.

قیمت

ماوس لیزری در مقایسه با موش های اپتیکال معمولی با قیمت بالاتری در بازار ها موجود است. اگرچه ، نوعی از ماوس اپتیکال دارای ویژگی های بسیار خوبی مانند بی سیم ، بلوتوث و دکمه های ماکرو است که ارزش آن را به اندازه ماوس لیزر بالا می برد.

مقایسه ماوس لیزری یا اپتیکال

نگاهی به این جدول می تواند تفاوت بین ماوس اپتیکال و لیزری را به طور خلاصه توضیح دهد.

ماوس اپتیکال ماوس لیزری
نوع ردیابی LED Laser
قیمت ارزان غالبا گران
استفاده اولیه 1980 (Mouse Systems Corporation) 1998 (Sun Microsystems)
عرضه جهانی Microsoft (1999) Logitech MX 1000 (2004)
سطح استفاده پیشنهادی سطوح مات ، پد های ماوس ، سطوح غیر براق قابل استفاده روی شیشه ، بدون نیاز به پد ماوس
دقت (وضوح) دقت کم (نهایتا تا 3000 DPI) دقت بالاتر (بیش 6000 DPI) ، ردیابی بهتر

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *